Trwa ładowanie...

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Avatar placeholder
27.09.2021 23:14
Jak nawilżyć powietrze w domu?
Jak nawilżyć powietrze w domu? (Adobe Stock)

Istnieje wiele trików, które pozwolą odpowiednio nawilżyć powietrze w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu komfort przebywania w salonie, sypialni lub pokoju dziecka będzie odpowiedni dla wszystkich domowników. Jak nawilżyć powietrze w domu? Kiedy nasila się uczucie suchego powietrza w pomieszczeniach? W jakie urządzenia dobrze jest zainwestować? Warto poznać kilka sposobów, dzięki którym w krótkim czasie można wyeliminować problem suchego powietrza.

spis treści

1. Suche powietrze – skąd się bierze?

Mała wilgotność powietrza może mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie wszystkich domowników. Warto zadbać o to, aby w każdym pokoju utrzymana była optymalna temperatura, która nie powinna zazwyczaj przekraczać 23 stopni Celsjusza. Ciekawostką jest fakt, że w sypialniach normy wynoszą około 18 - 20 stopni Celsjusza.

Suche powietrze w domu to problem, który pojawia się najczęściej w sezonie grzewczym. Zawsze wtedy, kiedy pracują grzejniki, a temperatury w domu lub mieszkaniu są nieodpowiednio dostosowane, pojawia się zjawisko zbyt suchego powietrza.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Z czym wiąże się występowanie takiego problemu? Dwa główne czynniki to:

  • dyskomfort funkcjonowania na co dzień;
  • zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Zbyt niska wilgotność powietrza bierze się głównie z niewiedzy domowników, w jaki sposób prawidłowo ogrzewać pomieszczenia zimą. Utrzymywanie jednolitej temperatury przez cały okres grzewczy oraz zbyt częste sztuczne dogrzewanie wnętrz przy pomocy kaloryferów sprawia, że utrata wilgoci może sięgać nawet 60%.

2. Suche powietrze w domu – objawy i skutki jego występowania

Warto wiedzieć, skąd tak właściwie bierze się suche powietrze w domu. Domownicy, którzy narażeni są na długotrwałe oddziaływanie zbyt suchego powietrza, mogą odczuwać takie objawy, jak:

  • wysuszenie błon śluzowych nosa;
  • suchość skóry;
  • swędzenie i pękanie naskórka;
  • drapanie w gardle;
  • kaszel;
  • trudności z oddychaniem.

Jeśli powyższe objawy nasilają się wraz z czasem przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, należy podjąć stosowne kroki, które pozwolą na wyeliminowanie problemu. Wpływ suchego powietrza na zdrowie człowieka jest szczególnie negatywny.

Oprócz powyższych czynników warto wiedzieć też, że suchość powietrza wpływa na zwiększenie się ilości kurzu w pomieszczeniach, co przekłada się na wywoływanie reakcji alergicznych u domowników. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku osób uczulonych na roztocza i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w domach i mieszkaniach.

Za wysokie temperatury i brak urządzeń nawilżających to poważne problemy, które dotykają większości osób zamieszkujących domy jednorodzinne i mieszkania w blokach. Uwaga! Nadmierna suchość powietrza może skutkować także występowaniem infekcji górnych dróg oddechowych oraz przeziębieniem.

Grzejniki odkręcone do końca, a w pomieszczeniu dalej zimno? Wiemy, co może pomóc (WIDEO)
Grzejniki odkręcone do końca, a w pomieszczeniu dalej zimno? Wiemy, co może pomóc (WIDEO)

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym przez większość czasu grzejniki w naszych domach ustawione są

przeczytaj artykuł

3. Nawilżenie powietrza w domu – kilka prostych trików

Wiele osób zastanawia się, jak nawilżyć powietrze w domu. Istnieje kilka trików, które pozwalają na szybkie pozbycie się problemu pod warunkiem regularnego wykonywania zalecanych czynności. Do głównych sposobów na walkę z suchością powietrza w domach i mieszkaniach zaliczamy:

  • stosowanie elektrycznych nawilżaczy powietrza;
  • sadzenie roślin doniczkowych;
  • wybór prysznica zamiast wanny.

Nawilżacze powietrza, które są obecnie sprzedawane w większości sklepów z elektroniką to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku osób, które mają spory problem, jakim jest suche powietrze w domu. Ustawienie nawilżacza powietrza, do którego nalewa się wodę lub olejki eteryczne pomoże pozbyć się kłopotu na długi czas.

Spora ilość roślin doniczkowych również pozwoli skutecznie nawilżyć powietrze w domu. Są to naturalne nawilżacze powietrza, które z powodzeniem można stosować bez ograniczeń w zaciszu domowym. Najlepsze będą takie, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody przez liście. Do najpopularniejszych roślin redukujących suche powietrze zaliczamy:

  • bluszcz;
  • lipkę;
  • paproć;
  • fiskusa.

Ciekawostką jest fakt, że nawet doskonale nawilżona skóra zimą może w krótkim czasie stać się sucha z powodu braku wilgoci w powietrzu. Zaniedbany naskórek może się łuszczyć i swędzieć, dlatego, aby uniknąć stanów zapalnych w miesiącach zimowych, lepiej decydować się na szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie.

Zdecydowanie warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu, aby uniknąć podrażnień skórnych, kaszlu i duszności. Jest to szczególnie ważne w okresach grzewczych, kiedy kaloryfery często rozkręcone są do maksimum, dając zbyt dużo ciepła pochłaniającego wilgoć z pomieszczeń.

Polecane dla Ciebie