Trwa ładowanie...

Objawy cukrzycy u dzieci

 Magdalena Bury
01.01.2019 10:15
Objawy cukrzycy u dzieci
Objawy cukrzycy u dzieci (123rf)

Spadek formy związany z wahaniami poziomu glukozy we krwi, codzienne zastrzyki z insuliną czy przymus jedzenia o wyznaczonych porach – to codzienne życie diabetyków. Według statystyk, w Polsce choruje już ponad 2 miliony osób. Coraz częściej na cukrzycę zapadają także dzieci oraz młodzież. Jakie są najczęstsze objawy?

1. Cukrzyca typu 1 u dzieci

Cukrzyca u dzieci przebiega w sposób gwałtowny, przez co są one bardziej narażone na powikłania. Pomimo wielu informacji w poradniach lekarskich i w mediach, najczęściej choroba diagnozowana jest za późno. Jest to spowodowane faktem, że charakterystyczne objawy u dzieci pojawiają się, gdy zaburzenie jest na zaawansowanym poziomie. Organizm do tego czasu może zniszczyć ok. 85 proc. komórek, które produkują insulinę.

Dzieci najczęściej chorują na cukrzycę typu 1. Pojawia się ona, gdy układ immunologiczny zabija komórki beta produkujące insulinę w trzustce. Skutkiem jest niedobór tego hormonu w organizmie. Najczęstszą przyczyną cukrzycy typu 1 jest dziedziczenie.

Objawy cukrzycy u dzieci to między innymi spadek wagi
Objawy cukrzycy u dzieci to między innymi spadek wagi (123rf)

2. Objawy cukrzycy:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  • częste oddawanie moczu. U osób chorych na ten rodzaj cukrzycy, cukier nie pojawia się w komórkach z powodu braku dostępu do insuliny. Pozostaje on we krwi, tym samym zajmując miejsce składników odżywczych. Organizm, chcąc usunąć nadmiar cukru, częściej wydala mocz;
  • nagła utrata wagi powodowana odwodnieniem oraz brakiem wystarczającej ilości kalorii;
  • problemy z naczyniami krwionośnymi związane z podwyższonym poziomem cukru we krwi, który uszkadza naczynia oraz nerwy. Pojawiają się pajączki na nogach czy pękające naczynka w oczach. Diabetycy typu 1 są także narażeni na miażdżycę tętnic, atak serca czy udar mózgu.

Dziecko cierpiące na cukrzycę typu 1 jest apatyczne, blade i ciągle prosi o coś do picia. Mogą wystąpić także częste drzemki, które wcześniej nie miały miejsca. Mały pacjent skarży się na bóle brzucha lub problemy z widzeniem. Częściej niż zwykle oddaje także mocz oraz ma zwiększony apetyt. U niektórych dzieci cukrzyca objawia się także brakiem apetytu, dusznościami czy specyficznym zapachem z ust.

3. Nieleczona cukrzyca

Cukrzyca u dzieci może być przyczyną chorób nerek, zaburzeń wzroku, a nawet zmian w mózgu. Nieleczona wywołuje problemy z koncentracją, nadmierną potliwość oraz (rzadziej) drgawki. Zbyt późna diagnoza cukrzycy u najmłodszych jest bardzo niebezpieczna i może nawet skutkować śmiercią.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze