Jak pomóc partnerowi stać się lepszym ojcem?

Zauważyłaś, że twój partner woli pracować poza domem, niż zajmować się waszą pociechą? Ojcowskie obowiązki wydają się go przerastać? Jesteś w stanie mu pomóc! Oto lista 6 rzeczy, które może zrobić kobieta, aby jej mężczyzna bardziej zaangażował się w tacierzyństwo.

spis treści

1. Przyjmij jego perspektywę

Postaraj się spojrzeć na daną sytuację z punktu widzenia ojca waszej pociechy. Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o zajmowanie się dzieckiem, matki mierzą najczęściej mężów swoją miarą i ciężko jest im przyjąć do wiadomości, że inne rozwiązanie nie zawsze jest gorsze. Przez to spora część podejmowanych przez panów działań w oczach matek po prostu nie zdaje egzaminu. Wrażliwość kobiety różni się jednak od tej męskiej, dlatego krytykowanie wszystkiego, co jest nie po naszej myśli, może doprowadzić do sytuacji, w której partner całkowicie zdystansuje się od domowych spraw, pozostawiając wszystkie związane z nim obowiązki na barkach żony. Trzeba przyznać, że trudno dziwić się takiemu zachowaniu.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

2. Traktuj go jak partnera, nie jak pomocnika

Kobiety powinny zmienić swoje wyobrażenie na temat oczekiwań wobec ukochanych. Panowie także muszą przestać myśleć o sobie w kategoriach osoby jedynie asystującej matce. Prośba o pomoc tylko utwierdza ojców w przekonaniu, że nie biorą bezpośredniego udziału w wychowaniu, a tylko „pomagają”. O wiele lepiej sprawdza się sprawiedliwy podział obowiązków. Dzięki temu mężczyzna ma świadomość swojej roli.

3. Nie zapomnij o pochwałach

Mężczyźni zazwyczaj nie lubią robić rzeczy, które sprawiają, że czują się niekompetentni. Jednocześnie wcale nie w mniejszym stopniu niż kobiety uwielbiają komplementy utwierdzające ich w przekonaniu, że się sprawdzają. Przynajmniej od czasu do czasu powiedz ojcu waszego dziecka, że radzi sobie świetnie, pozwól ponownie wykonać daną czynność, nawet wtedy, gdy masz wrażanie, że ty zrobiłabyś to o niebo lepiej. W pewnym momencie opanuje ją do perfekcji, poczuje, że to, co robi ma sens, a tobie ubędzie obowiązków.

4. Nie bądź strażnikiem

Kiedy wasz maluch popłakuje, pozwól partnerowi spróbować go uspokoić, nawet jeśli masz pewność, że na jego miejscu poradziłabyś sobie w sekundę. Wykaż się choć odrobiną cierpliwości, przestań zaglądać mu przez ramię, by upewnić się, że wszystko jest po twojej myśli. Zapewne nie jest i ma prawo nie być. Mężczyźni i kobiety mają odmienne podejście do pewnych aspektów wychowania, co jest całkowicie naturalne. Panowie muszą zapamiętać, że osiągnięcie sukcesu możliwe jest dzięki praktyce, dlatego nie wyręczajmy ich we wszystkim i nie kontrolujmy dosłownie każdego ruchu.

5. Przyznaj, że nie możesz podołać wszystkiemu sama

Twój małżonek czy partner musi wiedzieć, że – owszem – jesteś zaradną mamą, jednak jak każdy, masz swoje limity. Daj mu do zrozumienia, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego. Świadomość, że coś zależy wyłącznie od niego, pomoże mu dobrowolnie przejąć inicjatywę.

6. Użyj odpowiedniej terminologii

Podczas podziału obowiązków wiele par ma problem z odpowiednim zdefiniowaniem słowa „praca”. Zamieniajcie się w miarę możliwości obowiązkami domowymi, tak by każde miało wpływ na to jak wygląda wasze wspólne życie i przekonało się z czym wiąże się np. ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów.

Jak pomóc partnerowi stać się lepszym ojcem?
Jak pomóc partnerowi stać się lepszym ojcem? (Zdjęcie ojca z dzieckiem / Shutterstock )

Mężczyźni nie zawsze wiedzą, jak okazać swoje zainteresowanie i troskę. Często po prostu boją się kompromitacji i wolą czuwać nad wszystkim z bezpiecznej odległości. Warto zatem wesprzeć ich w ojcostwie. Partnerstwo pozwoli w większym stopniu zrozumieć potrzeby drugiej osoby i sprawi, że wykonywanie codziennych obowiązków stanie się o wiele mniej czasochłonne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.