W Warszawie otwarto Regionalny Bank Mleka
Mleko matki to idealny pokarm dla nowo narodzonego dziecka. Dostarcza mu niezbędnych dla zdrowia i prawidłowego rozwoju cennych substancji odżywczych, których nie znajdziemy w żadnych innych produktach. Niestety nie każdy maluch może korzystać z jego cudownych właściwości. W odpowiedzi na ten problem swoją działalność rozpoczął Regionalny Bank Mleka w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie.
1. Cudowne właściwości naturalnego pokarmu
Natura zadbała o to, aby dostarczany dziecku pokarm idealnie odpowiadał potrzebom malucha na danym etapie rozwoju. Podczas pierwszych dni życia dziecka jest on raczej wodnisty – zaspokaja głód i pragnienie. Z czasem pokarm staje się coraz gęstszy, w jego składzie przybywa tłuszczów i białka, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju malca. Niewiele osób wie, że zawartość pokarmu matki ulega zmianom nawet w ciągu dnia. O poranku zawiera ono większe ilości laktozy, w południe znajduje się w nim większa ilość tłuszczu, natomiast wieczorem – białka.
W naturalnym mleku odnajdziemy także węglowodany, niezbędne, by dostarczyć dziecku energii. Dodatkowo pozytywnie wpływają one na florę jelitową malucha, zwiększając ochronę przed bakteriami. Pokarm ten to także źródło mikroelementów, witamin, takich jak np. A, C i E, a także cennych ciał odpornościowych, które są niezwykle ważne – układ immunologiczny dziecka w pierwszym roku życia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.
2. Honorowe dawczynie mleka
Matkom, które z różnych przyczyn nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom naturalnego pokarmu z pomocą przychodzi otwarty w ostatnim czasie Regionalny Bank Mleka. Każda kobieta, która ma więcej pokarmu, niż potrzebuje jej dziecko, może honorowo oddać nadwyżkę, która w pierwszej kolejności trafi do najbardziej potrzebujących – dzieci urodzonych zbyt wcześnie i cierpiących na różne schorzenia.
Korzystanie z zasobów banku jest w pełni bezpieczne - o najwyższą jakość pokarmu dba specjalistyczny sprzęt, poddający dostarczone porcje koniecznym badaniom. Gromadzenie zasobów w jednej placówce, tak jak w przypadku punktów krwiodawstwa, umożliwi rozprowadzanie mleka do innych szpitali. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania czas leczenia i hospitalizacji noworodków będzie o wiele krótszy. Zmniejszą się także związane z tym koszty.
Na świecie funkcjonuje ponad 200 placówek tego typu. W Polsce, poza Warszawą, bank mleka stworzono także w Toruniu – placówka współpracuje ze wszystkimi szpitalami w województwie kujawsko-pomorskim.