Trwa ładowanie...

W oczekiwaniu na dziecko – rola partnera, relacja z dzieckiem, lęk, instynkt

Avatar placeholder
31.03.2021 17:19
W czasie ciąży zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie mogą towarzyszyć wątpliwości, o których warto rozmawiać
W czasie ciąży zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie mogą towarzyszyć wątpliwości, o których warto rozmawiać (123rf)

W oczekiwaniu na dziecko przyszli rodzice muszą przygotować siebie i otoczenie na pojawienie się dziecka. Im bardziej wyczekiwane jest dziecko, tym piękniejszy dla kobiety jest okres oczekiwania na dziecko. Wiele zależy również od partnera. Oczekiwanie na dziecko to wyjątkowy czas, jednak nie można również zapomnieć o formalnościach związanych z narodzinami dziecka.

spis treści

1. W oczekiwaniu na dziecko – rola partnera

W oczekiwaniu na dziecko kobieta czasami oddala się od swoje partnera. Wszystko zależy od jego postawy i zachowania. Jeżeli mężczyzna razem z kobietą cieszy się każdym momentem ciąży i razem oczekują pojawienia się ich wspólnego dziecka, wówczas ich relacja się umacnia. W oczekiwaniu na dziecko kobieta chce się czuć wyjątkowo i mieć poczucie, że inni się o nią troszczą.

Jednak w oczekiwaniu na dziecko kobieta jest często sama. Mężczyzna nie chce bądź nie może uczestniczyć w oczekiwaniu na dziecko. To sprawia, że mężczyzna nie jest do końca gotowy na pojawienie się dziecka, a po narodzinach taki podział wręcz się pogłębia.

Zobacz film: "Ile wydajemy na dziecko?"
Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką?
Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką? [5 zdjęć]

Polki coraz częściej odkładają macierzyństwo na później. Brak stałego partnera, nieustabilizowana sytuacja

zobacz galerię

2. W oczekiwaniu na dziecko - relacja z dzieckiem

W oczekiwaniu na dziecko kobieta nie tylko przygotowuje się mentalnie na pojawienie się dziecka i kupuje wszystkie potrzebne dla dziecka przedmioty. Od pierwszych chwil ciąży kobieta stara się nawiązać relację z jeszcze nienarodzonym dzieckiem. Dbając o swoje zdrowie i dobre samopoczucie w czasie oczekiwania na dziecko staje się odpowiedzialna również za zdrowie i życie swojego dziecka.

Dlatego często dla kobiety, która po raz pierwszy przechodzi przez okres oczekiwania na dziecko, jest to niesamowicie głębokie doświadczenie. W oczekiwaniu na dziecko kobieta chłonie informacje na temat rozwijającego się w niej dziecka i martwi o wynik każdego badania. Ponadto oczekując na dziecko, kobieta czeka z niecierpliwością na każde USG, aby zobaczyć malucha i mieć pewność, że dobrze się rozwija.

3. W oczekiwaniu na dziecko - lęk

W oczekiwaniu na dziecko często pojawia się również lęk. Lęk w czasie oczekiwania na dziecko może mieć różne podłoże. Lęk jest często związany z samym porodem. Przyszła mama nie wiedząc czego się spodziewać, boi się bólu porodowego. Opowieści o trudach porodu zasłyszane od znajomych i koleżanek tylko potęgują obawy. W tym wypadku rozwiązaniem może być szkoła rodzenia. Jest to najlepszy sposób na przygotowanie do porodu i doskonałe uzupełnienie oczekiwania na dziecko.

ZOBACZ TAKŻE:

Obawy przyszłej mamy dotyczą również tego, co po porodzie. W oczekiwaniu na dziecko kobieta nie zdaje sobie sprawy z nawału obowiązków, które pojawiają się z dnia na dzień po narodzinach dziecka. W czasie oczekiwania na dziecko warto dużo rozmawiać na temat odpowiedzialności z jaką związane są narodziny dziecka, aby nie zapomnieć również o tym ważnym aspekcie posiadania dzieci.

4. W oczekiwaniu na dziecko - instynkt macierzyński

W oczekiwaniu na dziecko ważną rolę odgrywa instynkt macierzyński. Im silniejszy instynkt macierzyński matki, tym przyjemniejsze będzie dla niej oczekiwanie na dziecko. Dużo łatwiej będzie jej również zaakceptować wszystkie zmiany w jej życiu, które wiążą się z narodzinami dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze