Jak pozbyć się roztoczy w domu?
Walka z alergią na roztocza dotyczy wielu osób w różnym wieku. Warto jednak wiedzieć, że schorzenia tego typu dotykają najczęściej dzieci i osób z obniżoną odpornością, które zbyt często przebywają w zakurzonych pomieszczeniach oraz takich z nadmiernym poziomem wilgoci powietrza. Jak pozbyć się roztoczy z łóżka? Czy tego typu problemy mają wpływ na zdrowie człowieka? Do życia można wdrożyć kilka zasad, które pozwolą na skuteczne wyeliminowanie tego problemu.
1. Roztocza – skąd się biorą i jak funkcjonują?
Przed rozpoczęciem zaciętej walki z domowymi roztoczami, warto dowiedzieć się, czym tak właściwie są i w jaki sposób funkcjonują. Roztocza to mikroskopijne pajęczaki uznawane za bardzo mocny alergen.
Do głównych objawów uczulenia na roztocza zaliczamy:
- nieżyt nosa;
- kaszel;
- astmę;
- zmiany skórne;
- zapalenia spojówek.
Roztocza szczególnie lubią ciemne, zakurzone miejsca o dużej wilgotności powietrza. Duża ilość starego naskórka znajdującego się na pościeli stanowi dla nich pożywienie.
Ciekawostką jest fakt, że roztocza żyją dosyć krótko, bo zaledwie 2 - 3 miesiące. Ich rozprzestrzenianie się przebiega jednak bardzo szybko, gdyż w odpowiednich warunkach samice składają nawet 30 jaj w okresie rozrodczym.
2. Gdzie mogą pojawiać się roztocza?
W domu jest wiele miejsc, w których roztocza będą doskonale się rozwijać, sprawiając, że objawy alergii będą coraz mocniejsze.
Roztocza mogą występować w takich miejscach, jak:
- pościel;
- koce;
- materace;
- podłoga pod łóżkiem;
- firanki;
- zabawki.
Siedliska roztoczy mogą być praktycznie wszędzie tam, gdzie występuje spora wilgotność powietrza oraz nie dociera słońce. Należy pamiętać, że roztocza żywią się martwym naskórkiem człowieka i zwierząt, a ich odchody mogą być głównym powodem występowania niezwykle niebezpiecznej alergii.
Roztocza najlepiej rozwijają się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza i nawilgoceniu powietrza na poziomie około 80%.
3. Jak pozbyć się roztoczy z łóżka?
Roztoczy z łóżka można pozbyć się na kilka sposobów. Wystarczy zadbać o regularną zmianę pościeli, odkurzanie materaca oraz wystawianie łóżka na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. W ten sposób te mikropajęczaki nie będą miały dobrych warunków do rozwoju, dzięki czemu samoistnie wyginą.
W łóżku znajduje się także złuszczony naskórek człowieka, który jest podstawowym pokarmem tych mikroorganizmów. Regularne kąpiele i peelingi pozwolą zredukować ilość pozostawianego martwego naskórka, dzięki czemu roztocza nie będą mieć pożywienia umożliwiającego im rozwój.
Warto też wiedzieć o tym, że spanie w mokrych lub niedosuszonych włosach jest pożywką dla roztoczy, dzięki czemu szybko się rozmnażają na powierzchni poduszki.
4. Jak pozbyć się roztoczy z domu?
Roztocza w domu mogą powodować silne objawy alergii, dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się ich z domu. Ważne jest przede wszystkim utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach oraz właściwego poziomu wilgotności powietrza.
Regularne zmienianie poszewek poduszek kanapowych, pranie i odkurzanie dywanów oraz zamknięcie części domu dla zwierząt to główne czynności pozwalające na wyeliminowanie domowych roztoczy. Zaleca się także stosowanie specjalistycznych worków do odkurzaczy, które szczelnie zatrzymują kurz w swoim wnętrzu.
Roztocza giną w temperaturach powyżej 45 stopni Celsjusza oraz poniżej minus 18 stopni Celsjusza. Aby się ich pozbyć, pranie należy nastawiać na wysokie temperatury.
Ciekawym sposobem na wyczyszczenie zabawek dziecięcych w domu jest ich zamrożenie, dzięki czemu roztocza giną bezpowrotnie. Wystarczy ograniczyć ilość tapicerowanych mebli w domu, regularnie odkurzać i zmieniać pościel, a także wietrzyć pomieszczenia, aby pozbyć się roztoczy z domu.
Co ciekawe, nie zaleca się suszenia prania w domu, gdyż to prowadzi do niebezpiecznego zwiększenia wilgotności powietrza sprzyjającego ich rozwojowi.