Gojenie krocza po nacięciu

Gojenie krocza po nacięciu jest zwykle bardziej długotrwałe niż gojenie się krocza po naturalnym pęknięciu w czasie porodu. Kobiety rodzące siłami natury często boją się, jaki będzie stan ich okolic intymnych – zwłaszcza po nacięciu krocza. Jak długo goi się krocze po porodzie naturalnym? Co można zrobić, by przyspieszyć proces gojenia się rany krocza? Niewątpliwie, najważniejsza jest właściwa higiena intymna w połogu: częste podmywanie się, wymienianie podpasek, noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny i wietrzenie rany.

1. Gojenie krocza po porodzie naturalnym

Poród naturalny to duże obciążenie dla krocza, które w czasie przechodzenia główki dziecka rozciąga się do granic możliwości. Krocze obejmuje obszar pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem. Jeśli ujście pochwy jest zbyt ciasne dla przejścia główki dziecka, w czasie porodu kobiecie nacina się krocze. Bezpośrednio po porodzie miejsca intymne są bardzo obolałe i opuchnięte. Jeśli dochodzi do pęknięcia lub nacięcia krocza, ból okolic intymnych może być naprawdę dokuczliwy. Czas gojenia się rany krocza po porodzie jest w dużej mierze kwestią indywidualną. W przybliżeniu można powiedzieć, że rana krocza po porodzie goi się około dwóch tygodni. Jeśli krocze było nacinane, powrót do formy może zająć więcej czasu.

Zobacz film: "Rytunowy zabieg podczas naturalnego porodu jednak nieprawidłowy"

Najszybciej goją się niewielkie pęknięcia, tzw. pęknięcia pierwszego stopnia, w wyniku których uszkodzeniu ulega jedynie wierzchnia warstwa skóry krocza i część błony śluzowej pochwy, mięśnie pozostają jednak nietknięte. W takim przypadku kobiecie nie trzeba zakładać szwów, a rana nie jest zbyt bolesna i nie wywołuje poważnych dolegliwości. Nacięcie krocza przy porodzie i naturalne pęknięcia drugiego stopnia obejmują mięśnie krocza i wymagają założenia szwów, które rozpuszczają się w ciągu dwóch-trzech tygodni. Dolegliwości po nacięciu krocza mogą być odczuwane przez kobietę nawet przez miesiąc.

Zdarzają się również, choć niezwykle rzadko, bardzo poważne poporodowe obrażenia krocza. Są to pęknięcia trzeciego i czwartego stopnia, kiedy uszkodzeniu ulega zewnętrzny i wewnętrzny zwieracz odbytu. Leczenie może się wówczas przeciągać nawet do kilku miesięcy. Kobieta po tego typu obrażeniach krocza powinna być przygotowana na trudności w wypróżnianiu się i nietrzymanie moczu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Sytuacje wymagające konsultacji lekarza

Kiedy należy zgłosić się do lekarza po nacięciu krocza? Konsultacja lekarska jest konieczna, gdy:

 • odczuwasz ból w okolicy krocza, który wraz z upływem czasu nie ustępuje, a nasila się,
 • bólom krocza towarzyszy podwyższona temperatura ciała lub dreszcze,
 • występują obfite upławy z pochwy o nieprzyjemnym zapachu,
 • czujesz rozchodzenie się szwów założonych w miejscu nacięcia krocza,
 • rana krocza staje się zaczerwieniona i silnie obrzęknięta,
 • pojawia się surowicza lub ropna wydzielina z rany krocza.
Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu zobacz galerię
Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu 6 zdjęć

3. Przyspieszanie gojenia się rany krocza

Co można zrobić, by ułatwić gojenie się rany po nacięciu krocza? Zastosuj się do poniższych wskazówek.

 • Dbaj o higienę intymną. Często wymieniaj podpaski, najlepiej takie, które przepuszczają powietrze. Zmieniaj podkłady po każdej wizycie w toalecie. Miejsca intymne przemywaj kilka razy dziennie, by uniknąć zakażenia. Krocze osuszaj jednorazowymi, papierowymi ręcznikami w kierunku od pochwy do odbytu i wietrz jak najczęściej.
 • Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę, która ułatwia dostęp powietrza do rany i sprzyja procesowi gojenia. Jeśli to możliwe, nie nakładaj majtek podczas leżenia, lecz wietrz ranę, podkładając pod pupę ręcznik i podpaskę w rozmiarze maxi.
 • Pij duże ilości płynów i wzbogać dietę w błonnik. Dieta bogata w błonnik pokarmowy zapobiega zaparciom i trudnościom w wypróżnianiu się, a jest to szczególnie ważne, gdy podczas porodu doszło do uszkodzenia zwieracza odbytu. Dieta na zaparcia pomaga zapobiegać zastojom stolca w jelitach, które utrudniają gojenie się poporodowych ran krocza.
 • Ćwicz mięśnie Kegla. Delikatne zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy w kilka dni po porodzie pozwala na wzmacnianie okolic pochwy i odbytu i usprawnienie krążenia krwi w okolicach narządów płciowych, dzięki czemu rana po nacięciu krocza goi się sprawniej.
 • Unikaj długotrwałego siedzenia. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja powstawaniu obrzęków w okolicach intymnych, co może skutkować dłuższym gojeniem się rany krocza.
 • Dużo odpoczywaj. Nie przemęczaj się i jeśli możesz – jak najwięcej leż. Energię poświęć na opiekę nad dzieckiem. Staraj się unikać rzeczy, w których ktoś może cię wyręczyć. Twoje ciało potrzebuje czasu do regeneracji. Przemęczenie i osłabienie spowalniają proces gojenia się rany.

Zobacz także

Do mycia rany krocza, w celu oczyszczenia jej z bakterii, można używać ziołowych preparatów. Podmywać się należy kilka razy dziennie, nawet po każdej wizycie w toalecie, ponieważ zgromadzone na podpasce pozostałości moczu i odchody połogowe stanowią świetną pożywkę dla bakterii. Do przemywania rany krocza można używać naparów: z rumianku, z kory dębu, z nagietka i z nadmanganianu potasu. Po podmyciu się należy pamiętać o dokładnym osuszeniu rany. Dopóki krocze całkowicie się nie zagoi, należy zrezygnować z seksu. Od współżycia warto się powstrzymać nawet przez okres dwóch miesięcy. Seks w czasie połogu jest nie tylko bolesny dla kobiety, ale również może prowadzić do groźnego zakażenia okolic rodnych. Najlepiej o możliwość rozpoczęcia współżycia zapytać lekarza, który oceni stopień zagojenia się rany krocza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.