Trwa ładowanie...

Kalkulator urlopu macierzyńskiego – kto ma prawo do urlopu, ile trwa urlop

Urlop macierzyński to temat, który w rozmowach przyszłych rodziców powtarza się tak często jak rozmowy o wyborze wózka, wyprawka dla noworodka czy wybór szpitala położniczego. Jest to ważny temat, ponieważ pracująca przyszła mama chce mieć pewność, że wybierze odpowiednią długość świadczenia, będzie wiedziała, jak będzie wyglądać kwestia finansowa. Przy większych wątpliwościach można poprosić o radę znajomą księgową, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, w internecie można również znaleźć kalkulator urlopu macierzyńskiego, który pomoże ustalić początek i koniec urlopu.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Kalkulator urlopu macierzyńskiego – kto ma prawo do urlopu

Zanim znajdziemy kalkulator urlopu macierzyńskiego warto dowiedzieć się komu należy się tego typu świadczenie. Od 2016 roku nastąpiły zmiany dotyczące kwestii komu przyznać urlop macierzyński. Do tej pory takie prawo należało się osobom, które pracują na etacie i będą zajmowały się noworodkiem po porodzie. Według nowych zmian zasiłek rodzicielski będzie możliwy również dla osób bezrobotnych, niepracujących studentów, osoby, które posiadają umowę o dzieło. Wysokość takiego zasiłku wynosi 1 tys. złotych netto.

Kalkulator urlopu macierzyńskiego pomaga wyznaczyć pełną datę świadczenia
Kalkulator urlopu macierzyńskiego pomaga wyznaczyć pełną datę świadczenia

2. Kalkulator urlopu macierzyńskiego – ile trwa

Zanim zastosujemy do wyliczeń kalkulator urlopu macierzyńskiego należy zapoznać się z innymi zmianami dotyczącymi urlopu. W każdej chwili można zrezygnować z urlopu pod warunkiem, że pracodawca wyrazi na to zgodę. Zmiany zakładają również to, że z urlopu mogą skorzystać oboje z rodziców, czas wykorzystania może być różny, a jedynym warunkiem jest to, aby nie został przekroczony czas urlopu. W sytuacji, kiedy matka jest niezdolna do opieki nad dzieckiem, ponieważ jest chora, czy umiera, obszar osób, które mogą skorzystać z urlopu rozszerza się na innych członków najbliższej rodziny.

To też warto wiedzieć

Zmiany dotyczą także terminu składania wniosku o urlop, który trzeba było złożyć do wglądu pracodawcy w terminie 14 dni od dnia porodu, nowy czas to 21 dni. Dodatkowy urlop macierzyński jest połączony z urlopem rodzicielskim, który trwa 34 tygodnie. Liczba dni nie zwiększa się bez względu na liczbę narodzonych dzieci.

Korzystne zmiany dla rodziców od stycznia 2016
Korzystne zmiany dla rodziców od stycznia 2016 [7 zdjęć]

Ważne zmiany dla rodziców od stycznia 2016 roku. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadza nowe...

zobacz galerię

Mamie noworodka należy się 20 tygodni obowiązkowego urlopu macierzyńskiego, 14 tygodni musi wykorzystać sama, a pozostałe 6 tygodni może należeć do ojca dziecka. W przypadku bliźniaków wyjściowy czas urlopu to 31 tygodni. Po wykorzystaniu tego czasu rodzice mają jeszcze 6 tygodni, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który przysługuje tak mamie jak i tacie. Trzecia część składowa urlopu to 26 dni urlopu rodzicielskiego. Kalkulator urlopu macierzyńskiego przydaje się, aby zorientować się w ostatnim dni świadczenia, ponieważ pierwszy dzień urlopu to data porodu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.