Trwa ładowanie...

Pokój alergika – jak zminimalizować ilość kurzu?

Avatar placeholder
18.08.2021 06:46
Pokój alergika – jak zminimalizować ilość kurzu?
Pokój alergika – jak zminimalizować ilość kurzu? (Adobe Stock)

Nawet w najlepiej wysprzątanych domach występuje kurz i nie da się temu zapobiec w 100%. Obecnie nawet 3 miliony Polaków zmaga się problemem dotyczącym alergii, dlatego zadbaj o to, aby w Twoim domu nie znajdowały się niebezpieczne roztocza wywołujące reakcje alergiczne. Dowiedz się, jak urządzić pokój alergika oraz jak dbać o to, aby w pomieszczeniu znajdowało się jak najmniej zanieczyszczeń wpływających na samopoczucie chorej osoby.

spis treści

1. Jak urządzić pokój alergika? Podstawowe zasady

Kiedy urządzasz pokój małego alergika, zapamiętaj jedną podstawową zasadę – im mniej, tym lepiej. To bardzo ważne, ponieważ wykorzystanie dużej liczby ozdób, długowłosego dywanu oraz ozdobnych poduszek może wpływać na poziom kurzu, jaki panuje wewnątrz pomieszczenia.

Zwracaj uwagę na to, jakie meble pomogą Ci ograniczyć ilość zalegającego kurzu na ich powierzchni. Do pokoju alergika wybieraj tylko niezbędne elementy wyposażenia, bez których nie da się normalnie funkcjonować.

Jeśli Ty lub inni domownicy zmagacie się z problemem alergii na domowe roztocza, zrezygnuj z wielu dodatków do wnętrza, aby ułatwić sobie proces sprzątania. Mnóstwo kurzu może zalegać w miejscach, o których zazwyczaj nie pamiętasz. Może to być powierzchnia za szafą lub innymi meblami, a także tylne ścianki mebli.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pamiętaj, że regularne czyszcząc takie miejsca, zredukujesz poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu do bezpiecznego stopnia. Jeśli już wiesz, jak urządzić pokój alergika przejdź do następnego kroku i dowiedz się, jak efektywnie sprzątać takie pomieszczenie.

2. Jak sprzątać pokój alergika krok po kroku?

Poznaj kilka wskazówek na temat tego, jak sprzątać pokój alergika, aby zminimalizować ryzyko występowania objawów alergii. Pamiętaj o pierwszej podstawowej zasadzie, czyli regularnym otwieraniu okien i wietrzeniu pomieszczenia. To główny element walki z kurzem i roztoczami w szczególności w okresie jesienno-zimowym, kiedy to objawy alergii mogą się nasilać.

Wietrz pokój alergika jak najczęściej niezależnie od pogody. Otwieraj okna zawsze po nocy oraz bezpośrednio przed snem, a zredukujesz ryzyko występowania objawów alergii do minimum.

Pokój małego alergika sprzątaj z głową, zaczynając od najwyższych kondygnacji, a kończąc na podłodze. Dzięki temu masz pewność, że z wnętrza zniknął cały kurz, który zebrał się od ostatnich porządków.

3. Największe źródła kurzu w pokoju alergika

Kiedy już wiesz, jak sprzątać pokój alergika oraz jak go urządzić, zwróć jeszcze uwagę na to, w jakich miejscach zbiera się najwięcej niebezpiecznego kurzu. Są to karnisze, zasłony oraz żyrandole, które są głównym skupiskiem zanieczyszczeń. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu tych przedmiotów, a będziesz spać spokojnie bez obaw o występowanie negatywnych objawów alergii.

Czyść regularnie kratki wentylacyjne odpowiadające za prawidłową cyrkulację powietrza w domach i mieszkaniach. Odpowiednio wyczyszczone kratki wentylacyjne w znacznym stopniu wpływają na jakość powietrza w mieszkaniu oraz jego zapach.

Pokój alergika to miejsce, w którym szczególnie musisz zadbać o porządek, dlatego regularnie strzepuj pościel po nocy i częściej ją wymieniaj. Pierz ją tylko w wysokich temperaturach, aby pozbyć się z materiału roztoczy i wszelkich innych zanieczyszczeń mogących wywoływać alergię.

Zadbaj także o czystość filtrów w Twoim odkurzaczu oraz o regularną wymianę worków, gdyż ich przepełnienie może mieć wpływ na wydajność urządzenia.

Nie zastanawiaj się dłużej, jak sprzątać pokój alergika i zastosuj się do powyższych rad, a na pewno zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się roztoczy i kurzu w pokoju alergika. To bardzo ważne, gdyż długie oddziaływanie zanieczyszczeń na drogi oddechowe osoby chorej może być tragiczne w skutkach i doprowadzić nawet do problemów z oddychaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze