Zapotrzebowanie na wodę
Wiele osób zastanawia się, jaka ilość wody jest niezbędna, by organizm mógł funkcjonować w sposób optymalny. Na ogół zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie, zapotrzebowanie na płyny może być jednak odpowiednio większe. Podaż wody należy zwiększyć między innymi przy aktywnym trybie życia, w upalne dni lub w okresie ciąży. Warto jednak uważać, by nie przekroczyć granicy bezpiecznego spożycia płynów – nadmiar wody może nam zaszkodzić.
1. Ile wody pić?
Osoby aktywne fizycznie powinny wypijać codziennie 30-60 ml wody na każdy kg masy ciała. W praktyce oznacza to, że przy wadze 68 kilogramów 2,2 litra wody to absolutne minimum. Na pierwszy rzut oka taka ilość płynów może wydawać się przesadzona, odpowiada bowiem około 10 szklankom wody. Nie jest to jednak ilość przypadkowa. Nasz organizm potrzebuje bowiem określonej ilości płynów, by procesy warunkujące jego funkcjonowanie zachodziły szybko i sprawnie.
Każdy dzień warto zacząć od szklanki wody, bez względu na planowaną aktywność. Jeśli czeka nas trening, w ciągu dwóch poprzedzających go godzin należy wypić 2-3 szklanki płynów. Wskazane jest również zważenie się przed ćwiczeniami, aby być w stanie precyzyjnie ocenić ilość wody straconej z potem w czasie aktywności ruchowej.
Podczas treningu należy pić wodę co kwadrans, a po jego zakończeniu zważyć się ponownie i uzupełnić braki wody (2-3 szklanki wody za każde utracone 0,5 kg). Długotrwały lub intensywny trening jest wskazaniem do picia napojów energetycznych, opracowanych z myślą o sportowcach.
2. Czy wodą można się zatruć?
Ilość wypijanych płynów ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Zbyt mała podaż wody prowadzi do odwodnienia, ale nie mniej szkodliwy jest jej nadmiar. Spożycie dużych ilości wody w krótkim czasie (powyżej 4,5 litra) może spowodować tzw. zatrucie wodą. Jest to stosunkowo częsty stan wśród sportowców i niemowląt karmionych nadmiernie rozcieńczonym mlekiem modyfikowanym.
Nadmiar wody powoduje obrzęk komórek ciała i zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej. Ponadto może prowadzić do zaburzeń pracy serca, problemów w obrębie układu nerwowego, śpiączki, napadów padaczkowych lub nawet śmierci.
Na ogół ryzyko zatrucia wodą jest niewielkie – lekarze uspokajają, że od ilości spożytych płynów ważniejsza jest częstotliwość ich przyjmowania. Zdrowa, dorosła osoba może bez żadnych poważnych następstw wypić nawet 15 litrów wody w ciągu dnia, jeśli zachowane są właściwe odstępy pomiędzy kolejnymi porcjami płynów.
Sprawne funkcjonowanie organizmu człowieka w dużej mierze zależy od stopnia jego nawodnienia. Z tego powodu należy poważnie podchodzić do kwestii odpowiedniej podaży wody. Każdy płyn dostarcza nam wody, ale nie wszystkie napoje mają równie dobroczynny wpływ na zdrowie.
Słodkie napoje gazowane to bomba kaloryczna, podobnie jak słodzone napoje owocowe. Dużo lepszym wyborem, zwłaszcza dla osób odchudzających się, jest woda mineralna. Wysoka zawartość minerałów (np. wapnia, magnezu) korzystnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i koncentrację. Co ważne, spożywanie wysokozmineralizowanej wody mineralnej zmniejsza ryzyko niedoboru minerałów.