Trwa ładowanie...

Urlop macierzyński na drugie dziecko

Avatar placeholder
22.06.2016 10:46
Urlop macierzyński na drugie dziecko
Urlop macierzyński na drugie dziecko

Urlop macierzyński nie przysługuje wszystkim. Nie mogą z niego korzystać np. studentki lub kobiety niepracujące. Urlop macierzyński jest przerwą w pracy spowodowaną urodzeniem dziecka. Naliczany jest od dnia porodu.

W 2012 roku nastąpił wzrost wymiaru urlopu macierzyńskiego. Jest to bardzo dobra wiadomość dla świeżo upieczonych mam, które dzięki wydłużeniu urlopu macierzyńskiego mogą przedłużyć okres przebywania z dzieckiem w kluczowych dla jego rozwoju miesiącach. Niejedna kobieta zastanawia się, czy w związku z urodzeniem drugiego dziecka należy się jej dłuższy urlop macierzyński. Jak zapatruje się na to Kodeks pracy?

1. Długość urlopu macierzyńskiego

Pracownica, która urodziła dziecko ma prawo do urlopu macierzyńskiego, którego długość reguluje Kodeks pracy. Świeżo upieczonej mamie przysługuje urlop macierzyński w następującym wymiarze:

  • 20 tygodni – po urodzeniu jednego dziecka w czasie jednego porodu,
  • 31 tygodni – po urodzeniu dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie – po urodzeniu trojaczków,
  • 35 tygodni – po urodzeniu czworga dzieci w czasie jednego porodu,
  • 37 tygodni – po urodzeniu pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Wymiar urlopu macierzyńskiego rośnie o dwa tygodnie z urodzeniem każdego kolejnego dziecka. Maksymalny wymiar urlopu to 37 tygodni po przyjściu na świat pięciorga i więcej dzieci. Warto pamiętać, że co najmniej dwa tygodnie z urlopu macierzyńskiego można wykorzystać przed przewidywanym terminem porodu. Po urodzeniu dziecka kobiecie przysługuje niewykorzystany przed porodem urlop macierzyński aż do momentu wyczerpania ustalonego okresu urlopu macierzyńskiego.

Świeżo upieczona mama ma prawo również do urlopu dodatkowego. Jego wymiar wynosi maksymalnie sześć tygodni, jeśli kobieta urodziła jedno dziecko, lub osiem tygodni, gdy pracownica urodziła dwoje lub więcej dzieci w trakcie jednego porodu. Dodatkowy urlop macierzyński jest przyznawany w wymiarze tygodniowym i w jego wielokrotności tuż po wykorzystanym urlopie macierzyńskim. Ten typ urlopu macierzyńskiego jest udzielany po złożeniu pisemnego wniosku przez pracownicę.

2. Urlop macierzyński dla ojca dziecka

Z urlopu po urodzeniu dziecka może skorzystać także ojciec dziecka, pod warunkiem, że kobieta zrzeknie się części swojego urlopu na rzecz partnera. Rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego młoda mama może dokonać po upływie przynajmniej 14 tygodni urlopu. Niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego przyznaje się wówczas ojcu, który również wychowuje dziecko. Aby mężczyzna mógł otrzymać urlop, matka dziecka musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek o rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Wniosek należy złożyć najpóźniej siedem dni przed powrotem do pracy. Pracownica powinna dołączyć zaświadczenie od pracodawcy ojca dziecka, w którym potwierdza on datę rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego następującą bezpośrednio po dacie rezygnacji matki z części urlopu.

Urlop macierzyński jest niezbędny, by kobieta mogła dojść do siebie po porodzie oraz wdrożyć się w opiekę nad noworodkiem. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od kilku czynników, przede wszystkim od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu oraz tego, czy urodzone dziecko jest pierwszym, czy też kolejnym potomkiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze