Miała 12 dni, gdy usunięto jej zęba. Jedna z najmłodszych pacjentek stomatologa
Isla-Rose Gwendoline Heasman urodziła w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Mając zaledwie 12 dni, została pacjentką... dentysty. Dziewczynce usunięto ząb, dolną jedynkę, z którą się urodziła.
1. Ząb do usunięcia u noworodka
Jej mama Jasmine przyznała, że dziewczynka była dzielniejsza od niej. Malutka wcale nie płakała, podczas gdy mama była tak przerażona, że wyszła z gabinetu. Do usunięcia zęba nie można było zastosować tradycyjnego znieczulenia, a jedynie krem znieczulający, ze względu na wiek pacjentki. Dentyści z Seven Trees Dental Access Center przyznają, że była to najmłodsza pacjentka w historii kliniki.
Zobacz też: Ząbkowanie - najczęstsze objawy
2. Zęby wrodzone
Zęby u nowo narodzonych dzieci nazywane są zębami wrodzonymi, płodowymi lub prazębami. Jest to rzadkie, ale spotykane zjawisko. Zazwyczaj dotyczy dolnych jedynek, jednej lub dwóch. Choć jest to genetyczna wada wrodzona, pozostaje zwykle bez wpływu na rozwój dziecka. Zdarza się raz na 3 tys. urodzeń.
Zobacz też: Kiedy zacząć pielęgnację zębów u dziecka?
3. Usunąć czy zostawić?
Dawniejsze procedury medyczne zalecały od razu usunięcie. Obecnie weryfikuje się stan wrodzonych zębów. Stabilne ząbki mogą zostać na swoim miejscu. Ponieważ jednak zwykle ich korzenie są słabe i samoistnie się ruszają, stanowi to zagrożenie, że wypadając, spowodują u dziecka zakrztuszenie. Ząbki u noworodka to również problem dla matki, która chce karmić piersią.
Rodzice dzieci z prazębami zwykle są zszokowani tym faktem, podobnie jak personel medyczny odbierający poród.
Jeśli zęby wrodzone nie zostaną usunięte, zaleca się standardową pielęgnację oraz regularne kontrole u dziecięcego stomatologa i pediatry.
4. Wada genetyczna
Zęby wrodzone to nie to samo co zęby mleczne. Mleczaki pojawią się w swoim czasie, a ząbki płodowe wówczas wypadną.
Z uwagi na fakt, że obecność zębów u noworodka może świadczyć o nieprawidłowościach w układzie kostnym, podczas wizyt lekarskich należy informować o tym, że maleństwo urodziło się z zębami.
Dziecko, gdy podrośnie, również powinno wiedzieć, że miało uzębienie w momencie przyjścia na świat. Gen powstawania zębów w okresie płodowym może być przekazywany z pokolenia na pokolenie, więc można się spodziewać, że u któregoś z dalszych potomków również zdarzy się taki przypadek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl