Trwa ładowanie...

MEN wycofuje podręcznik z definicją dopalaczy. ''Pozwalają się wydajniej uczyć''

Avatar placeholder
30.05.2019 13:35
Dopalacze w podręczniku do chemii. ''Pozwalają się wydajniej uczyć''
Dopalacze w podręczniku do chemii. ''Pozwalają się wydajniej uczyć'' (123rf.com)

W książce do chemii ''Ciekawi świata'' dla szkół ponadgimnazjalnych znalazł się kontrowersyjny fragment dotyczący dopalaczy. Wydany 7 lat temu podręcznik Operonu opisuje dopalacze jako substancje, które pozwalają się wydajniej uczyć. Ministerstwo wycofało już tę wersję podręcznika.

1. Dopalacze w podręczniku do chemii

Wyjaśnienie terminu ''dopalacze'' pojawiło się w rozdziale dotyczącym wpływu chemii na zdrowie człowieka. Substancje te znalazły się w słowniczku obok nikotyny i alkoholu etylowego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że autorka Joanna Peszko, wyjaśnia, że dopalacze to ''substancje, które pozwalają się wydajniej uczyć''.

W dalszej części definicji możemy przeczytać, że zawierają wiele niebezpiecznych związków chemicznych, które mogą nie tylko uzależniać, ale też powodować problemy zdrowotne.

Redakcja RMF FM, która jako jedna z pierwszych informowała o kontrowersyjnym zapisie, skontaktowała się z rzecznikiem wydawnictwa Operon, a ten zapewnił o szybkiej reakcji. W sprawę zostało też włączone Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jakie kroki zostały podjęte?

2. MEN wycofuje podręcznik do chemii

Zobacz film: "Makijażystka zmarła przez przedawkowanie"

Rzeczoznawcy Ministerstwa Edukacji Narodowej orzekli, że podręcznik do chemii powinien zostać usunięty ze szkół. Jednoczenie zapowiada wydanie nowej wersji. Operon, do którego książka należy zadeklarował, że złoży wniosek o dopuszczenie do użytku poprawionej wersji podręcznika. Zniknie z niego zapis sugerujący, że uczniowie mogą posiłkować się dopalaczami w czasie nauki.

3. Niebezpieczne dopalacze

Nazwa ''dopalacze'' odnosi się do grupy produktów zawierających różnego rodzaju substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Ich skład chemiczny ulega ciągłym zmianom i ewolucjom, dlatego też te substancje są tak niebezpieczne. Nie ma żadnej kontroli nad ilością i jakością składników, które są wykorzystywane do ich produkcji.

W Polsce od 21 sierpnia 2018 roku obowiązuje ustawa, na mocy której posiadanie, wytwarzanie i sprzedaż dopalaczy jest przestępstwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze