Trwa ładowanie...

Studniówki 2022. Znamy wytyczne rządu

Coraz częściej otrzymujemy informacje o zwiększonej liczbie osób zakażonych koronawirusem. Obawiamy się, również nowego wariantu Omikron. Wielu z nas zastanawia się, czy rząd będzie wprowadzał nowe obostrzenia. Także przyszłoroczni maturzyści obawiają się, czy wyczekiwana przez nich studniówka będzie miała szansę się odbyć. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało właśnie wytyczne w tej sprawie.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

spis treści

21.12.2021 r. na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki został opublikowany dokument z wytycznymi MEiN, MZ i GIS dotyczącymi organizacji uroczystości szkolnych (studniówki): https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dotyczace-organizacji-uroczystosci-szkolnych-studniowki.

Studniówki 2022. Czy się odbędą?
Studniówki 2022. Czy się odbędą? (East News)

Jak możemy przeczytać na stronie ministerstwa, wytyczne te dotyczą wydarzeń organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców, zarówno w budynku szkoły, jak i poza nim. Wskazują na konieczność przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów prawa i zaleceń wynikających ze stanu epidemii. W wytycznych znalazły się zalecenia skierowane m.in. do organizatorów oraz podmiotów świadczących usługi gastronomiczne.

W dokumencie możemy przeczytać, że za bezpieczeństwo wydarzeń szkolnych odpowiada ich organizator, czyli "dyrektor szkoły i nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice".

1. Studniówka 2022. Ogólne zalecenia:

 • Organizator ustala/pozyskuje liczbę uczestników.

 • Organizator może zdecydować o organizacji studniówki tylko dla uczniów (bez osób towarzyszących).

 • W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny, lub izolacji domowej.

 • Organizator powinien poinformować uczestników, w tym rodziców uczniów niepełnoletnich, o obowiązujących podczas studniówki zasadach i ograniczeniach.

 • Rekomenduje się, żeby przy stolikach, w miarę możliwości, siedzieli uczniowie z jednej klasy.

 • Rekomenduje się zwiększoną częstotliwość (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych oraz miejsc wspólnie użytkowanych.

 • Należy wietrzyć pomieszczenia, z których korzystają uczestnicy, co najmniej raz na godzinę, a sale do tańczenia częściej.

 • Rekomenduje się taką organizację uroczystości, która ograniczy kontakty z osobami niebędącymi uczestnikami danej studniówki.

Ponadto ministerstwo wskazuje, iż jeżeli zaplanowano, że studniówka ma się odbyć w budynku szkoły to:

"Uroczystości studniówkowe nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego".

Studniówki 2022. Czy się odbędą?
Studniówki 2022. Czy się odbędą? (East News)

2. Studniówka poza szkołą - podmioty gastronomiczne

Zgodnie z sugestiami MEiN, mniej ryzykowną opcją wydaje się zorganizowanie studniówki np. w restauracji. W takiej sytuacji obowiązywać będą ogólne zasady dla podmiotów gastronomicznych.

Zgodnie z przedstawionymi zaleceniami podmioty gastronomiczne:

 • Stosują się do aktualnych przepisów prawa - ustanowionych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 • Stosują się do wytycznych przygotowanych dla podmiotów gastronomicznych oraz wytycznych dotyczących organizacji imprez (w tym wesel i przyjęć) i spotkań okolicznościowych w trakcie epidemii SARS-CoV-2.

 • Informują gości i obsługę, że w studniówce nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji, przejawiające objawy chorobowe ze strony układu oddechowego.

 • Pozyskują informację o liczbie uczestników studniówki.

 • Pracownicy podmiotu i obsługa zakrywają usta i nos przy pomocy maseczki.

 • Organizator traktuje uczestnika studniówki (ucznia, osobę towarzyszącą, nauczyciela, rodzica ucznia) - o ile nie otrzymał informacji (zaświadczenia zaszczepienia lub wyzdrowienia, w tym od rodzica ucznia niepełnoletniego) - jako niezaszczepionego i uwzględnia go w organizacji studniówki jako osobę, na którą nałożono limity. Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu organizatorowi uroczystości.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na ostatni punkt i przekazać organizatorowi informacje o zaszczepieniu. Zgodnie z aktualnymi przepisami, w imprezie okolicznościowej może uczestniczyć maksymalnie 100 osób, a w restauracjach obowiązuje limit 30-proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione. Pamiętajmy jednak, że do lutego zasady te mogą jeszcze ulec zmianie.

Dokument z wytycznymi MEiN, MZ i GIS dotyczącymi organizacji uroczystości szkolnych (studniówki) nie odpowiada więc jasno na pytanie: czy studniówka w 2022 roku się odbędzie. Możemy w nim przeczytać wiele o zasadach postępowania, jednak Ministerstwo Edukacji i Nauki unika postawienia sprawy obostrzeń jasno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.