Trwa ładowanie...

12 znaków, że najtrudniejszą część macierzyństwa masz już za sobą

Avatar placeholder
Patrycja Karpińska 31.08.2017 08:42
12 znaków, że najtrudniejszą część macierzyństwa masz już za sobą
12 znaków, że najtrudniejszą część macierzyństwa masz już za sobą (Zdjęcie matki z dzieckiem / Shutterstock)

Wiadomo, że przyjście na świat maluszka to ogromna radość dla świeżo upieczonych rodziców. Nie jest to jednak najłatwiejszy dla nich czas, w szczególności, jeżeli rodzicami zostali po raz pierwszy i nie ma przy nich dziadków, którzy mogliby służyć dobrą radą. Posiadanie noworodka w domu wiąże się z nieprzespanymi nocami, niekończącym się przewijaniem oraz uczuciem, że nie można go odstąpić nawet na krok. Pewnego dnia rodzice zdają sobie jednak sprawę z tego, że „najgorsze” mają już za sobą. Poznaj sygnały, które są niczym światełko w tunelu dla młodych mam i tatusiów.

1. Robisz mniej zdjęć

Młodzi rodzice pragną uwieczniać wszystkie piękne chwile spędzone z dzieckiem, a wręcz każdą jego minkę. Jeżeli już nie wykonujesz tysiąca zdjęć dziennie, wiedz, że pierwszy okres życia z noworodkiem masz już za sobą.

2. Wypracowałaś plan dnia

Jeżeli opracowałaś strategiczny plan karmienia, przewijania, snu i zabawy, wspólnie dni na pewno stały się mniej chaotyczne i stresujące. Regularność znacznie ułatwia życie młodym rodzicom.

3. Szybciej karmisz

Przez kilka pierwszych miesięcy życia, dziecko spędza godziny przy matczynej piersi. Jednak z czasem karmienia stają się coraz szybsze i sprawniejsze.

4. Częściej się myjesz

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Chociaż brzmi to dość zabawnie, najczęściej jest to prawda. Gdy już przyzwyczajasz się do obecności dziecka w domu, znajdujesz także więcej czasu dla siebie i własnej urody.

5. Masz czas dla małżonka

Na początku wielu rodziców boi się zostawić dziecko na noc z innym opiekunem, nawet jeżeli są to dziadkowie maluszka. Inni są zbyt zmęczeni, aby wyjść na romantyczną kolację lub do kina. Jednak z czasem dojrzewają do myśli pozostawienia niemowlaka pod opieką innej osoby.

6. Wiesz, czemu dziecko płacze

Młodzi rodzice przeważnie nie mają pojęcia, dlaczego noworodek płacze. Jest głodny, smutny, znudzony, a może coś mu dolega? Po jakimś czasie łatwiej będzie ci rozróżnić dziecięce odgłosy i stwierdzić, co oznaczają.

7. Coraz częściej wychodzisz z domu

Jeżeli już nie boisz się wyjść na spacer z dzieckiem, powoli wychodzisz z pierwszej fazy rodzicielstwa. Nie martwisz się już, że zaszkodzi mu chłodne powietrze, czy inne „zagrożenia” czyhające na nie poza przytulnym i ciepłym domem.

8. Robisz domowe obiady

Tuż po narodzinach dziecka świat rodziców kręci się wokół jego potrzeb. Skupiając się na maluszku, często zapominają oni o sobie. Pierwszy okres rodzicielstwa masz za sobą, gdy znów znajdujesz czas na ugotowanie domowego posiłku.

9. Dostrzegasz pierwsze cechy charakteru dziecka

Pierwszy uśmiech znaczy wiele dla rodziców. Oznacza bowiem, że powoli wychodzą z okresu, w którym dziecko jedynie je, śpi i płacze. Jeżeli maluszek zaczyna pokazywać pierwsze cechy charakteru (w tym poczucie humoru), masz za sobą najgorsze.

10. Zmieniasz mniej pieluch

Po pierwsze, oznacza to, że układ pokarmowy dziecka działa nieco sprawniej niż tuż po urodzeniu. Po drugie, mniej przejmujesz się tym, że dziecko ma pełną pieluchę już od całych 60 sekund.

11. Powierzasz dziecko mężowi

Wiele mam czuje się tak silnie związana z dzieckiem i odpowiedzialna za jego zdrowie, że nie chce pozostawiać go sam na sam z nikim innym – nawet z tatusiem. Jeżeli już nie boisz się, że twój partner nie będzie potrafił poradzić sobie z maluszkiem, zmierzasz w dobrym kierunku.

12. Odzyskałaś swoje ciało

Kobiece ciało po porodzie, w szczególności po cesarskim cięciu i okresie karmienia piersią, może być dalekie od ideału. Gdy jednak znów czujesz, że jest to twoje ciało (nawet gdy jest nieco inne niż przed porodem), jest to bardzo dobry znak.

A ty, kiedy po raz pierwszy poczułaś, że masz za sobą etap noworodkowy?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze