Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Balonik Epino

Avatar placeholder
02.10.2020 14:55
Balonik Epino
Balonik Epino (123rf)

Narodziny dziecka to z jednej strony cud, na który z niecierpliwością oczekują rodzice, a z drugiej strony – moment, któremu towarzyszy wiele obaw, niepokoju i strachu. Przede wszystkim poród to ciężki wysiłek dla rodzącej kobiety. Do porodu można się jednak przygotować, używając balonika Epino. Twórcą balonika Epino jest niemiecki lekarz dr Wilhelm Horkel. Balonik Epino to specjalny przyrząd treningowy, który pozwala kobiecie przygotować się do porodu i ćwiczyć mięśnie Kegla, minimalizuje prawdopodobieństwo nacięcia krocza, a także przyspiesza regenerację poporodową. Jak wygląda balonik Epino? Kiedy można go stosować? Ile kosztuje i w czym pomaga ciężarnej?

spis treści

1. Jak powstał balonik Epino?

Pomysłodawcą balonika Epino jest niemiecki położnik i ginekolog z Kliniki Starnberg – dr Wilhelm Horkel, który od początku swojej kariery medycznej interesował się zagadnieniem epizjotomii, czyli nacięciem krocza podczas porodu. W czasie swojej pracy w szpitalu uświadomił sobie, jaki poziom dyskomfortu i bólu towarzyszy kobietom, którym nacina się krocze. Hołdując idei porodu naturalnego i nastawiony na wspieranie sił natury, w połowie lat 80. XX wieku wyjechał z niemiecką misją medyczną do Afryki, by dbać o zdrowie lokalnych kobiet. Okazało się, że tamtejsze kobiety, przygotowując się do porodu, wprowadzają do pochwy różnej wielkości orzechy, powodujące rozciąganie mięśni i zapobiegające uszkodzeniom krocza, które w tamtejszym klimacie i mnogości infekcji mogłyby być śmiertelnym zagrożeniem dla rodzącej.

Doktor Horkel przejął pomysł od afrykańskich kobiet i zaprojektował silikonowy balonik, który wprowadzony do pochwy i nadmuchiwany za pomocą specjalnej pompki pomaga rozciągać mięśnie krocza przed porodem. Balonik Epino nie tylko redukuje prawdopodobieństwo pęknięcia czy nacięcia krocza, ale także usprawnia proces rodzenia – skraca się druga faza porodu. Ponadto, kobiety używające balonika Epino przed porodem czują się pewniej i mniej boją się akcji porodowej. W Polsce dostępne są dwa rodzaje balonika Epino – zestaw Epino Delphine i zestaw Epino Delphine Plus. Jeden zestaw treningowy kosztuje ponad 300 zł za sztukę. Balonik Epino został opracowany przez sztab ginekologów, położnych i kobiety w ciąży. Z czego składa się zestaw treningowy Epino?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  • Z anatomicznie uformowanego, silikonowego balonika, który wprowadza się do pochwy.
  • Z wężyka doprowadzającego.
  • Z pompki ręcznej.
  • Z wentylu zaworu powietrza.
  • Z manometru (wskaźnik ciśnienia tylko w zestawie Epino Delphine Plus).

2. W czym pomaga kobiecie balonik Epino?

Balonik Epino pozwala wzmocnić i uelastycznić cały obszar przepony miednicy (mięśnie Kegla), dzięki czemu spada ryzyko pęknięcia albo konieczności nacięcia krocza podczas porodu. Wiele kobiet jest zachwyconych efektami ćwiczeń za pomocą balonika Epino. Nacięcie krocza jest bardzo niekomfortowym zabiegiem, który w przyszłości może skutkować trudnościami w wypróżnianiu, może obniżać satysfakcję z seksu, utrudniać trzymanie moczu, powodować obniżanie się macicy, a także grozi komplikacjami podczas gojenia ran – nieprawidłowe zabliźnienia ran, zakażenia itp. Badania naukowe dowodzą, że stosowanie balonika Epino wraz z masażem krocza znacznie obniża ryzyko uszkodzeń krocza w czasie porodu. Balonik Epino świetnie wpływa na psychikę ciężarnej, gdyż spada poziom stresu porodowego. Ponadto, kobiety ćwiczące z balonikiem Epino rzadziej proszą personel medyczny w trakcie porodu o podanie środków przeciwbólowych.

W jakim celu stosuje się balonik Epino?

  • By przygotować się do porodu – trening z balonikiem Epino przed porodem można rozpocząć około trzeciego tygodnia przed planowanym terminem rozwiązania. Dzienny trening nie powinien być dłuższy niż 15 minut. Trening pozwala powiększyć i rozciągnąć mięśnie (stretching).
  • By wzmocnić mięśnie Kegla – balonik wprowadza się do pochwy, trzymając u nasady wężyka. Rozciąganie mięśni następuje poprzez poruszanie balonikiem w górę i w dół oraz obracanie nim wokół osi. Kobieta musi starać się też zaciskać i rozluźniać mięśnie przytrzymujące balonik w pochwie.
  • By rozciągnąć mięśnie Kegla – po wprowadzeniu balonika do pochwy pompujemy go delikatnie na tyle, by kobieta nie czuła dyskomfortu. Można ćwiczyć z zaciśniętymi nogami, by balonik nie wysuwał się z pochwy. Napompowany balonik powinien pozostać w pochwie około 10 minut. Ćwiczenie to pozwala na stopniowe rozciąganie mięśni krocza.
  • By symulować poród – pod koniec treningu należy powoli wysunąć balonik z pochwy poprzez parcie mięśni przepony miednicy. W ten sposób symuluje się przejście główki dziecka przez kanał rodny.
  • By szybko powrócić do formy po porodzie – ćwiczenia odbudowujące mięśnie Kegla przywracają im dawną sprężystość, siłę i napięcie. Trening ten można rozpocząć około trzech-sześciu tygodni po porodzie.

Balonik Epino to nie tylko zestaw treningowy, który może przygotować kobietę do narodzin dziecka, ale także przyrząd, który przyspiesza regenerację po porodzie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze