Trwa ładowanie...

Bezpiecznie stosowane mleko pochodzące od dawcy wspomaga rozwój wcześniaków

Pediatrzy potwierdzają, że wcześniaki mogą być karmione mlekiem z piersi matki podawanym bezpośrednio albo przy wykorzystaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"

Jednakże, Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) przestrzega rodziców przed nieformalnym podziałem mleka oraz przed kupowaniem mleka przez internet.

Po raz pierwszy AAP wydała oświadczenie w sprawie mleka pochodzącego od dawcy, które jest używane przez coraz większą ilość szpitali, głównie na oddziałach intensywnej terapii noworodków.

Specjaliści podkreślają wpływ karmienia tego rodzaju mlekiem na poprawę zdrowia wcześniaków.

Najnowsze badania wykazały, że coraz więcej oddziałów intensywnej terapii noworodków zaczyna oferować mleko dawcy. Ale było to długa droga, według Diane Spatz ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii.

Mleko pochodzące od matki-dawcy jest potrzebne w przypadku, gdy dzieci rodzą się przedwcześnie lub potrzebują intensywnej opieki medycznej w przypadku problemów przy urodzeniu, a ich matki mogą nie być w stanie karmić je piersią. Najczęściej, mamy odciągają mleko i podają dziecku przez butelkę.

„Jednak w rzeczywistości, wiele z tych matek nie jest w stanie „wyprodukować” wystarczającej ilości mleka od razu”  - wyjaśnia dr Andrea Trembath, neonatolog w Szpitalu Dziecięcym w Cleveland w Stanach Zjednoczonych.

Mleko pochodzące od matki-dawcy może wspomóc rozwój wcześniaków
Mleko pochodzące od matki-dawcy może wspomóc rozwój wcześniaków (123rf)

Naukowcy wyjaśniają, że mleko pochodzące od dawcy nie zastępuje mleka matczynego, jednak stanowi pomoc w dostarczeniu niezbędnych składników pokarmowych dziecku. Takie mleko stwarza potencjalne ryzyko infekcji, ale też pomaga w bardzo istotnych sytuacjach, takich jak w rozwoju mózgu czy płuc.

Szpital dziecięcy w Filadelfii prowadzi własny bank mleka, który jest akredytowany, a proces stawania się dawcą mleka i zapewnienie bezpieczeństwa w mleku kobiecym jest bardzo rygorystyczne.

Przed podjęciem decyzji, że kobieta może stać się dawcą, musi ona ​​przejść przez proces badań przesiewowych, które obejmuje badania infekcji krwi, badania na obecność zapalenia wątroby i HIV.

Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty
Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty [7 zdjęć]

Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje nic takiego jak dieta karmiącej kobiety. Świeżo upieczona mama

zobacz galerię

Te środki bezpieczeństwa są krytyczne, według dr Steven Abrams, głównego autora badania.

„Gdy niemowlęta otrzymują mleko pasteryzowane z banku mleka, wszelkie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest wyjątkowo niskie. Martwiący jest jednak powstający nieformalny podział mleka oraz możliwość zakupu takowego przez internet” - powiedział Abrams, profesor pediatrii z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

ZOBACZ TAKŻE

W Warszawie otwarto regionalny bank mleka

Niepasteryzowane mleko może zwiększyć ryzyko zakażenia bakteriami lub wirusami. W takim mleku mogą też znajdować się substancje nieporządane, takie jak leki lub używki stosowane przez dawcę mleka.

Jedno z ostatnich badań wykazało, że mleko od dawcy matki kupione on-line zostało rozcieńczone z mlekiem krowim.

"Proszę nie kupować pokarmu przez internet. Zrób to w bezpieczny sposób, za pomocą określonego programu" – alarmuje Trembath.

Istnieją pewne przeszkody na drodze do szerszego wykorzystania mleka dawcy w szpitalach. Jednym z nich jest ograniczona liczba banków mleka, które są obecnie dostępne. Innym jest koszt świadczenia mleka do szpitali i ich pacjentów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.