Czy dziecko może spać z rodzicami?

Zwiększa bliskość pomiędzy matką, a dzieckiem, ale może być przyczyną pogorszenia relacji w małżeństwie. Spanie dziecka z rodzicami ma swoich zwolenników i przeciwników. Poznaj argumenty za i przeciw, a także dowiedz się, dlaczego warto i w jaki sposób przyzwyczaić dziecko do spania w swoim pokoju.

Zalety spania z dzieckiem

Zwolennicy uważają, że matka śpiąca z niemowlęciem wie, jak maluch oddycha i jaką ma temperaturę, więc jest w stanie szybko zareagować, gdyby dziecku groziło niebezpieczeństwo. Generalnie łatwiej jest zrozumieć spanie z noworodkiem lub małym niemowlęciem. Spanie z dzieckiem powyżej 6. miesięcy – niekoniecznie, o starszym nie wspominając. Im dłużej maluch śpi z rodzicami, tym przeniesienie go do własnego łóżka będzie trudniejsze.

Polecane wideo:

Zaletą wspólnego spania w przypadku noworodka jest bliskość. Taka sytuacja jest również bardzo wygodna dla mamy. Maluszka wystarczy przystawić do piersi, a pomiędzy karmieniami można się zdrzemnąć bez konieczności wstawania. Wspólne spanie jest więc miłe dla obu stron. Niemowlę czuje bliskość mamy, jej zapach i ciepło, wydaje się też spać spokojniej. Ponadto współspanie sprawia, że rodzina spędza razem więcej czasu, a rodzice nawiązują mocniejszą więź ze swoim maleństwem.

Wady spania z dzieckiem

Niestety, jak wszystko, taka sytuacja ma też swoje słabe strony. Sytaucja jest trudna przede wszystkim dla mężczyny - może czuć się odtrącony, a co za tym idzie – zazdrosny, bo przecież dziecko „ma” mamę niemal na własność.

Oczywiście są przypadki, gdy żadne z rodziców nie ma nic przeciwko rodzinnemu spaniu, trzeba jednak zawsze uwzględnić obiektywne sytuacje wykluczające taką możliwość. Należą do nich: niespokojny sen dorosłych, otyłość jednego lub obojga rodziców, małe i ciasne łóżko, spożyty wcześniej alkohol czy leki, wszelkiego rodzaju infekcje. Ponieważ pomiędzy rodzicami śpi dziecko, może zdarzyć się, że ustanie bądź pogorszy się współżycie małżeńskie.

Podjęcie decyzji o spaniu z dzieckiem

Decyzja o spaniu z dzieckiem w jednym łóżku powinna być podjęta po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Jeśli na początku dostrzegamy same plusy, to należy przewidzieć niekorzystne skutki mogące pojawić się w niedalekiej przyszłości. Dziecko rośnie, zaczyna spać niespokojnie i coraz bardziej się rozpycha. W efekcie nikt nie ma szansy się wyspać.

Jak nakłonić dziecko do spania we własnym łóżku?

Nadchodzi moment, gdy rodzice postanawiają przenieść malca do jego łóżka. Powody bywają różne, ale ważne jest wyczucie najlepszego czasu. Dziecko powinno być przede wszystkim zdrowe. Choroba, niedawna szczepionka czy ząbkowanie są wystarczającymi problememami dla malucha - nie trzeba mu dokładać nowych. Nie należy robić również „sypialnianej rewolucji”, gdy mama postanawia powrócić do pracy. Fatalnym pomysłem jest podjęcie próby w momencie, gdy w domu pojawia się „nowe” dziecko. Można zastosować różne sposoby na naukę samodzielnego spania, ale najważniejsza jest konsekwencja.

Badania udowodniły, że dzieci śpiące we własnych łóżeczkach szybciej stają się samodzielne, potrafią same zasypiać i łatwiej się uspokajają, ponieważ rodzice nie rozpraszają ich swoją obecnością. Wykazały również, że do 6. miesiąca życia, najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka kołyska lub własne łóżeczko w pokoju rodziców.

Zasady spania razem z dzieckiem

Jeśli już śpimy w jednym łóżku z dzieckiem, należy trzymać się zasad bezpieczeństwa:

  • Nie bierzemy malucha do swojego łóżka, kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu, narkotyków czy silnych leków.
  • Rezygnujemy ze współspania, jeśli jesteśmy nałogowymi palaczami, nawet w przypadku, gdy nie palimy w domu.
  • Nie śpimy z wcześniakiem, noworodkiem z niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg) i maluchem do 3. miesiąca życia.
  • Dziecko układamy do snu na plecach i odkrywamy jego główkę.
  • Nie zostawiamy maleństwa samego w łóżku dla dorosłych.
  • Rezygnujemy z puchowych poduszek, kołder, narzut i innych miękkich przedmiotów.

Warto zrezygnować ze współspania zanim stanie się ono sporym problemem dla całej rodziny. Jeśli nie przeniesiemy dziecka do jego własnego łóżka odpowiednio wcześnie, nasz maluch przyzwyczai się i trudno go będzie tego oduczyć.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Spanie w łóżku rodziców
Spanie w łóżku rodziców

Dziecko nie chce spać

niektóre dzieci nie chcą spać? Spokojny sen dziecka jest efektem zaspokojenia wszystkich jego potrzeb fizjologicznych i psychicznych. Odgrywa (...) początku określane są przez rodziców jako niespokojne, które śpią...

Spanie w łóżku rodziców

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

ich stosowania. - Od kiedy spanie w łóżku? - Gdy dziecko nie chce spać - Pozycje do spania dla niemowląt - Nauka samodzielnego spania - Spanie w łóżku...

Spanie w łóżku rodziców

Spanie z rodzicami

Spanie z rodzicami

szybciej zaspokoić potrzeby maluszka. Dla większości maluchów spanie w jednym łóżku z rodzicami to ogromna radość, która daje im poczucie bezpieczeństwa (...) , że są także sytuacje, gdy nie wolno spać...

Powstrzymaj rotawirusy

Czy szczepionki są bezpieczne?

Czy szczepionki są bezpieczne?

Bezpieczeństwo szczepionek Zaszczepione dziecko może spać spokojnie, gdyż jego szansa na zachorowanie na groźną chorobę jest minimalna.

Wychowanie i psychologia ucznia

5 oznak, że wychowałeś rozpuszczone dziecko

5 oznak, że wychowałeś rozpuszczone dziecko

rządzi rodzicami Jeśli twoje dziecko z nieukrywaną radością i wyższością mówi ci, co masz robić, gdzie iść, albo to ono decyduje czy wyjdziecie wcześniej (...) . Nawet jeśli jest bardzo zmęczone i chce mu się spać,...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

rodzica. Nie mogą się doczekać tego momentu, kiedy ich dziecko osiągnie już dorosłość. Będzie samo jeść, spać, nie budzić się w nocy... a wtedy mama (...) lub "Maaaaaaamusiu, nie mogę spać!"....

Zdrowie dzieci

Sposoby na spokojny sen alergika

Sposoby na spokojny sen alergika

ilości snu może skutkować zmęczeniem w ciągu dnia i trudnością w pokonaniu objawów alergii. Jak alergia przeszkadza w spaniu? Każda alergia (...) może przeszkadzać w spaniu, czy to poprzez swędzącą wysypkę, czy problemy...

Co może niepokoić?

Śpiący noworodek

Śpiący noworodek

Jak powinien rozwijać się noworodek? Ile powinien spać?