Rodzić bez bólu
Alternatywą dla tradycyjnego rodzenia na sali porodowej jest poród w wodzie. Woda uśmierza nieco ból porodowy i ma dobroczynny wpływ na psychikę rodzącej. Pozwala też lepiej radzić sobie ze stanami napięcia mięśniowego i emocjonalnego. Nie wszystkie jednak kobiety mogą skorzystać z możliwości rodzenia w wodzie. Istnieją oczywiście konkretne przeciwwskazania. Za granicą nie ma problemu, jeśli chodzi o rodzenie w wodzie. W Polsce nie każdy szpital dysponuje salą i odpowiednią wanną do porodu w wodzie. Personel medyczny też często jest niechętny do tego typu porodu, bo wymaga on zaangażowania większej liczby osób. Niejednokrotnie kobieta, która chce rodzić w wodzie, musi poszukać prywatnego szpitala, umożliwiającego tego rodzaju sposób rodzenia.
1. Zalety porodu w wodzie
Poród w wodzie jest korzystniejszy od tradycyjnego porodu nie tylko dla samej rodzącej, ale również dla noworodka. Jakie plusy porodu w wodzie można wyróżnić dla matki, a jakie dla małego szkraba, który wychodzi na świat?
Zalety porodu w wodzie dla mamy | Zalety porodu w wodzie dla dziecka |
---|---|
woda działa relaksująco i pozwala się odprężyć; woda działa rozluźniająco na mięśnie, dlatego podczas porodu w wodzie rzadziej wykonuje się nacięcie krocza; woda stanowi naturalny środek przeciwbólowy – nie trzeba znieczulać zewnątrzoponowo; woda skraca pierwszy okres porodu, czyli okres do pełnego rozwarcia szyjki macicy; woda obniża ciśnienie krwi; woda uspokaja i niweluje napięcie emocjonalne oraz stres; woda sprzyja produkcji endorfin – naturalnych środków przeciwbólowych produkowanych przez organizm, które warunkują dobre samopoczucie | środowisko wodne jest znane noworodkowi, bo przez 9 miesięcy pływał w wodach płodowych, dlatego narodziny nie są dla malucha takim szokiem; woda daje dziecku poczucie bezpieczeństwa;akcja porodowa trwa krócej, główka dziecka szybciej zstępuje do kanału rodnego; spada prawdopodobieństwo niedotlenienia noworodka; woda redukuje intensywność oddziaływania dźwięków, światła czy temperatury na maluszka |
Jak wygląda poród w wodzie? Rodząca znajduje się w specjalnej wannie wypełnionej wodą o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza. Zanurzona jest na głębokość około 50-60 cm. Do wody można wejść przy rozwarciu szyjki macicy na 4-5 cm. Sala porodowa powinna być ogrzana do temperatury co najmniej 26 stopni. Noworodek rodzi się do wody i w sposób instynktowny nurkuje. Cały czas korzysta z tego, co dostarcza mu łożysko. W czasie około jednej minuty dziecko należy wyjąć z wody, gdyż samo nie wypłynie. Dziecko uniesione do góry i wyjęte z wody poczuje różnicę temperatur (pomieszczenie jest chłodniejsze) i w ten sposób zostanie uruchomiony pierwszy krzyk maluszka. Potem odcina się pępowinę.
2. Przeciwwskazania do porodu w wodzie
Poród w wodzie jest przyjemniejszy dla kobiet, bowiem woda rozluźnia i działa jak środek przeciwbólowy. Woda redukuje poziom przeżywanego stresu, dlatego kobiecie łatwiej jest się zrelaksować, co usprawnia przebieg całego porodu. Jednak nie wszystkie panie mogą skorzystać z porodu w wodzie. Przede wszystkim ciąża powinna przebiegać bez żadnych komplikacji i być donoszona powyżej 37 tygodnia. Przed porodem w wodzie należy też ukończyć szkołę rodzenia. Trzeba też wykonać szereg różnych badań. O możliwości porodu w wodzie decyduje lekarz prowadzący ciążę. Kiedy nie można rodzić w wodzie?
- Kiedy poród jest przedwczesny albo jeśli istnieje zagrożenie ciąży.
- Kiedy dziecko waży powyżej 4 kg.
- Kiedy kobieta jest w ciąży mnogiej, np. bliźniaczej.
- Kiedy ciężarna ma problemy zdrowotne, np. cierpi na wahania ciśnienia, choroby układu krążenia, niedokrwistość, infekcje lub dolegliwości dermatologiczne.
- Kiedy noworodek ma wady wrodzone.
- Kiedy dziecko nie jest ułożone prawidłowo – główką do dołu.
- Kiedy wcześniejszy poród kobiety zakończył się cesarskim cięciem.
Poród w wodzie, jak każdy poród, niesie pewne ryzyko. U kobiet pod wpływem wody może np. pojawić się obfitsze krwawienie. Istnieje też ryzyko, iż maluszek zachłyśnie się wodą. Rodzenie w wodzie ma swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji, gdzie rodzić, trzeba się solidnie zastanowić i rozważyć wszelkie argumenty „za” i „przeciw”. Woda jednak pozwala zapomnieć o bólu porodowym i skupić się na najpiękniejszym momencie życia kobiety – narodzinach swojego dziecka.