Trwa ładowanie...

Jak sprzątać pokój dziecka? Gdzie jest najwięcej roztoczy?

Avatar placeholder
28.09.2021 15:21
Jak sprzątać pokój dziecka? Gdzie jest najwięcej roztoczy?
Jak sprzątać pokój dziecka? Gdzie jest najwięcej roztoczy? (Adobe Stock)

Wiele osób zastanawia się, jak sprzątać pokój dziecka, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń, kurzu i roztoczy. Nie da się bezpowrotnie wyeliminować brudu, ale można z nim skutecznie walczyć. Wystarczy regularnie odkurzać, myć podłogi i ścierać kurze nawet z najdrobniejszych zakamarków pokoju. Gdzie jest najwięcej roztoczy? Jak sprzątać pokój alergika, aby zmniejszyć skutki alergii? Wystarczy poznać kilka wskazówek, a sprzątanie będzie o wiele łatwiejsze.

spis treści

1. Roztocza – co to takiego?

Alergia na roztocza dotyczy zazwyczaj dzieci, u których występuje tzw. choroba atopowa. Najczęściej występuje ona u osób, które żyją w bliskim otoczeniu roztoczy z domowego kurzu. Są to uciążliwe stworzenia, których odchody wywołują liczne alergie.

Co ciekawe, roztocza żyją maksymalnie 2 miesiące, a samice składają średnio po 20-30 jajek w okresie rozmnażania. Warto zadbać o to, aby wyeliminować ryzyko ich rozprzestrzeniania się. Warunki, które sprzyjają ich rozrostowi to duże pokłady kurzu w domowych zakamarkach.

2. Gdzie jest najwięcej roztoczy w pokoju dziecka?

Zobacz film: "Efektowna kawalerka pełna luster"

Gdzie znajduje się najwięcej roztoczy? Z pewnością w łóżkach, materacach oraz dywanach. W pokoju dziecka są szczególnie niebezpieczne, kiedy maluch cierpi na alergię. Ciekawostka! Roztocza są w stanie rozwijać się nawet w zabawkach!

Czym żywią się roztocza? Najlepszym pożywieniem, które pozwala im na przeżycie oraz rozwój, jest martwy naskórek człowieka i zwierząt. Roztocza do rozwoju potrzebują pożywienia, odpowiedniej temperatury oraz sporej wilgotności powietrza.

Warto więc pomyśleć o domowych nawilżaczach powietrza z czujnikami, które pozwolą nieco zredukować występowanie warunków korzystnych dla rozwoju roztoczy.

Jak pozbyć się roztoczy w domu?
Jak pozbyć się roztoczy w domu?

Walka z alergią na roztocza dotyczy wielu osób w różnym wieku. Warto jednak wiedzieć, że schorzenia

przeczytaj artykuł

3. Jak sprzątać pokój dziecka, aby pozbyć się roztoczy? Kilka wskazówek

Wystarczy wykorzystać kilka wskazówek, które pomogą posprzątać pokój dziecka, pozbywając się większości roztoczy. Najlepszym sposobem, który regularnie eliminuje roztocza, jest zwiększenie natężenia światła wewnątrz pomieszczenia. Wystarczy wystawić materac lub pościel na oddziaływanie promieni słonecznych, a roztocza zginą samoistnie.

Odkurzanie pomieszczenia jest równie ważne, dlatego warto robić to co najmniej 2-3 razy w tygodniu. W ten sposób można wyeliminować ryzyko zalegania kurzu nawet w zakamarkach.

Jak sprzątać pokój alergika, aby pozbyć się roztoczy? Metody są proste i nie wymagają dużego zaangażowania.

Do głównych sposobów zaliczamy:

  • regularne odkurzanie i ścieranie kurzy z powierzchni mebli;
  • wietrzenie pomieszczenia;
  • częsta zmiana pościeli;
  • zamknięcie pokoju dziecka przed zwierzętam
  • utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci powietrza.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na pozbycie się roztoczy z pokoju dziecka jest regularne sprzątanie, mycie podłóg, wymiana pościeli oraz dezynfekcja zabawek. Stosując się do powyższych porad, można skutecznie pozbyć się roztoczy w pokoju dziecięcym.

Mróz zabija roztocze
Mróz zabija roztocze [4 zdjęcia]

Panujące w Polsce mrozy, choć dokuczliwe, można skutecznie wykorzystać do walki z roztoczami, drobnymi

zobacz galerię

4. Objawy występowania alergii na roztocza

Kiedy roztocza występują w pokoju dziecka, objawy będą jednoznaczne. Typowe dla tego typu alergii jest zatkany nos, katar oraz zapalenie spojówek.

Istotne jest też to, że w najgorszym przypadku nadmierny kontakt z roztoczami może doprowadzić do występowania astmy u dziecka. To bardzo niebezpieczne, dlatego warto zadbać o czystość i sprawdzić, jak sprzątać pokój dziecka, by pozbyć się roztoczy.

Alergia na roztocza pomimo tego, że jest niebezpieczna, to jej objawy można łatwo wyeliminować. Wystarczy dowiedzieć się, jak sprzątać pokój alergika, aby roztocza nie miały szans na rozwój.

Kiedy w pokoju dziecka często przebywają zwierzęta, roztocza również mogą występować w o wiele większej ilości. Poziom natężenia skórożarłoczków zależy także od pory roku, wilgotności powietrza, a także higieny osobistej.

Polecane dla Ciebie