Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Kreatywne zabawy - sposób na nudę

Avatar placeholder
31.12.2018 11:08
Kreatywne zabawy to doskonały sposób na nudę
Kreatywne zabawy to doskonały sposób na nudę

Jak bawić się z dzieckiem w sposób kreatywny? Gdzie znaleźć inspirację do interesujących i rozwijających zabaw dla dzieci? Telewizor i komputer to niejedyne możliwości na spędzenie wolnego czasu. Do ciekawej zabawy można wykorzystać niemalże wszystko – wycinanki, masę solną, koraliki, deseczki, ścinki papieru, bibułę, plastikowe butelki. Kolejna atrakcyjna zabawka ze sklepu z mnóstwem gadgetów na pewno kiedyś straci swój urok i wyląduje w kącie dziecięcego pokoju. Jak zatem rozbudzić kreatywność, wyobraźnię i talenty małego szkraba?

1. Propozycje kreatywnych zabaw dla dzieci

Rodzice świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest stymulowanie rozwoju dziecka. Nie chcą zmarnować potencjału drzemiącego w maluchu. Ambicjonalnie podchodzą do wychowania, wysyłając szkraba na basen, naukę gry na instrumencie i kolejny kurs języka obcego. O rozwój talentów, wyobraźni i zmysłu twórczego u dziecka można zadbać już od najmłodszych lat, bawiąc się z maluchem w sposób kreatywny. Jak pobudzić zdolności twórcze dziecka?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"
  1. Przesypywanie ziaren – zabawa pobudza zmysł dotyku i propriocepcji. Powstała na bazie propozycji pedagogiki Marii Montessori. Do zabawy potrzeba różnego rodzaju ziaren, najlepiej o różnych kolorach i wielkości (czerwona fasola, groch, soczewica, wyłuskany słonecznik itp.), oraz rozmaitych pojemników, np. słoików, kubeczków, butelek. Dziecko otrzymuje wszystkie potrzebne akcesoria i zaczyna działać. Nie potrzeba nawet specjalnej instrukcji – maluch, wykorzystując swoją wyobraźnię, będzie wiedział, co zrobić z ziarenkami i pojemnikami. W przypadku, kiedy dziecko wykazuje tendencję do wkładania wszystkiego do buzi i istnieje ryzyko zakrztuszenia, można, zamiast ziaren, użyć płatków śniadaniowych o różnym kształcie (kulki, płatki, kwadraciki). Przesypywanie ziaren, segregowanie, konieczność chwytania drobnych elementów ćwiczy u dziecka zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową.
  2. List do siebie – propozycja zabawy dla starszych dzieci, w wieku szkolnym, które potrafią już pisać. By napisać list do siebie samego, potrzeba tylko kartki i czegoś do pisania – niewiele. Zabawa nie tylko rozwija wyobraźnię, ale także stanowi pamiątkę na przyszłość i ćwiczy precyzję wypowiadania się oraz styl pisarski. W dobie komputeryzacji pisanie listów wydaje się jakimś archaizmem, zamierzchłą przeszłością. Na czym dokładnie polega zabawa? Na tym, by napisać list do siebie jako do osoby dorosłej. Dziecko pisze z własnej perspektywy – może opisać, jak się czuje, jaki ma pokój, jakie są jego ulubione zabawki, jakie zapachy i smaki lubi najbardziej. Może opisać swoje relacje z rodzicami i rodzeństwem, opisać bieżące sprawy, najlepszych przyjaciół ze szkoły, napisać, o czym marzy i kim chce zostać w przyszłości. W życiu dorosłym na podstawie listu będzie można zweryfikować, które z marzeń udało się zrealizować.
  3. Abecadłowy autobus – zabawa dobra na czas podróży. Pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętności werbalne, poszerza wiedzę o świecie. Nie potrzeba do tej zabawy niczego oprócz chwili wolnego czasu i fantazji. Gra polega na tym, by dziecko wymyśliło tożsamość pasażerów autobusu, z tym że każdy nowy pasażer powinien reprezentować kolejną literę alfabetu, np.: Alicja Aksamitna, zawód: aktorka, jedzie do Ameryki, by odwiedzić ciotkę Ambrozję, pasażer drugi – Bolesław Bokobrody, zawód: bandyta, jedzie do Belgii okraść bank itd.

To tylko niektóre z propozycji kreatywnych zabaw. Do rozwoju twórczości u dziecka wystarczy czasem mały kartonik, patyk albo kulka zwiniętego papieru. Malowanie na szkle, zabawy z włóczką, układanie własnoręcznie stworzonych puzzli, komponowanie własnego utworu na cymbałkach, kalambury, pantomima, identyfikacja dotykiem przedmiotów schowanych w woreczku – to kolejne pomysły na ciekawe zabawy z maluchem. Nie ograniczajmy się tylko do gier komputerowych czy włączenia bajki w telewizji. Starajmy się pobudzić drzemiący w każdym szkrabie potencjał twórczy. Nie warto marnować talentów dziecka!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze