Trwa ładowanie...

Joga w ciąży a ból porodowy

Avatar placeholder
13.03.2015 11:09
Joga w ciąży a ból porodowy
Joga w ciąży a ból porodowy

Ćwiczenia w ciąży powodują, że ból przy porodzie jest łagodniejszy. Kobieta, która przed rozwiązaniem uprawia jogę, ma także mniejsze problemy z powrotem do dawnej sylwetki. Oczywiście, gimnastyka jest wskazana dla przyszłych matek, u których okres ciąży przebiega prawidłowo - problemy ze zdrowiem w czasie ciąży są w większości przypadków przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Jeśli nie wiesz, jakie ćwiczenia w czasie ciąży możesz wybrać, to przede wszystkim zapytaj o to swojego lekarza. Coraz więcej specjalistów poleca jogę. Jakie są zalety tych ćwiczeń?

spis treści

1. Zalety jogi w ciąży

Joga to ćwiczenia, które rozluźniają całe ciało. Joga w ciąży wskazana jest dla kobiet, które chcą nauczyć się technik poprawnego oddychania. Poprawne oddychanie polega głównie na tym, by wykorzystywać przeponę, nie górną część płuc (potrafią to osoby grające na instrumentach dętych i śpiewające), wdychać powietrze nosem, po czym wydychać je dwa razy wolniej ustami. Wszystko to powoli, w stanie całkowitego zrelaksowania.

Dzięki takiemu działaniu, joga uwalniają napięcie i stres. Ćwiczenia jogi wraz z techniką oddychania wzmacniają mięśnie, uelastyczniają kręgosłup i rozciągają macicę. Innymi zaletami jogi w czasie ciąży jest utrzymywanie sprawności i łatwiejszy poród. Dzięki jodze szybciej też wraca się do prawidłowej wagi i sprawności po porodzie.

2. Rozluźnianie dna macicy za pomocą jogi

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

Ćwiczenie na rozciąganie macicy wykonuje się w klęku podpartym z brodą opartą na dłoniach i uniesioną macicą. Napinaj mięśnie, za pomocą których możesz powstrzymywać mocz. Napinaj na kilka sekund i rozluźniaj. Ćwiczenie będzie skuteczne, jeśli postarasz się powtórzyć je kilka razy.

Innym ćwiczeniem rozluźniającym macicę jest pozycja na siedząco, ze złączonymi stopami. Kolana powinny być jak najbliżej podłogi, ale nie można się przeciążać. Kilka sekund w tej pozycji trzeba powtarzać jak najczęściej, by przygotować swoje ciało na poród.

3. Joga na ból pleców w ciąży

Złagodzenie bólu pleców można osiągnąć przez ćwiczenie, które polega na klęku na czworakach, rozluźnieniu karku i schowaniu głowy między ramionami – jest to tzw. koci grzbiet. Trzeba wciągać brzuch i wyciągać kręgosłup w łuk. Ćwiczenie należy powtarzać od 10 do 15 razy.

Kolejne ćwiczenie wykonuje się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach. Zacznij od rozluźnienia mięśni i regularnych oddechów. Biorąc nosem głęboki wdech, unieś biodra i postaraj się wytrzymać tak przez kilka sekund - technika oddychania jest tu szczególnie ważna. Potem opuść biodra, odpocznij i znów powtórz ćwiczenie.

Na koniec ćwiczeń możesz wykonać gimnastykę relaksacyjną. Jest bardzo prosta. Wystarczy położyć się na kocu, pod głowę podłożyć jedną poduszkę i jedną poduszkę pod nogi. Musisz się wyciszyć: zamknij oczy i staraj się skupić na prawidłowym oddychaniu. Rozluźniaj mięśnie, zaczynając od stóp, przez łydki, uda, pośladki, miednicę do brzucha, dłoni, ramion, klatki piersiowej, barku, szyi i głowy. Możesz sobie wyobrazić, że leżysz na tafli wody i jesteś bardzo lekka. Po takim zakończeniu, przeciągnij się i powoli wstań.

Pamiętaj, że każde ćwiczenia w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem. Jeśli poczujesz się gorzej, powinnaś przerwać treningi. Także powikłania w ciąży są przeciwwskazaniem do uprawiania jogi czy innych ćwiczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze