Porost islandzki - właściwości i zastosowanie
Porost islandzki uchodzi za naturalny środek na choroby płuc i chorobę lokomocyjną. W Polsce ten gatunek znany jest jako tarczownica islandzka.
Rośnie w suchych borach iglastych, pokrywa ziemię, pnie drzew i skały. Roślina ta powszechnie występuje na północy globu.
Najbardziej znany jest z właściwości przeciwzapalnych i przeciwkaszlowych. Wyciąg z porostu wykorzystywany jest do syropów, ale właściwości zdrowotnych ma znacznie więcej. Stosować go mogą również dzieci.
1. Na kaszel i w problemach z błędnikiem
Porost islandzki zawiera kwas cetrarowy, który ma właściwości bakteriostatyczne, a także kwas krzemowy i protolichesterynowy. Znajdują się w nim również sole mineralne, takie jak krzem, miedź, jod oraz witaminy - A i B1. Działa przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie, wykrztuśnie i wzmacniająco. Stosować go można więc w schorzeniach dróg oddechowych.
Pomaga na chrypkę oraz podrażnione błony śluzowe gardła spowodowane suchym kaszlem.
Porost islandzki stosuje się także w chorobie lokomocyjnej i morskiej ze względu na właściwości przeciwwymiotne.
2. Dla skóry w postaci maseczek
Porost islandzki jest składnikiem maseczek, które redukują nadmierną produkcję łoju. Napar z tej rośliny działa również przeciwtrądzikowo i oczyszczająco. Wykorzystuje się go także do przygotowania płukanek na włosy, które straciły blask i są zniszczone.
Napar z porostu islandzkiego przyniesie ulgę zmęczonym i przekrwionym oczom, a także zmniejszy cienie pod oczami - należy go wtedy stosować w formie kompresów.
3. Pastylki i płyny
Wyciąg z porostu islandzkiego jest składnikiem leków, suplementów i produktów kosmetycznych. Kupić go można w sklepach zielarskich i aptekach.
W sprzedaży dostępne są pastylki w różnych smakach, syropy, pasty do zębów oraz płyny do higieny intymnej.
Można także samemu przygotowywać odwar. Stosuje się go w stanach nieżytowych oskrzeli i gardła. Dwie łyżki porostu zalewamy szklanką wody. Następnie gotujemy napar 15 minut i odcedzamy go. Miksturę pijemy dwa razy dziennie po jednej szklance. Zalecana jest dla dorosłych i dzieci, które ukończyły 12 lat.