Trwa ładowanie...

Jak przygotować się do pobytu na porodówce?

Jak przygotować się do pobytu na porodówce?
Jak przygotować się do pobytu na porodówce? (123rf)

Przygotowanie obojga rodziców do porodu jest niezmiernie ważną sprawą, która niekiedy przyprawia o gęsią skórkę. Młodzi rodzice mają wiele pytań dotyczących nie tylko ciąży, ale również porodu, połogu i dalszego funkcjonowania w powiększonej rodzinie. Czy i jak należy przygotować się do godziny „0”, czy rozpoznają rozpoczynającą się akcję porodową oraz czy zdążą dojechać na czas do wybranego szpitala. Na wszystkie te pytania oraz wiele innych dobrze mieć odpowiedź dużo wcześniej.

Wspomnienia związane z porodem w znaczący sposób skorelowane są z miejscem, w którym dziecko przyjdzie na świat. Dobrze, aby każda kobieta przed wyborem odpowiedniej placówki medycznej odpowiedziała sobie na jedno podstawowe pytanie: „co jest dla mnie najważniejsze?”. Niektóre kobiety cenią walory estetyczne, odpowiednią kolorystykę sal porodowych, nowoczesność aparatury medycznej, inne zaś renomę szpitala oraz pracowników w nim pracujących, przestrzeganie najnowszych procedur i standardów medycznych, opiekę okołoporodową na najwyższym poziomie, a przede wszystkim życzliwość, empatię pracowników oraz doskonałe zaplecze neonatologiczne. Dla każdego rodzica przecież zdrowie i życie ich dziecka jest zawsze najważniejsze. Ideałem byłoby, aby szpitale spełniały wszystkie powyższe warunki. Niestety większość szpitali ginekologiczno-położniczych wizualnie nie wygląda dobrze, posiadają jednak inne walory.

spis treści

1. Wybór szpitala ginekologiczno-położniczego

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Kobieta przy wyborze szpitala ginekologiczno-położniczego może kierować się opiniami innych par. Należy jednak pamiętać, że każdy zwraca uwagę na zupełnie inne elementy i to, co dla jednych jest złe, dla innych może być dobre. Warto również zwrócić uwagę na opinie dotyczące lekarzy i położnych. Powyższe informacje można uzyskać, uczęszczając do szkół rodzenia lub na specjalnych portalach medycznych. Innym istotnym elementem jest dostępność i referencyjność szpitala, zwłaszcza oddziału noworodkowego.

Łatwy wybór mają kobiety mieszkające w dużych miastach, bowiem takich szpitali jest więcej. Problem pojawia w małych miastach i wsiach. W tych rejonach kobiety powinny być szczególnie wyczulone na ten warunek. Nie zawsze placówka dysponuje szybkim transportem medycznym, który przekaże opiekę nad dzieckiem bardziej wyspecjalizowanemu ośrodkowi neonatologicznemu.

Przy wyborze placówki medycznej, w której chcemy odbyć poród może pomóc lekarz prowadzący ciążę lub położna. Często zdarza się, że pacjentki dostają numer telefonu do swojego lekarza, dzięki czemu zawsze są w kontakcie. Gdy zacznie się regularna czynność skurczowa macicy, zawsze można skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać informacje o wolnych miejscach.

Gdy mamy lekarza prowadzącego tylko prywatną praktykę, warto wybrać kilka szpitali ginekologiczno-położniczych, które wcześniej lepiej sprawdzić. Każda mama musi mieć informacje, jakie warunki są na salach porodowych. Czy opieka sprawowana nad nią w trakcie I i II okresu porodu będzie sprzyjała fizjologii z mnóstwem udogodnień w postaci piłki, worka sako, drabinek, prysznica, czy zastosowane będą tylko środki medyczne. Zasadne jest jednak, aby wybierać szpitale najbliższe miejscu zamieszkania.

2. Odmowa przyjęcia do szpitala i co teraz?

Warto pamiętać, że jeśli nie ma się wybranych kilku miejsc, a zakład opieki zdrowotnej, w którym właśnie jesteśmy odmówi przyjęcia na salę porodową, to ma on obowiązek przekazania informacji, które szpitale „przyjmą” do porodu oraz przetransportowania pacjentki do tej placówki.

Przeczytaj inne porady położnej:

Przeczytaj więcej o wyborze idealnej porodówki:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze