Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Szwy po porodzie - nacięcie krocza, higiena krocza, zdjęcie szwów

Avatar placeholder
30.03.2021 14:19
Szwy po porodzie - nacięcie krocza, higiena krocza, zdjęcie szwów
Szwy po porodzie - nacięcie krocza, higiena krocza, zdjęcie szwów (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Szwy po porodzie naturalnym zakładane są w przypadku nacięcia lub pęknięcia krocza. W Polsce aż 80% rodzących ma nacinane krocze, mimo iż WHO stwierdza uzasadnienie nacięcia krocza tylko u 10-20% kobiet rodzących. Rodzaje szwów po porodzie to szybko wchłaniające się lub standardowe. W przypadku tych drugich konieczne jest ich zdjęcie. Rana krocza wymaga szczególnej dbałości o higienę, gdyż tylko prawidłowe zrośnięcie się rany naciętego lub pękniętego krocza nie powoduje żadnych dolegliwości.

spis treści

1. Szwy po porodzie - nacięcie krocza

Nacięcie krocza jest to zabieg chirurgiczny wykonywany podczas porodu drogami natury. Nacięcie krocza przebiega najczęściej w linii środkowo-bocznej - specjalnymi nożyczkami nacina się pochwę, mięśnie krocza i skórę. Po urodzeniu się dziecka oraz łożyska, w znieczuleniu miejscowym wykonuje się szycie krocza. Szwy po porodzie mogą być rozpuszczalne lub zwykłe. Podobne postępowanie jest po samoistnym pęknięciu krocza podczas porodu siłami natury. W miejscu zszytego krocza można czuć ból, ciągnięcie, drętwienie. Rana krocza goi się dość szybko, ok. 7-10 dni, jeśli nacięcie lub pęknięcie krocza nie było zbyt rozległe.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:   O czym świadczy ból blizny po cesarskim cięciu? - odpowiada mgr Iwona Jakubiak Dlaczego blizna po cesarskim cięciu nadal piecze? - odpowiada lek. Izabela Lenartowicz * Jak sobie pomóc z blizną po cesarskim cięciu? - odpowiada lek. Izabela Lenartowicz   Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Szwy po porodzie - higiena krocza

Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

W przypadku zszytego po porodzie krocza należy zwrócić szczególną uwagę na jego higienę. Okolice założonych szwów po porodzie mogą być narażone na ryzyko infekcji w połogu, a odchody połogowe są dobrą pożywką dla bakterii. Podstawowe zasady higieny zszytego krocza, to:

  • Mycie rąk przed i po zmianie podpaski.
  • Stosowanie tylko bawełnianych, naturalnych podpasek, a na początku połogu podkładów poporodowych i częsta ich zmiana.
  • Podmywanie się po każdej wizycie w toalecie i suszenie krocza letnim powietrzem z suszarki lub ręcznikiem papierowym.
  • Częste wietrzenie krocza.
  • Używanie szarego mydła do mycia okolic intymnych. Można polewać krocze roztworem Tantum Rosa lub stosować napar z rumianku.
  • Zastąpienie kąpieli w wannie prysznicem, a także nieużywanie myjek i gąbek (siedlisko bakterii).

Jeśli okolica zszytego krocza jest spuchnięta, można stosować okłady z lodu lub specjalnego żelu chłodzącego. Warto też siadać na gumowym pompowanym kole do pływania lub specjalnej poduszce z dziurką - to zminimalizuje nieprzyjemne doznania bólowe w okolicy szwów po porodzie. W okresie połogu należy unikać długiego stania, siedzenia oraz dźwigania. Koniecznie, już w 1 dobie po porodzie, należy ćwiczyć mięśnie Kegla.

Zobacz także:

3. Szwy po porodzie - zdjęcie

Zdjęcie szwów po porodzie z krocza po porodzie wykonuje się w 6-8 dobie połogu. Zabieg ten nie należy do przyjemnych, ale nie powinien też bardzo boleć. Można odczuwać delikatne pieczenie i ciągnięcie. Jeśli założone były rozpuszczalne szwy po porodzie, mogą one pozostać ok. 3 tygodni i dłużej. Często rozpuszczają się one częściowo, wypadają i można je zobaczyć na podpasce.

Zdjęcie szwów krocza można wykonać już w 6-8 dobie połogu
Zdjęcie szwów krocza można wykonać już w 6-8 dobie połogu (123RF)

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza. Również umiarkowany ruch oraz ćwiczenia mięśni Kegla pomogą uelastycznić okolicę dna miednicy, co zmniejszy odczucie ciągnięcia i dyskomfort w późniejszych kontaktach płciowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze