Ząbkowanie – najczęstsze objawy
Jest to trudny moment nie tylko w życiu malucha, ale także i rodziców, ponieważ najczęściej towarzyszą mu inne dodatkowe dolegliwości. W tym okresie należy pomóc dziecku przynieść mu ulgę, a samemu uzbroić się w cierpliwość. Warto poznać objawy ząbkowania, ponieważ możemy je pomylić z symptomami choroby.
1. Ząbkowanie a gorączka, problemy ze snem, opuchnięte dziąsła
Najczęściej pierwszy ząb pojawia się w okresie 6.–7. miesiąca życia, ale oczywiście są dzieci, u których ząb może się wyrzynać już w 2 miesiącu. Czasami objawy ząbkowania pojawiają się znacznie wcześniej niż całkowite wyrznięcie zęba. Według lekarzy objawy powtarzają się u większości dzieci, chociaż nie jest to potwierdzone naukowo. Warto też zaznaczyć, że przy każdym pojawieniu się zęba objawy mogą występować z różną siłą, mogą się także zmieniać.
• Krótka gorączka – rodzice często mają problem z określeniem źródła pierwszej gorączki u swojej pociechy. Oczywiście nie jest konieczne, aby iść do lekarza, ale trzeba obserwować malucha. Jeżeli dziecku dokucza tylko gorączka, a nie pojawiły się inne objawy, np. biegunka czy kaszel, można założyć, że skok temperatury jest spowodowany ząbkowaniem.
• Większa ilość produkowanej śliny – to jeden z pierwszych symptomów zapowiadających pojawienie się zęba. Jest to naturalny proces, który zanika, kiedy ząb przebije już dziąsło.
• Swędzące i opuchnięte dziąsła – podejrzewając, że maluch będzie miał nowego zęba, należy przyjrzeć się dziąsłom. Przed pojawieniem się zęba dziąsła stają się nabrzmiałe, nie tylko mogą boleć, ale także swędzą. Dlatego dziecko wkłada wszystko do buzi. Można kupić gryzaki z płynem w środku, które można schłodzić i podać dziecku – ich gryzienie powinno przynieść chwilową ulgę.
• W tym czasie dziecko może stracić apetyt. Nawet spożywanie płynnych potraw typu zupki, a nawet mleka może sprawić ból.
• Dziecko o tym, że coś się dzieje, może nas informować swoim zachowaniem. Ząbkowanie powoduje u malucha niepokój, płacz.
• Wyrzynający się ząb może także powodować problemy ze snem, np. krótkie drzemki, wybudzanie się w nocy, nagły płacz.
Musisz to wiedzieć
Objawy wyrzynania zęba mogą trwać do momentu pojawienia się wszystkich zębów mlecznych, dlatego od rodziców wymagana jest czujność, ponieważ wymienione symptomy mogą uaktywniać się pojedynczo, ale także kilka na raz. Do listy wymienionych można dodać także inne, np.: biegunka czy katar. Pojawiają się falowo i zanikają wraz z pojawieniem się zęba. Ulgę maluchowi może przynieść żel na ząbkowanie, którym smaruje się dziąsła – najczęściej jest to preparat znieczulający, ale także z dodatkiem ziół.