Trwa ładowanie...

Wody smakowe w diecie dziecka

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 01.01.2019 21:24
Wody smakowe dla dzieci
Wody smakowe dla dzieci (123RF)

Na półkach sklepowych jest ich bardzo dużo. Producenci zapewniają, że doskonale orzeźwiają i gaszą pragnienie. Pytanie tylko, czy to odpowiedni produkt dla naszych dzieci.

Z pewnością nie, zwłaszcza jeśli bliżej przyjrzymy się etykiecie wód smakowych. Wśród składników dominują: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, aspartam, acesulfam K, aromaty, sorbinian potasu i benzoesan sodu. To z pewnością niewłaściwa receptura dla dzieci, bo wynika z niej, że wodzie smakowej bliżej do napoju gazowanego niż wody mineralnej.

Rodzice nie zawsze jednak zdają sobie sprawę z tego, że podają swoim dzieciom napój, który z pewnością w diecie kilkulatka nie powinien się pojawić. Przyczyniają się do tego sami producenci, którzy reklamują swój towar jako zdrowy i gaszący pragnienie (a więc zapobiegający niebezpiecznemu odwodnieniu w upalne dni).

Samo umieszczenie wód smakowych w butelkach łudząco przypominających tę z wodą mineralną nie jest bezcelowe. Podobne są również etykiety, bezbarwny jest sam napój. Tu jednak podobieństwa się kończą, bo kupowana woda smakowa nie ma nic wspólnego z wodą mineralną.

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"
Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda
Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda [6 zdjęć]

Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin.

zobacz galerię

1. Woda smakuje chemią

W wodach smakowych pierwsze miejsce zajmuje cukier, który poza energią nie dostarcza organizmowi żadnych wartości odżywczych. Częste spożywanie tego rodzaju napojów prowadzić może do nadwagi, który to problem już w tej chwili uznaje się za niezwykle istotny i zagrażający zdrowiu młodego pokolenia.

Szkodliwy jest też syrop glukozowo-fruktozowy, którego nadmiar w diecie (a o to wcale nietrudno) zwiększa ryzyko otyłości, zaburzeń lipidowych i cukrzycy typu 2.

2. Zdrowe wody smakowe

Orzeźwiający napój można jednak zrobić w domu - i to bez większego trudu.

Wodę smakową można przygotować z niemal wszystkich dostępnych owoców. Warto dodać do niej również zioła i przyprawy, np. cynamon. Jeśli zaś chcemy napój osłodzić, wystarczy do tego celu wykorzystać miód lub ksylitol.

3. Woda z cytryną

Najczęściej wybieraną wodą smakową jest woda cytrynowa z dodatkiem ziół, takich jak mięta lub rozmaryn.

Taki napój orzeźwia i gasi pragnienie, ma ponadto ciekawy smak. Cytryna stanowi dobre źródło witaminy C, mięta zaś – pozytywnie wpływa na układ pokarmowy (łagodzi bóle brzucha).

Jeśli decydujemy się na zastosowanie cytryny ze skórką, koniecznie trzeba ją wyszorować szczoteczką, by zmyć z cytrusa chemiczne opryski stosowane do zabezpieczenia owoców przed psuciem się w czasie transportu.

4. Woda z owocami leśnymi

Do wody w tym  przypadku można dodać jeden owoc lub ich mieszankę. A wybór jest naprawdę duży – porzeczki, maliny, jagody, borówki, jeżyny.

Woda z owocami leśnymi
Woda z owocami leśnymi (123RF)

Ciemne owoce leśne są bogactwem przeciwutleniaczy. Jagody to ponadto skarbnica witaminy C, a zatem uznać je można za naturalny wzmacniacz odporności. Maliny są nie tylko niskokaloryczne, ale też pełne wartości odżywczych – wiele w nich błonnika i witamin z grupy B. Równie smaczne, co zdrowe są jeżyny, które zawierają cenną dla kości witaminę K.

Przed dodaniem owoców leśnych do wody, warto je nieco zgnieść, by wpuściły większą ilość soku.

5. Woda truskawkowa

Sezon na truskawki już minął, ale wiele osób zdecydowało się je zamrozić. I tak przechowane owoce idealnie nadadzą się do przygotowania wody smakowej.

Wystarczy je rozmrozić (choć niektórzy sugerują, że nie jest to konieczne), umieścić w dzbanku i zalać wodą. Napój można posłodzić ksylitolem.

Warto pamiętać, że woda z dodatkiem owoców twardszych, takich jak melon, ananas, gruszka, nabierze smaku dopiero po dwóch godzinach. Szybciej gotowy będzie napój z miękkimi owocami, zwłaszcza cytrusami.

Nie każdy lubić pić czystą wodę, choć wiadomo, że to ona właśnie najlepiej gasi pragnienie i nawadnia organizm. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by jej smak wzmocnić owocami.

 

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze