Trwa ładowanie...

Leczenie hipnozą

Wiele kobiet odczuwa strach i stres przed bólem porodowym. Obawiając się tego, jak będzie przebiegać cała akcja porodowa, ciężarne napinają wszystkie mięśnie, co znacznie utrudnia sprawne rodzenie. Napięcie mięśniowe i stres dodatkowo wzmagają ból porodowy. Kobieta szybko się męczy i traci siły potrzebne do parcia. Ma wrażenie, że brakuje jej energii, by urodzić własne dziecko. Ważne zatem, by w pierwszej fazie porodu, kiedy rozwarcie szyjki macicy jest niewielkie, kobieta rozluźniała mięśnie, a nie niepotrzebnie je napinała, gdyż w ten sposób oszczędza siły potrzebne w kulminacyjnym momencie rodzenia. Ból porodowy jest znacznie mniej odczuwany, gdy kobieta odpręży swoje ciało i zrelaksuje umysł. Percepcja bólu porodowego zależy też w dużej mierze od nastawienia psychicznego. Jedną z naturalnych metod radzenia sobie z bólem porodowym jest hipnoterapia, czyli leczenie hipnozą.

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"

spis treści

1. Na czym polega hipnoterapia?

Kobiety ciężarne stosują wiele różnych sposobów, by zmniejszyć odczuwane bóle porodowe. Wśród nich daje się wyróżnić techniki relaksacyjne, medytacje, wizualizacje i autohipnozę, których stosowanie przed i w czasie porodu daje bardzo dobre efekty. Wszelkie metody, w tym leczenie hipnozą, sprawiają, że organizm ciężarnej zaczyna produkować większe ilości endorfin – naturalnych środków przeciwbólowych, które łagodzą napięcie, zmniejszają stres i wpływają na dobre samopoczucie oraz poczucie przyjemności. Duże ilości endorfin wytwarzane są, kiedy mózg człowieka znajduje się w stanie wysokiej spójności i synchronizacji. Warto skorzystać z naturalnych metod walki z bólem porodowym, gdyż stan psychiczny matki udziela się również dziecku. Ponadto, metody naturalne są dobrą alternatywą dla chemicznych środków przeciwbólowych. Kiedy one jednak zawiodą, zawsze można poprosić o znieczulenie.

Jednym z rodzajów technik hipnotycznych są afirmacje porodu. Afirmacje porodu stanowią proste intencje i twierdzenia, formułowane w czasie teraźniejszym, które pozwalają przeprogramować umysł z negatywnego myślenia na myślenie pozytywne. Afirmacje te wpływają na zmiany biochemiczne w mózgu, które wcześniej były prowokowane przez uczucia winy, strachu, lęku, gniewu czy niepewności. Afirmacje porodu możne powtarzać sobie w myślach, napisać na kartce, nagrać na kasetę, a potem odsłuchiwać w wolnych chwilach. Jakiej treści afirmacje porodu mogą stworzyć kobiety, by zmniejszyć strach przed rodzeniem?

 • Poród to bezpieczny i naturalny proces.
 • Ufam siłom natury.
 • Jestem silną kobietą.
 • Poradzę sobie.
 • Jestem spokojna i zrelaksowana.
 • Moje dziecko jest silne i zdrowie.
 • Ufam swojemu ciału.
 • Otaczają mnie mądrzy i pomocni ludzie.

Afirmacje porodu i hipnoterapia nie są nowością, jeśli chodzi o łagodzenie bólu porodowego. Hipnoterapia bazuje na twierdzeniu, że nastawienie psychiczne ciężarnej znacznie wpływa na samopoczucie fizyczne, odczuwany ból i przebieg akcji porodowej. Jakie metody hipnoterapeutyczne można wykorzystać w walce z bólem porodowym?

 • Metodę Morgana – Hypnobirthing.
 • Metodę Lamaze.
 • Nastere Prin Hipnoza.
 • Natal Hypnotherapy.
 • Hypnobabies.

Wyżej wymienione metody odwołują się do autohipnozy, która polega na tym, że kobieta sama wprowadza się w trans hipnotyczny, osiągając głęboki relaks psychiczny i rozluźnienie mięśni. W stan transu ciężarna wprowadza się za pomocą odpowiednich wizualizacji, afirmacji porodu, autosugestii i kontroli oddechu. Najlepiej uczyć się wchodzenia w głęboki stan relaksu pod okiem doświadczonego terapeuty. Niektórzy jednak samodzielnie osiągają zadowalające efekty. Oczywiście, naturalne metody nie wyeliminują bólu całkowicie tak, jak jest to osiągane dzięki znieczuleniu farmakologicznemu, ale mogą w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie natężenia bólu. Skuteczność hipnozy w walce z bólem porodowym w znacznej mierze zależy też od indywidualnych predyspozycji pacjentki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.