Trwa ładowanie...

Ciąża mnoga. Jak zwiększyć szanse na bliźniaki?

Maria Krasicka
22.10.2021 13:58
Ciąża mnoga. Jak zwiększyć szanse na bliźniaki?
Ciąża mnoga. Jak zwiększyć szanse na bliźniaki? (GettyImages)

Planując rodzinę, wielu przyszłych rodziców marzy o tym, by mieć bliźniaki. Jednak takie ciąże zdarzają się niezwykle rzadko. W Polsce stanowią one zaledwie jeden procent wszystkich ciąż. Jak zatem można zwiększyć szanse na urodzenie bliźniąt? Podpowiadamy.

spis treści

1. Ciąża bliźniacza

W Polsce ciąże bliźniacze stanowią zaledwie jeden procent wszystkich ciąż. W przypadku bliźniąt jednojajowych jest to jeszcze mniej – 0,4 proc. Mimo że o większości przypadków decyduje los i predyspozycje genetyczne, to istnieją metody zwiększania prawdopodobieństwa zajścia w ciążę bliźniaczą.

Przede wszystkim musi wystąpić owulacja, ponieważ komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia jedynie przez dobę, a wtedy szanse na zapłodnienie są największe.

Zobacz film: "Wyprzedź Meningokoki_Historia Kacpra"

Warto jednak zaznaczyć, że czasem dochodzi do hiperowulacji, tj. wytworzenia przez organizm kobiety nie jednej, a dwóch komórek jajowych. Jeżeli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, może wystąpić ciąża mnoga.

Bliźnięta
Bliźnięta (GettyImages)

Wiele par zastanawia się, jak zajść w ciążę bliźniaczą. Szanse na zajście w ciążę są większe u osób, które mają w rodzinie bliźnięta, ale szczęściu zawsze można pomóc. Jak to zrobić?

2. Sposoby na bliźniaki - dieta

Planując ciążę, można pomóc naturze i zwiększyć swoje szanse na bliźnięta naturalnymi sposobami. Najbardziej popularne to m.in. zmiana diety, wprowadzenie suplementów, a także karmienie piersią starszego rodzeństwa.

Kobieta planująca ciążę powinna przede wszystkim zaopatrzyć się w kwas foliowy. Jest on konieczny dla prawidłowego rozwoju płodu i zwiększa szansę na ciążę mnogą. Warto zacząć go stosować przynajmniej miesiąc przed poczęciem.

Szanse na bliźniaki zwiększają się także wtedy, kiedy przyszła mama spożywa dużo nabiału. Mleko zawiera hormon wzrostu, który stymuluje rozwój zarodków. Potwierdzają to także statystyki: kobiety, które spożywają dużo przetworów mlecznych, mają aż pięciokrotnie większe szanse na ciążę bliźniaczą.

Do diety należy również wprowadzić manioki i bataty. Spożywanie tych warzyw bulwowych pozytywnie wpływa na owulację. W regionie Afryki, w którym są jednym z podstawowych składników diety, częstotliwość urodzeń bliźniąt jest największa na świecie.

3. Inne czynniki

Na wystąpienie ciąży mnogiej wpływ mogą mieć także wcześniejsze ciąże oraz karmienie piersią. Mamy karmiące mają kilkukrotnie większe szanse na bliźniaki, ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej.

Statystycznie prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej jest także większe, gdy kobieta w chwili poczęcia ma około 35-45 lat. Należy jednak pamiętać, że ciąża bliźniacza wiąże się z wyższym ryzykiem powikłań niż w przypadku jednego dziecka, dlatego też warto w tym czasie być pod dobrą opieką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.