Szwy po porodzie

Szwy po porodzie naturalnym zakładane są w przypadku nacięcia lub pęknięcia krocza. W Polsce aż 80% rodzących ma nacinane krocze, mimo iż WHO stwierdza uzasadnienie nacięcia krocza tylko u 10-20% kobiet rodzących. Szwy po porodzie mogą być szybko wchłaniające się lub standardowe. W przypadku tych drugich konieczne jest ich zdjęcie. Rana krocza wymaga szczególnej dbałości o higienę, gdyż tylko prawidłowe zrośnięcie się rany naciętego lub pękniętego krocza nie powoduje żadnych dolegliwości.

Polecane wideo:

Nacięcie lub pęknięcie krocza

Nacięcie krocza jest to zabieg chirurgiczny wykonywany podczas porodu drogami natury. Nacięcie krocza przebiega najczęściej w linii środkowo-bocznej - specjalnymi nożyczkami nacina się pochwę, mięśnie krocza i skórę. Po urodzeniu się dziecka oraz łożyska, w znieczuleniu miejscowym wykonuje się szycie krocza. Szwy po porodzie mogą być rozpuszczalne lub zwykłe. Podobne postępowanie jest po samoistnym pęknięciu krocza podczas porodu siłami natury. W miejscu zszytego krocza można czuć ból, ciągnięcie, drętwienie. Rana krocza goi się dość szybko, ok. 7-10 dni, jeśli nacięcie lub pęknięcie krocza nie było zbyt rozległe.

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza.

Higiena krocza po porodzie

W przypadku zszytego po porodzie krocza należy zwrócić szczególną uwagę na jego higienę. Okolice założonych szwów mogą być narażone na ryzyko infekcji w połogu, a odchody połogowe są dobrą pożywką dla bakterii. Podstawowe zasady higieny zszytego krocza, to:

  • Mycie rąk przed i po zmianie podpaski.
  • Stosowanie tylko bawełnianych, naturalnych podpasek, a na początku połogu podkładów poporodowych i częsta ich zmiana.
  • Podmywanie się po każdej wizycie w toalecie i suszenie krocza letnim powietrzem z suszarki lub ręcznikiem papierowym.
  • Częste wietrzenie krocza.
  • Używanie szarego mydła do mycia okolic intymnych. Można polewać krocze roztworem Tantum Rosa lub stosować napar z rumianku.
  • Zastąpienie kąpieli w wannie prysznicem, a także nieużywanie myjek i gąbek (siedlisko bakterii).

Jeśli okolica zszytego krocza jest spuchnięta, można stosować okłady z lodu lub specjalnego żelu chłodzącego. Warto też siadać na gumowym pompowanym kole do pływania lub specjalnej poduszce z dziurką - to zminimalizuje nieprzyjemne doznania bólowe w okolicy szwów po porodzie. W okresie połogu należy unikać długiego stania, siedzenia oraz dźwigania. Koniecznie, już w 1 dobie po porodzie, należy ćwiczyć mięśnie Kegla.

Zdjęcie szwów po porodzie

Zdjęcie szwów z krocza po porodzie wykonuje się w 6-8 dobie połogu. Zabieg ten nie należy do przyjemnych, ale nie powinien też bardzo boleć. Można odczuwać delikatne pieczenie i ciągnięcie. Jeśli założone były rozpuszczalne szwy po porodzie, mogą one pozostać ok. 3 tygodni i dłużej. Często rozpuszczają się one częściowo, wypadają i można je zobaczyć na podpasce.

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza. Również umiarkowany ruch oraz ćwiczenia mięśni Kegla pomogą uelastycznić okolicę dna miednicy, co zmniejszy odczucie ciągnięcia i dyskomfort w późniejszych kontaktach płciowych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Poporodowy ból krocza
Poporodowy ból krocza

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza.

Poporodowy ból krocza

Komfort w połogu

się samoistnie podczas akcji porodowej. Mimo zszycia naciętego lub pękniętego krocza kobieta nadal odczuwa duży dyskomfort. Obrzęk, zaczerwienienie, ból (...) i wielkiej radości. U części kobiet w czasie trwania...

Poporodowy ból krocza

Gojenie krocza po nacięciu

miejsca intymne są bardzo obolałe i opuchnięte. Jeśli dochodzi do pęknięcia lub nacięcia krocza, ból okolic intymnych może być naprawdę dokuczliwy. Czas (...) poporodowe obrażenia krocza....

Twarz w ciąży

Solarium po cesarce

Solarium po cesarce

. Po jego wykonaniu zakłada się specjalne szwy. Proces gojenia się skóry w okolicy cesarskiego cięcia jest dosyć długi

Nacięcie krocza

Pielęgnacja krocza po porodzie

po porodzie zakładane są szwy. Nacinanie krocza wykonuje się najczęściej w przypadku, kiedy wiadomo lub można przewidzieć, że konieczne będzie użycie (...) próżniociągu. Dbanie o pęknięcie lub szwy...

Połóg

Dolegliwości po porodzie

Dolegliwości po porodzie

Dolegliwości po porodzie są bardzo różne i mają różny stopień nasilenia, w zależności od przebiegu porodu i indywidualnych uwarunkowań (...) . Obkurczanie się macicy może trwać nawet kilka tygodni i powodować bóle brzucha. Ból brzucha...

Seks po porodzie

Problemy z seksem po porodzie

Problemy z seksem po porodzie mają wszyscy młodzi rodzice. Obolała kobieta raczej nie ma ochoty na pieszczoty, co dodatkowo pogłębiają zmiany (...) hormonalne w jej ciele i prawdopodobne poczucie niskiej atrakcyjności. Seks po porodzie...

Dolegliwości po porodzie

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Bardzo wiele kobiet w pierwszych dniach po porodzie skarży się na trudności w oddawaniu stolca. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie porodu mięśnie (...) dna miednicy są bardzo rozciągane, okolica krocza obolała, a ponadto założone są...

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Okres po porodzie

Okres po porodzie

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała.

Seks po porodzie

Współżycie po porodzie

Współżycie po porodzie

Pierwszy stosunek po porodzie jest zapewne stresujący dla obojga partnerów, rozmawiajcie o tym, rozwiewajcie wątpliwości.