Trwa ładowanie...

Jak rozwijać uzdolnienia u dziecka?

Avatar placeholder
05.07.2019 10:41
Jak rozwijać uzdolnienia u dziecka?
Jak rozwijać uzdolnienia u dziecka? (123rf)

Człowiek rodzi się z różnymi zdolnościami, a rozwijanie talentu służy każdemu. Świadomość swoich mocnych stron jest istotna w budowaniu pozytywnego odbioru swojej osoby. Dlatego też jeśli masz w rodzinie zdolne dziecko, zadbaj o to, by pielęgnowało swój talent. Nie musi to być dar ładnego rysowania lub śpiewania. Niektóre dzieci mają dobrze rozwinięte zdolności motoryczne i świetnie radzą sobie z ćwiczeniami fizycznymi. Talenty są różne, ale łączy je jedno – warto je rozwijać. Od czego zacząć?

1. Jak zachęcić zdolne dziecko do rozwijania talentu?

Co możesz zrobić, by zdolne dziecko rozwijało swoje talenty?

  • Oswajaj dziecko ze sztuką, zabierz je do teatru, na koncert lub do galerii. Nie zapominaj o sportach, zdolności motoryczne mogą być jego mocną stroną, dlatego pójście na mecz może okazać się dla niego ciekawsze niż obejrzenie filmu w kinie.
  • Postaraj się, aby twoje dziecko miało kontakt z osobami różniącymi się od niego pochodzeniem lub wiarą. W ten sposób nauczysz je tolerancji i sprawisz, że będzie bardziej otwarte na świat.
  • Zachęcaj dziecko do pielęgnowania zainteresowań. Dodatkowe zajęcia, udział w konkursach i członkostwo w klubach mogą wpłynąć na chęć rozwijania talentów.
  • Wspieraj zainteresowania dziecka, nawet jeśli różnią się od twoich. Pokaż mu, że należy szanować cudze pasje.
  • Bądź przykładem dla swojego dziecka. Jeśli masz jakieś zdolności, pielęgnuj je.
  • Często rozmawiaj z dzieckiem o tym, co je interesuje.
  • Ucz dziecko wytrwałości, niech nie zniechęca się niepowodzeniami. Jeśli jednak nie chce rozwijać jakiegoś talentu, nie naciskaj.

2. Rodzaje talentów dziecka

Pamiętaj, że dzieci nie zawsze dziedziczą talenty rodziców, dlatego nie zmuszaj swojej pociechy do gry na pianinie, kiedy nie ma zdolności muzycznych. Pozwól dziecku odkryć, w czym jest dobre i bądź cierpliwy. Rozpoznanie talentu może zająć trochę czasu. Twoje zdolne dziecko może mieć rozwinięte zdolności motoryczne, talent muzyczny lub uzdolnienia manualne. Jeśli ty masz słuch absolutny, a dziecku „słoń nadepnął na ucho”, nie martw się. Być może ma uzdolnienia ruchowe i zamiast ćwiczyć gamy woli biegać z piłką.

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było w czymś świetne. Uzdolnienia rzeczywiście warto rozwijać, ale trzeba to robić z głową. Nie warto upierać się przy zajęciach, które nie sprawiają dziecku przyjemności. Wówczas będzie to strata czasu i pieniędzy. Zadaniem rodziców zdolnego dziecka jest umiejętne wspieranie go w taki sposób, aby nie odczuwało presji i chciało rozwijać swój talent.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze