Trwa ładowanie...

Kiedy dziecko słabo rośnie i nie przybiera na wadze

Avatar placeholder
02.04.2017 20:55
Kiedy dziecko słabo rośnie i nie przybiera na wadze
Kiedy dziecko słabo rośnie i nie przybiera na wadze

Kiedy Twoje maleństwo słabo rośnie i nie przybiera na wadze przyczyny możesz szukać w celiakii - trwałej nietolerancji glutenu. Rodzice przeważnie kojarzą to z niskim poziomem hormonu wzrostu. Okazuje się jednak, że częściej odpowiada za to trwała nietolerancja glutenu. Schorzenie to łatwo wykryć przeprowadzając prosty i bezbolesny test genetyczny. Jeśli okaże się, że Twoje dziecko cierpi na celiakię będziesz mogła uchronić je przed skutkami tej choroby wprowadzając dietę bezglutenową. Wówczas waga i wzrost maluszka w krótkim czasie powinny wrócić do normy.

1. Przy celiakii zaburzone jest wchłanianie substancji odżywczych

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną to znaczy taką, w której organizm sam zwalcza własne tkanki. Jest ona uwarunkowana genetycznie. To znaczy, że do jej wystąpienia konieczne jest posiadanie pewnych genów – DQ2 i DQ8.

Dzieci, które mają celiakię nie mogą spożywać glutenu – białka zawartego w zbożach głównie pszenicy, jęczmieniu, życie – ponieważ działa on wyniszczająco na znajdujące się w jelicie małe wypustki - kosmki jelitowe. Odpowiadają one za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia.

W konsekwencji organizm nie jest w stanie prawidłowo przyswoić witamin, mikroelementów, leków czy suplementów diety. Prowadzi to właśnie do zaburzeń wzrostu i wagi. Jedynym skutecznym sposobem leczenia celiakii jest całkowita eliminacja glutenu z diety.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Po odstawieniu glutenu kosmki jelitowe odbudowują się, a wchłanianie wraca do normy. Warto wiedzieć, że organizm dziecka bardzo szybko się regeneruje. Im wcześnie stwierdzisz przyczynę problemu, tym szybciej Twoje dziecko zacznie nadrabiać straty.

Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka
Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka [7 zdjęć]

Według Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej na celiakię cierpi zaledwie

zobacz galerię

2. Jakie objawy dodatkowo mogą Cię zaniepokoić

Celiakia jest chorobą o wielu twarzach. Jej symptomy mogą być więc bardzo zróżnicowane. U dzieci najczęściej obserwujemy objawy jelitowe takie jak: częste bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, brak apetytu a nawet wymioty.

W wielu przypadkach dzieci chore na celiakię mają powiększony brzuszek, opuszczone ramiona i pośladki. U starszych dzieci ponadto obserwujemy takie oznaki jak: osłabienie, wczesna osteoporoza, anemia, zmiany i afty w jamie ustnej, problemy ze szkliwem czy stany depresyjne. Warto jednak podkreślić, że czasem jedynym objawem celiakii jest właśnie wyłącznie niski wzrost czy waga dziecka! Nie dokuczają mu przy tym żadne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

3. Test genetyczny najlepszym sposobem na diagnozę

Należy pamiętać, że małe dzieci dopiero nabywają swoją odporność. W związku z tym mają niedobory przeciwciał, które uniemożliwiają stwierdzenie celiakii na podstawie badań krwi. Szczególnie u takich maluchów najlepszą drogą diagnozy jest więc test genetyczny z wymazu z policzka. Ponadto jest to badanie bezbolesne i proste w wykonaniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze