Leczenie hipnozą

Wiele kobiet odczuwa strach i stres przed bólem porodowym. Obawiając się tego, jak będzie przebiegać cała akcja porodowa, ciężarne napinają wszystkie mięśnie, co znacznie utrudnia sprawne rodzenie. Napięcie mięśniowe i stres dodatkowo wzmagają ból porodowy. Kobieta szybko się męczy i traci siły potrzebne do parcia. Ma wrażenie, że brakuje jej energii, by urodzić własne dziecko. Ważne zatem, by w pierwszej fazie porodu, kiedy rozwarcie szyjki macicy jest niewielkie, kobieta rozluźniała mięśnie, a nie niepotrzebnie je napinała, gdyż w ten sposób oszczędza siły potrzebne w kulminacyjnym momencie rodzenia. Ból porodowy jest znacznie mniej odczuwany, gdy kobieta odpręży swoje ciało i zrelaksuje umysł. Percepcja bólu porodowego zależy też w dużej mierze od nastawienia psychicznego. Jedną z naturalnych metod radzenia sobie z bólem porodowym jest hipnoterapia, czyli leczenie hipnozą.

Polecane wideo:

Na czym polega hipnoterapia?

Kobiety ciężarne stosują wiele różnych sposobów, by zmniejszyć odczuwane bóle porodowe. Wśród nich daje się wyróżnić techniki relaksacyjne, medytacje, wizualizacje i autohipnozę, których stosowanie przed i w czasie porodu daje bardzo dobre efekty. Wszelkie metody, w tym leczenie hipnozą, sprawiają, że organizm ciężarnej zaczyna produkować większe ilości endorfin – naturalnych środków przeciwbólowych, które łagodzą napięcie, zmniejszają stres i wpływają na dobre samopoczucie oraz poczucie przyjemności. Duże ilości endorfin wytwarzane są, kiedy mózg człowieka znajduje się w stanie wysokiej spójności i synchronizacji. Warto skorzystać z naturalnych metod walki z bólem porodowym, gdyż stan psychiczny matki udziela się również dziecku. Ponadto, metody naturalne są dobrą alternatywą dla chemicznych środków przeciwbólowych. Kiedy one jednak zawiodą, zawsze można poprosić o znieczulenie.

Jednym z rodzajów technik hipnotycznych są afirmacje porodu. Afirmacje porodu stanowią proste intencje i twierdzenia, formułowane w czasie teraźniejszym, które pozwalają przeprogramować umysł z negatywnego myślenia na myślenie pozytywne. Afirmacje te wpływają na zmiany biochemiczne w mózgu, które wcześniej były prowokowane przez uczucia winy, strachu, lęku, gniewu czy niepewności. Afirmacje porodu możne powtarzać sobie w myślach, napisać na kartce, nagrać na kasetę, a potem odsłuchiwać w wolnych chwilach. Jakiej treści afirmacje porodu mogą stworzyć kobiety, by zmniejszyć strach przed rodzeniem?

 • Poród to bezpieczny i naturalny proces.
 • Ufam siłom natury.
 • Jestem silną kobietą.
 • Poradzę sobie.
 • Jestem spokojna i zrelaksowana.
 • Moje dziecko jest silne i zdrowie.
 • Ufam swojemu ciału.
 • Otaczają mnie mądrzy i pomocni ludzie.

Afirmacje porodu i hipnoterapia nie są nowością, jeśli chodzi o łagodzenie bólu porodowego. Hipnoterapia bazuje na twierdzeniu, że nastawienie psychiczne ciężarnej znacznie wpływa na samopoczucie fizyczne, odczuwany ból i przebieg akcji porodowej. Jakie metody hipnoterapeutyczne można wykorzystać w walce z bólem porodowym?

 • Metodę Morgana – Hypnobirthing.
 • Metodę Lamaze.
 • Nastere Prin Hipnoza.
 • Natal Hypnotherapy.
 • Hypnobabies.

Wyżej wymienione metody odwołują się do autohipnozy, która polega na tym, że kobieta sama wprowadza się w trans hipnotyczny, osiągając głęboki relaks psychiczny i rozluźnienie mięśni. W stan transu ciężarna wprowadza się za pomocą odpowiednich wizualizacji, afirmacji porodu, autosugestii i kontroli oddechu. Najlepiej uczyć się wchodzenia w głęboki stan relaksu pod okiem doświadczonego terapeuty. Niektórzy jednak samodzielnie osiągają zadowalające efekty. Oczywiście, naturalne metody nie wyeliminują bólu całkowicie tak, jak jest to osiągane dzięki znieczuleniu farmakologicznemu, ale mogą w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie natężenia bólu. Skuteczność hipnozy w walce z bólem porodowym w znacznej mierze zależy też od indywidualnych predyspozycji pacjentki.

psycholog Kamila Krocz, ponad rok temu

Hipnoterapia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Hipnoterapia
Hipnoterapia

Techniki medytacji

w domu. Różne techniki medytacji wykorzystuje się też w celu łagodzenia bólu porodowego u kobiet ciężarnych. Hipnoterapia zyskuje coraz większe (...) tych efektów wiele kobiet w ciąży decyduje się skorzystać z naturalnych metod łagodzenia...

Metody naturalne

Hipnoterapia

bólu, a wywodzi się z jogi i medytacji praktykowanych dla rozwoju duchowego. Leczenie hipnozą opiera się na pracy z umysłem. Skuteczność działania hipnoterapii zależy jednak w dużej mierze od czynników indywidualnych,...

Cukrzyca

Insulina

Insulina

Cukrzyca Leczenie cukrzycy Leczenie cukrzycy uzależnione jest od jej typu i stopnia zaawansowania choroby. Czasami wystarcza tylko odpowiednia dieta i styl życia, niekiedy konieczne jest stosowanie insuliny i leków.

Test na obecność wirusa różyczki

Różyczka - leczenie

Różyczka - leczenie

Leczenie różyczki jest leczeniem objawowym. Najczęściej choremu podaje się leki obniżające temperaturę ciała. Ewentualne zapobieganie zakażeniu wirusem różyczki stosuje się wobec kobiet ciężarnych.

Cytomegalia

Cytomegalia w ciąży - leczenie

Cytomegalia w ciąży - leczenie

Cytomegalia wykluwa się kilka miesięcy. Do zakażenia wirusem dochodzi wskutek kontaktu z osobą zainfekowaną wirusem. Chodzi tu szczególnie o kontakt z zakażoną śliną, krwią i innymi wydzielinami.

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka

Żylaki powrózka

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie wiążą się z wyraźnymi objawami klinicznymi. Żylaki powrózka to poszerzone naczynia żylne, zbierające krew z jąder.

Niepłodność

Stres a płodność męska

Stres a płodność męska

Niepłodność męską często wywołuje nadmierny stres. Plemniki stają się wówczas mniej ruchliwe a ich ilość ulega znacznemu zmniejszeniu.

Zapalenie nerek

Zapalenie nerek u mężczyzny

Zapalenie nerek u mężczyzny

Śródmiąższowe zapalenie nerek nazywane jest również cewkowo-śródmiąższowym zapaleniem nerek i ma zazwyczaj charakter przewlekły.

Opryszczka w ciąży

Wyleczalność opryszczki narządów płciowych

Wyleczalność opryszczki narządów płciowych Odtwórz wideo

odpowiednie leczenie profilaktyczne. Takie postępowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nawrotów a także bezobjawowej obecności cząsteczek wirusa (...) na błonach śluzowych w okresie okołoporodowym. Leczenie...