Trwa ładowanie...

Na urlopie rodzicielskim nawet 64 tygodnie

Na urlopie rodzicielskim nawet 64 tygodnie
Na urlopie rodzicielskim nawet 64 tygodnie (123RF)

64, a nawet 68 tygodni wolnego dla rodziców - tyle może wynieść urlop rodzicielski. Od 2017 roku nie zmieniają się przepisy prawne dotyczące urlopów dla rodziców. Obowiązują te przyjęte od stycznia 2016. Dzieckiem opiekować może się zarówno mama, jak i tata.

W Polsce rodzice skorzystać mogą z dwóch urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego. Obowiązuje także krótki, zaledwie dwutygodniowy urlop ojcowski. Przypomnijmy, jak wyglądają zasady przydzielania urlopów.

1. Urlop rodzicielski 2017 - 64 tygodnie wolnego

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice
15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice [15 zdjęć]

Posiadanie dziecka to największa nagroda od życia i cud miłości. Każdy rodzic traktuje swoje dziecko,

zobacz galerię

Urlop rodzicielski jest dobrowolny. Zaczyna się bezpośrednio po wykorzystanym w całości urlopie macierzyńskim.W przypadku jednego dziecka wynosi 32 tygodnie, a w przypadku ciąży mnogiej 34.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Urlop ten dotyczy rodziców zatrudnionych na umowę o pracę albo osób dobrowolnie opłacających składkę na ubezpieczenie chorobowe. Od 2016 roku składa się on z 4 części, każda po 8 tygodni. Rodzice mogą podzielić się tym urlopem w częściach albo jeden z nich skorzysta z niego w całości.

Części urlopu (16 tygodni) można przesunąć na termin późniejszy, np. na czas rozpoczęcia nauki dziecka w przedszkolu.Ważne by tę ostatnią część rodzicielskiego wykorzystać maksymalnie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat.

W 2016 roku weszły przepisy, które obowiązują także w 2017 r i mówią, że urlop rodzicielski wyniesie nawet 64 tygodnie i więcej. Jak to możliwe?

Jeśli opiekun chce łączyć urlop rodzicielski z pracą w firmie, która go udzieliła, urlop proporcjonalnie się wydłuży. Dla przykładu, jeśli mama przez cały okres urlopu rodzicielskiego będzie pracować na pół etatu, to jej urlop wydłuży się dwukrotnie.

Zamiast przez 32 tygodnie będzie więc z dzieckiem przez 64 tygodnie, a 68 tygodni w przypadku narodzin dwójki i więcej dzieci. Całkowity czas urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć 68 tygodni.

Pracodawca uwzględnia wniosek pracownika o łączenie pracy z urlopem rodzicielskim, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj wykonywanej pracy.

Wniosek o urlop rodzicielski składa się na 21 dni przed jego rozpoczęciem. Urlop jest płatny. Za pierwsze 6 tygodni w przypadku jednego dziecko, a 8 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków, zasiłek wynosi 100 proc., a za następne — 60 proc.

2. Urlop macierzyński 2017

Urlop macierzyński jest obowiązkowy i płatny. Zasiłek wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Gdy urodzi się jedno dziecko trwa 20 tygodni. W przypadku bliźniaków to 31 tygodni, trojaczków 33, a czworaczków 35 tygodni. Mama po porodzie wykorzystuje 14 tygodnii. Ale może wykorzystać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem.

Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać także ojciec jeśli ma umowę o pracę. Dzieckiem może się zająć po 14 tygodniach urlopu wykorzystanego przez mamę. Przysługuje mu wtedy 6 tygodni urlopu.

3. Urlop ojcowski

Przeczytaj koniecznie

To urlop dedykowany tylko ojcom. Trwa 2 tygodnie. Jest 100 proc. płatny. Ojciec może skorzystać z tego urlopu w ciągu 24 miesięcy od narodzin dziecka. Urlop ten również można podzielić na dwie części. Nie może być dzielony na dni. Wykorzystuje się go pełnymi tygodniami, wliczają się do niego również soboty i niedziele.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze