Na nerwy dla dzieci i dorosłych. Naturalna mikstura, która wyciszy
Wystarczy połączyć kilka prostych składników, by dzieci były mniej pobudliwe, a dorośli lepiej spali. Te naturalna mikstura pomoże w nerwicy i stanach lękowych. Przyrządzić ją można w domu.
1. Składniki na ukojenie nerwów
Naturalne, ziołowe "lekarstwo” pomoże na skołatane nerwy, na nerwicę serca i żołądka, wyciszy i poprawi sen. Uspokoi nadpobudliwe dzieci, które cierpią na nocne moczenie i śpią niespokojnie.
By przygotować napar potrzebujemy:
- 2-3 łyżki suszonej melisy
- 2-3 łyżki korzenia arcydzięgla,
- 2 łyżki kwiatu lipy
- 2 łyżki głogu
- 1 łyżeczkę dziurawca
- łyżeczka zmielonej dzikiej róży
- trzy szklanki soku z czarnej porzeczki
Wszystkie składniki możemy kupić w aptece. Sporządzenie ekstraktu nie jest skomplikowane.
Zioła wrzucamy do garnka i zalewamy sokiem z czarnej porzeczki. Gotujemy pod przykryciem kilka minut, najlepiej na małym ogniu.
Ściągamy z palnika i trzymamy jeszcze pod przykryciem ok. godzinę. Gdy mieszanina wystygnie, przecedzamy ją przez sito tak, by nie pływały w niej żadne drobinki. Zlany do butelek preparat trzymamy w lodówce.
Dorośli mogą spożywać miksturę dwa razy dziennie po łyżce, przed snem albo gdy odczuwają napięcie i niepokój. Dzieciom podajemy 1 łyżeczkę dwa razy dziennie.
2. Melisa bezpiecznia dla dzieci
To musisz wiedzieć:
Przyjrzyjmy się składnikom leczniczego preparatu.
Melisa od dawna słynie ze swych właściwości uspokajających. Poleca się ją przy bezsenności, w stanach lękowych, przewlekłego zmęczenia i napięcia.
Odpręża i rozluźnia. Wyciszające właściwości zawdzięcza olejkom eterycznym, szczególnie kariofilenowi i cytralowi.
Melisa pomaga także na trawienie. Dzięki niej wydziela się więcej żółci, która przyspiesza metabolizm. Uważa się, że napar obniża cholesterol, tym samym zapobiega miażdżycy. Melisa działa także na mózg, poprawiając koncentrację. Zioło jest bezpieczne również dla dzieci.
3. Korzeń arcydzięgla i kwiat lipy
Stosowany jest głównie w problemach gastrycznych, przy wzdęciach, problemach z trawieniem, a także przy zaburzonej pracy jelit. Wykazuje również działanie uspokajające, poprawia pracę systemu nerwowego.
Kwiat lipy słynie głównie z właściwości napotnych, przeciwgorączkowych, dlatego najczęściej stosowany jest w przeziębieniu. Działa także uspokajająco, ułatwiając zasypianie. Napar z lipy poleca się przy nadmiernej pobudliwości nerwowej, także u dzieci i młodzieży. Właściwości relaksujące ma też kąpiel z dodatkiem kwiatu lipy.
To musisz wiedzieć:
4. Dziurawiec na nerwy, głóg na niepokój
Dziurawiec polecany jest przy kamicy moczowej i chorobach dróg żółciowych. Popularny jest też w medycynie naturalnej ze względu na właściwości uspokajające, które zawdzięcza hyperycynie. Substancja ta hamuje rozkład serotoniny. Jej zbyt mała ilość przyczynia się do stanów depresyjnych.
Głóg to kolejny składnik mikstury. Owoce te rośliny nie tylko obniżają ciśnienie i poprawiają pracę serca, ale też uspokajają. Głóg pomaga w uczuciu niepokoju czy problemach z zasypianiem.
Dzika róża to kopalnia witaminy C, ma jej kilkadziesiąt razy więcej niż cytrusy. Zawiera także witaminy A, B1, B2, E, K. To źródło kwasu foliowego, karotenoidów, flawonidów i garbników. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.