Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się roztoczy w domu?

Avatar placeholder
28.09.2021 14:41
Jak pozbyć się roztoczy w domu?
Jak pozbyć się roztoczy w domu? (Adobe Stock)

Walka z alergią na roztocza dotyczy wielu osób w różnym wieku. Warto jednak wiedzieć, że schorzenia tego typu dotykają najczęściej dzieci i osób z obniżoną odpornością, które zbyt często przebywają w zakurzonych pomieszczeniach oraz takich z nadmiernym poziomem wilgoci powietrza. Jak pozbyć się roztoczy z łóżka? Czy tego typu problemy mają wpływ na zdrowie człowieka? Do życia można wdrożyć kilka zasad, które pozwolą na skuteczne wyeliminowanie tego problemu.

spis treści

1. Roztocza – skąd się biorą i jak funkcjonują?

Przed rozpoczęciem zaciętej walki z domowymi roztoczami, warto dowiedzieć się, czym tak właściwie są i w jaki sposób funkcjonują. Roztocza to mikroskopijne pajęczaki uznawane za bardzo mocny alergen.

Do głównych objawów uczulenia na roztocza zaliczamy:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Alergia u dzieci"

Roztocza szczególnie lubią ciemne, zakurzone miejsca o dużej wilgotności powietrza. Duża ilość starego naskórka znajdującego się na pościeli stanowi dla nich pożywienie.

Ciekawostką jest fakt, że roztocza żyją dosyć krótko, bo zaledwie 2 - 3 miesiące. Ich rozprzestrzenianie się przebiega jednak bardzo szybko, gdyż w odpowiednich warunkach samice składają nawet 30 jaj w okresie rozrodczym.

Roztocza w domu - kilka sposobów aby się ich pozbyć (WIDEO)
Roztocza w domu - kilka sposobów aby się ich pozbyć (WIDEO)

Roztocza mogą powodować rozwój alergii, na które cierpi coraz więcej ludzi. Te mikroorganizmy rozwijają

przeczytaj artykuł

2. Gdzie mogą pojawiać się roztocza?

W domu jest wiele miejsc, w których roztocza będą doskonale się rozwijać, sprawiając, że objawy alergii będą coraz mocniejsze.

Roztocza mogą występować w takich miejscach, jak:

  • pościel;
  • koce;
  • materace;
  • podłoga pod łóżkiem;
  • firanki;
  • zabawki.

Siedliska roztoczy mogą być praktycznie wszędzie tam, gdzie występuje spora wilgotność powietrza oraz nie dociera słońce. Należy pamiętać, że roztocza żywią się martwym naskórkiem człowieka i zwierząt, a ich odchody mogą być głównym powodem występowania niezwykle niebezpiecznej alergii.

Roztocza najlepiej rozwijają się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza i nawilgoceniu powietrza na poziomie około 80%.

3. Jak pozbyć się roztoczy z łóżka?

Roztoczy z łóżka można pozbyć się na kilka sposobów. Wystarczy zadbać o regularną zmianę pościeli, odkurzanie materaca oraz wystawianie łóżka na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. W ten sposób te mikropajęczaki nie będą miały dobrych warunków do rozwoju, dzięki czemu samoistnie wyginą.

W łóżku znajduje się także złuszczony naskórek człowieka, który jest podstawowym pokarmem tych mikroorganizmów. Regularne kąpiele i peelingi pozwolą zredukować ilość pozostawianego martwego naskórka, dzięki czemu roztocza nie będą mieć pożywienia umożliwiającego im rozwój.

Warto też wiedzieć o tym, że spanie w mokrych lub niedosuszonych włosach jest pożywką dla roztoczy, dzięki czemu szybko się rozmnażają na powierzchni poduszki.

Mróz zabija roztocze
Mróz zabija roztocze [4 zdjęcia]

Panujące w Polsce mrozy, choć dokuczliwe, można skutecznie wykorzystać do walki z roztoczami, drobnymi

zobacz galerię

4. Jak pozbyć się roztoczy z domu?

Roztocza w domu mogą powodować silne objawy alergii, dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się ich z domu. Ważne jest przede wszystkim utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach oraz właściwego poziomu wilgotności powietrza.

Regularne zmienianie poszewek poduszek kanapowych, pranie i odkurzanie dywanów oraz zamknięcie części domu dla zwierząt to główne czynności pozwalające na wyeliminowanie domowych roztoczy. Zaleca się także stosowanie specjalistycznych worków do odkurzaczy, które szczelnie zatrzymują kurz w swoim wnętrzu.

Roztocza giną w temperaturach powyżej 45 stopni Celsjusza oraz poniżej minus 18 stopni Celsjusza. Aby się ich pozbyć, pranie należy nastawiać na wysokie temperatury.

Ciekawym sposobem na wyczyszczenie zabawek dziecięcych w domu jest ich zamrożenie, dzięki czemu roztocza giną bezpowrotnie. Wystarczy ograniczyć ilość tapicerowanych mebli w domu, regularnie odkurzać i zmieniać pościel, a także wietrzyć pomieszczenia, aby pozbyć się roztoczy z domu.

Co ciekawe, nie zaleca się suszenia prania w domu, gdyż to prowadzi do niebezpiecznego zwiększenia wilgotności powietrza sprzyjającego ich rozwojowi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze