Szczepionki przeciw COVID-19 nie zwiększają ryzyka poronienia. Nowe badania
Wiele kobiet w ciąży ma wątpliwości, czy w takim stanie mogą się zaszczepić przeciw COVID-19. Przyszłe mamy boją się przede wszystkim tego, że szczepienie mogłoby negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Dlatego też naukowcy opublikowali kolejne badania, które wykazały, że preparat jest skuteczny i bezpieczny, a co najważniejsze - nie zwiększa ryzyka poronienia.
1. Szczepienia ciężarnych przeciw COVID-19
Szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży budzą dużo wątpliwości. Przyszłe mamy obawiają się, że preparat mógłby negatywnie wpłynąć na rozwój płodu lub przebieg ciąży. Istnieje plotka, szczególnie często powtarzana przez antyszczepionkowców, która mówi o tym, że szczepienia powodują bezpłodność i zwiększają ryzyko poronienia.
Nie od dziś wiadomo, że są to bezpodstawne zarzuty, ponieważ istnieje wystarczająco dużo dowodów naukowych, które wskazują, że szczepionki mRNA przeciw COVID-19 są skuteczne i bezpieczne.
Co więcej, naukowcy od miesięcy powtarzają, że ryzyko powikłań po COVID-19 jest znacznie wyższe niż po szczepieniu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine Medical Center wykazało, że około 98 procent ciężarnych, które były hospitalizowane z powodu COVID-19, nie było zaszczepionych.
2. Badania nad szczepionką
Jednak nawet ta statystyka nie była w stanie przekonać kobiet, które obawiały się szczepienia. Dlatego też naukowcy postanowili dalej drążyć temat i wykonali kolejne badania. Jedno z nich, przeprowadzone przez Centrum Kontroli Chorób (CDC) wykazało, że wskaźnik poronień wśród zaszczepionych wynosi 12,8 proc., co mieści się w normie.
"Te odkrycia dają coraz więcej dowodów na to, że szczepionki mRNA podawane podczas ciąży są bezpieczne" – napisał zespół CDC.
Z kolei magazyn Nature opublikował raport z badań, który wykazuje wysoką skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 wśród ciężarnych. Autorzy badań zebrali dane 10 861 zaszczepionych kobiet w ciąży i porównali je z 10 861 niezaszczepionymi ciężarnymi.
"Szacowana skuteczność szczepionki Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19 od 7. do 56. dnia po przyjęciu II dawki wyniosła 96 proc. w przypadku jakiejkolwiek infekcji SARS-CoV-2, 97 proc. w przypadku objawowej infekcji SARS-CoV-2 oraz 89 proc. w przypadku hospitalizacji spowodowanej COVID-19" – wskazuje dr Bartosz Fiałek.
Dane pokazują, że szczepionki są zarówno wysoce bezpieczne, jak i skuteczne dla kobiet w ciąży. Dlatego też przyszłe mamy powinny się zaszczepić, by chronić siebie i nienarodzone dzieci.
"Zalecamy szczepienie w ciąży, ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób ochrony kobiet i ich dzieci przed poważnymi chorobami i przedwczesnym porodem – mówi dr Edward Morris, prezes Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. - Obawiamy się, że rosnąca liczba zakażeń dotknie głównie kobiety w ciąży" – podsumowuje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl