Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agnieszka Skrzypczak

Jak pomóc partnerowi stać się lepszym ojcem?

Avatar placeholder
31.08.2017 08:53
Jak pomóc partnerowi stać się lepszym ojcem?
Jak pomóc partnerowi stać się lepszym ojcem? (Zdjęcie ojca z dzieckiem / Shutterstock)

Zauważyłaś, że twój partner woli pracować poza domem, niż zajmować się waszą pociechą? Ojcowskie obowiązki wydają się go przerastać? Jesteś w stanie mu pomóc! Oto lista 6 rzeczy, które może zrobić kobieta, aby jej mężczyzna bardziej zaangażował się w tacierzyństwo.

spis treści

1. Przyjmij jego perspektywę

Postaraj się spojrzeć na daną sytuację z punktu widzenia ojca waszej pociechy. Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o zajmowanie się dzieckiem, matki mierzą najczęściej mężów swoją miarą i ciężko jest im przyjąć do wiadomości, że inne rozwiązanie nie zawsze jest gorsze. Przez to spora część podejmowanych przez panów działań w oczach matek po prostu nie zdaje egzaminu. Wrażliwość kobiety różni się jednak od tej męskiej, dlatego krytykowanie wszystkiego, co jest nie po naszej myśli, może doprowadzić do sytuacji, w której partner całkowicie zdystansuje się od domowych spraw, pozostawiając wszystkie związane z nim obowiązki na barkach żony. Trzeba przyznać, że trudno dziwić się takiemu zachowaniu.

2. Traktuj go jak partnera, nie jak pomocnika

Kobiety powinny zmienić swoje wyobrażenie na temat oczekiwań wobec ukochanych. Panowie także muszą przestać myśleć o sobie w kategoriach osoby jedynie asystującej matce. Prośba o pomoc tylko utwierdza ojców w przekonaniu, że nie biorą bezpośredniego udziału w wychowaniu, a tylko „pomagają”. O wiele lepiej sprawdza się sprawiedliwy podział obowiązków. Dzięki temu mężczyzna ma świadomość swojej roli.

3. Nie zapomnij o pochwałach

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Mężczyźni zazwyczaj nie lubią robić rzeczy, które sprawiają, że czują się niekompetentni. Jednocześnie wcale nie w mniejszym stopniu niż kobiety uwielbiają komplementy utwierdzające ich w przekonaniu, że się sprawdzają. Przynajmniej od czasu do czasu powiedz ojcu waszego dziecka, że radzi sobie świetnie, pozwól ponownie wykonać daną czynność, nawet wtedy, gdy masz wrażanie, że ty zrobiłabyś to o niebo lepiej. W pewnym momencie opanuje ją do perfekcji, poczuje, że to, co robi ma sens, a tobie ubędzie obowiązków.

4. Nie bądź strażnikiem

Kiedy wasz maluch popłakuje, pozwól partnerowi spróbować go uspokoić, nawet jeśli masz pewność, że na jego miejscu poradziłabyś sobie w sekundę. Wykaż się choć odrobiną cierpliwości, przestań zaglądać mu przez ramię, by upewnić się, że wszystko jest po twojej myśli. Zapewne nie jest i ma prawo nie być. Mężczyźni i kobiety mają odmienne podejście do pewnych aspektów wychowania, co jest całkowicie naturalne. Panowie muszą zapamiętać, że osiągnięcie sukcesu możliwe jest dzięki praktyce, dlatego nie wyręczajmy ich we wszystkim i nie kontrolujmy dosłownie każdego ruchu.

5. Przyznaj, że nie możesz podołać wszystkiemu sama

Twój małżonek czy partner musi wiedzieć, że – owszem – jesteś zaradną mamą, jednak jak każdy, masz swoje limity. Daj mu do zrozumienia, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego. Świadomość, że coś zależy wyłącznie od niego, pomoże mu dobrowolnie przejąć inicjatywę.

6. Użyj odpowiedniej terminologii

Podczas podziału obowiązków wiele par ma problem z odpowiednim zdefiniowaniem słowa „praca”. Zamieniajcie się w miarę możliwości obowiązkami domowymi, tak by każde miało wpływ na to jak wygląda wasze wspólne życie i przekonało się z czym wiąże się np. ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów.

Mężczyźni nie zawsze wiedzą, jak okazać swoje zainteresowanie i troskę. Często po prostu boją się kompromitacji i wolą czuwać nad wszystkim z bezpiecznej odległości. Warto zatem wesprzeć ich w ojcostwie. Partnerstwo pozwoli w większym stopniu zrozumieć potrzeby drugiej osoby i sprawi, że wykonywanie codziennych obowiązków stanie się o wiele mniej czasochłonne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze