Trwa ładowanie...

Co może jeść 7 miesięczne dziecko? Dieta 7 miesięcznego dziecka

Avatar placeholder
19.02.2021 23:06
Co może jeść 7 miesięczne dziecko? Dieta 7 miesięcznego dziecka
Co może jeść 7 miesięczne dziecko? Dieta 7 miesięcznego dziecka (123rf)

Mimo iż mleko z piersi i mleko modyfikowane mogą zapewniać siedmiomiesięcznemu dziecku wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, dzieci w tym wieku poznają już zwykle nowe smaki. Mleko pozostaje głównym elementem jadłospisu niemowlaka, ale dziecko zaczyna spożywać również produkty stałe. Kluczem do udanego rozszerzania diety niemowlaka jest stopniowe wprowadzanie nowych produktów i obserwowanie reakcji organizmu dziecka na nowy pokarm. Ile powinno jeść 7 miesięczne dziecko? Jak powinna wyglądać dieta 7 miesięcznego dziecka?

spis treści

1. Rozszerzanie diety niemowlęcia

U większości dzieci gotowość na spożywanie produktów stałych pojawia się około szóstego miesiąca życia. Zanim rodzice zdecydują się na rozszerzanie diety, powinni upewnić się, że dziecko potrafi już pewnie siedzieć i podtrzymywać ciężar swojej głowy. Ważny jest również zanik odruchu, który każe dziecku wypluwać językiem znajdujący się w jamie ustnej pokarm.

Między piatym a siódmym miesiącem życia niemowlęta same otwierają usta i pozwalają wprowadzić do środka pokarm na łyżeczce. Do siódmego miesiąca życia dzieci zyskują umiejętność sięgania językiem po łyżeczkę i połykania jedzenia, w którym znajdują się małe grudki.

Rozszerzanie diety dziecka należy zacząć od kleiku ryżowego, który w przeciwieństwie do innych produktów rzadko powoduje reakcję alergiczną. Na początku należy podawać dziecku niewielką ilość ryżu – kleik powinien być rzadki. Z czasem można zwiększyć gęstość kleiku.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Rozszerzanie diety dziecka karmionego butelką
Rozszerzanie diety dziecka karmionego butelką

Właściwie zbilansowana dieta dziecka bardzo często staje się wyzwaniem dla rodziców, ponieważ oprócz

przeczytaj artykuł

Gdy dziecko przyzwyczai się do nowego smaku, czas na wprowadzanie kolejnych zbóż, na przykład owsa lub pszenicy. Wskazane jest stopniowe włączanie nowych produktów do diety dziecka. Podając jeden nowy pokarm, rodzice mogą szybko zauważyć symptomy alergii u dziecka: wysypkę na skórze, wymioty i biegunkę.

Jeśli dziecko dobrze toleruje produkty zbożowe, rodzice mogą podawać mu następnie owoce i warzywa. W późniejszym okresie przychodzi kolej na mięso oraz chleb. Produkty te należy podawać na początku pojedynczo, dopiero po pewnym czasie można łączyć je w pełnowartościowe posiłki.

Rozdrobnione produkty z grudkami należy podawać dziecku łyżeczką. Warto dać niemowlęciu możliwość karmienia siebie samego. Wystarczy przygotować miękkie owoce (banany, obrane jabłka, brzoskwinie), gotowane warzywa i mieso, pokroić je na niewielkie kawałki i pozwolić dziecku wkładać je sobie do ust. Małe kawałki jedzenia nie stanowią zagrożenia dla dziecka, a trzymanie jedzenia w palcach i wkładanie go do ust pomaga niemowlęciu ćwiczyć mięśnie rąk.

W siódmym miesiącu życia dzieci są zwykle gotowe na picie wody, mleka matki lub mleka modyfikowanego z kubeczka. Nie należy jednak podawać dziecku soku owocowego lub słodzonych napojów w butelce, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia próchnicy.

Karmienie niemowlaka - karmienie piersią, karmienie mlekiem modyfikowanym, sposoby, rozszerzenie diety
Karmienie niemowlaka - karmienie piersią, karmienie mlekiem modyfikowanym, sposoby, rozszerzenie diety

Wiele z nas zastanawiało się nad tym, czy karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym? Dlaczego nasze dziecko

przeczytaj artykuł

2. 7 miesięczne dziecko - jadłospis

Rodzice powinni zadbać o to, by dziecko spożywało produkty zawierające wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. W diecie niemowlęcia nie może zabraknąć węglowodanów, które stanowią doskonałe źródło energii.

Między posiłkami można podawać dziecku małe przekąski (np. ciastka ryżowe i płatki śniadaniowe), a do głównego dania gotowany makaron lub brązowy ryż. W jadłospisie 7 miesięczego dziecka powinno znaleźć się również białko, które jest kluczowe dla wzrostu tkanek i ich regeneracji.

Bardzo dobrym źródłem białka są jaja. Można ugotować je na twardo lub zrobić jajecznicę. Białko znajduje się również między innymi w mięsie i rybach.

Siedmiomiesięczne dziecko powinno otrzymywać z pożywieniem także witaminy oraz minerały. Duże ich ilości znajdują się w owocach i warzywach. Ze względu na swoją naturalną słodycz, owoce są chętnie jedzone przez dzieci. Warzywa również cieszą się dużą popularnością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze