Odciąganie pokarmu – metody
Karmiąc dziecko piersią i rozważając powrót do pracy, często rezygnujemy z tego pierwszego. Istnieje jednak sposób, aby połączyć karmienie piersią z możliwością powrotu do pracy. Wystarczy odciągnąć wystarczającą ilość mleka. Jakie istnieją metody odciągania pokarmu? O czym należy pamiętać, przechowując naturalne mleko?
Karmienie piersią daje niemowlętom dostęp do pełnowartościowej i zbilansowanej diety. Dzięki mleku matki organizm dziecka otrzymuje cenne witaminy, substancje odżywcze i przeciwciała, które są niezbędne do jego prawidłowego wzrostu. Nadchodzi jednak czas, gdy mama chce wrócić do pracy. Czy jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest odstawienie dziecka od piersi?
1. Metody odciągania mleka
Odciąganie pokarmu to sposób, który pozwoli karmić dziecko mlekiem matki nawet, gdy wróci ona do pracy. Metod na odciąganie mleka jest kilka. Najprostszym jest zakup laktatora. Na rynku mamy dwa ich rodzaje: ręczne i elektryczne. Wystarczy przyłożyć plastikową otoczkę do piersi, aby mleko pod ciśnieniem wypływało z piersi do specjalnego pojemnika w laktatorze. W laktatorach ręcznych należy naciskać specjalną pompkę, aby mleko leciało. Bywa to nieco męczące, ale laktatory ręczne są tańsze. Nie mniej laktatory elektryczne pozwalają na szybsze i łatwiejsze napełnienie pojemnika mlekiem.
Poza laktatorem niezbędnymi akcesoriami do odciągania mleka są:
• butelki;
• woreczki do przechowywania mleka;
• smoczki;
• szczoteczka do mycia butelek.
Podczas odciągania mleka młoda mama powinna szczególnie dbać o swoją dietę. Dzięki temu zapewni odpowiednią ilość pokarmu. Należy także pamiętać, aby przed odciąganiem mleka umyć ręce i piersi. Pobudzenie laktacji, gdy mleka jest zbyt mało, może ułatwić ciepły okład na piersi lub wypicie ciepłego mleka. Można także zastosować delikatny masaż piersi.
Korzystając z laktatora elektrycznego jako metody odciągania mleka, należy rozpocząć od programu o najniższej sile ssania. Następnie zwiększyć jego moc podczas odciągania mleka z piersi.
2. Jak przechowywać odciągnięte mleko?
Odciągnięte mleko można przechowywać w butelce, w woreczkach do pokarmu, szklanym lub plastikowym naczyniu z przykrywką. Należy jednak pamiętać, że woreczki do pokarmu są jednorazowego użytku. Odciągnięte mleko należy umieścić w lodówce, jeżeli zamierzamy użyć je za parę godzin. Jeżeli mleko ma zachować świeżość przez dłuższy czas, można je zamrozić. Chcąc odmrozić mleko z piersi, należy podgrzać je w wodzie o temperaturze 50 stopni C. Naturalnego mleka z piersi nie należy:
• gotować;
• podgrzewać w garnku;
• podgrzewać w mikrofalówce.
Musisz to wiedzieć
Rozmrożonego mleka z piersi nie należy ponownie zamrażać. Można je przechowywać w lodówce przez 24h. Po tym czasie, jeżeli dziecko nie wypije całego mleka, lepiej je wylać. Nie zaleca się mieszania mleka z innym odciągniętym z piersi.