Trwa ładowanie...

Uzupełniające, wzbogacone w składniki odżywcze ludzie mleko od dawcy nie poprawi neurorozwoju u niemowląt o niskiej masie urodzeniowej

Avatar placeholder
10.11.2016 20:35
Uzupełniające, wzbogacone w składniki odżywcze ludzie mleko od dawcy nie poprawi neurorozwoju u niemowląt o niskiej masie urodzeniowej
Uzupełniające, wzbogacone w składniki odżywcze ludzie mleko od dawcy nie poprawi neurorozwoju u niemowląt o niskiej masie urodzeniowej

Według badań opublikowanych 8 listopada w "JAMA", wśród dzieci o bardzo niskiej wadze urodzeniowej, stosowanie dodatkowego mleka od dawcy w porównaniu z mlekiem modyfikowanym nie ma wpływu na neurorozwój dziecka.

Dla wielu dzieci o bardzo niskiej wadze urodzeniowej (mniej niż 1,5 kg) mleko matki nie wystarcza i konieczne jest uzupełnienie o pasteryzowane ludzkie mleko (mleko dawcy) lub mleko modyfikowane dla wcześniaków. Wraz ze wzrostem świadomości na temat korzyści płynących ze spożywania mleka matki, stosowanie mleka dawcy jako suplementu stało się bardzo popularne w Ameryce Północnej.

Stowarzyszenie Banków Ludzkiego Mleka w Północnej Ameryce szacuje, że jego członkowie oddali 3,8 mln uncji mleka dawcy w roku 2015. Pomimo tej zmiany w praktyce istnieją ograniczone dane oceniające skuteczność "odżywiania" mlekiem wzbogaconym od dawcy w porównaniu z mlekiem modyfikowanym dla wcześniaków.

Deborah L. O'Connor, lekarz ze Szpitala dla Dzieci Chorych w Toronto i jej współpracownicy losowo przydzielili niemowlęta z bardzo niską wagą urodzeniową do karmienia mlekiem dawcy lub mlekiem modyfikowanym przez 90 dni lub do uregulowania masy ciała, gdy mleko matki było nieodstępne.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"
Karmienie wcześniaków ludzkim mlekiem od dawcy nie wpływa na jego lepszy rozwój neurologiczny
Karmienie wcześniaków ludzkim mlekiem od dawcy nie wpływa na jego lepszy rozwój neurologiczny (Shutterstock)

Niemowlęta były na 4 oddziałach noworodków w Ontario, w Kanadzie.

Spośród uprawnionych niemowląt, 363 zostało losowo przydzielonych do dwóch grup (181 do mleka dawcy i 182 do mleka modyfikowanego), a 299 było ocenianych pod kątem neurorozwoju. Średnia masa urodzeniowa i wiek ciążowy niemowląt wynosiła odpowiednio 1 kg i 28 tygodni, a 54 proc. dzieci to chłopcy.

Naukowcy odkryli, że nie było statystycznie istotnych różnic w średnich wynikach zdolności poznawczych, językowych lub umiejętnościach motorycznych pomiędzy grupami.

"Jeśli mleko dawcy jest wykorzystywane w środowisku, gdzie są dostarczane duże ilości mleka matki, to wynik [neurorozwojowy] nie powinien być traktowany jako cel leczenia" - piszą autorzy.

Naukowcy zwracają uwagę, że ostatnia systematyczna analiza randomizowanych badań wykazała, że mleko dawcy jako dodatek do mleka matki zmniejsza jednak ryzyko martwiczego zapalenia jelit, ciężkiej choroby układu pokarmowego. Podobne zmniejszenie stwierdzono w badaniu z użyciem mleka dawcy wzbogaconego w składniki odżywcze.

ZOBACZ TAKŻE:

Karmienie wcześniaków jest bardzo trudne i składa się z kilku etapów. Dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży nie mają jeszcze odruchu ssania, dlatego rozpoczęcie karmienia piersią wymaga dużej wytrwałości i cierpliwości ze strony matki.

Zanim jednak do tego dojdzie, wcześniak jest karmiony najpierw dożylnie. Tak karmi się dzieci, które urodziły się przed 28 tygodniem ciąży. Jednak ten etap trwa najczęściej dość krótko i neonatolodzy decydują się na wprowadzenie kolejnego etapu, czyli karmienia sondą. Sonda najczęściej jest wprowadzana przez nosek i co ważne może być przez nią podawany pokarm mamy.

Następnie wcześniak może być już karmiony przez strzykawkę. Jest to możliwe u dzieci urodzonych po 32. tygodniu ciąży. Taki sposób karmienia nie zaburza naturalnego odruchu ssania maleństwa, dzięki czemu łatwiej przejść do ostatniego etapu, jakim jest karmienie piersią. Jednak decyzja należy zawsze do lekarza, a od razu można podjąć karmienie piersią u dzieci urodzonych po 34. tygodniu ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze