Trwa ładowanie...

Szczepionka Moderny jest w 100 proc. skuteczna u dzieci. Nowe badania

 Maria Krasicka
26.05.2021 15:21
Szczepionka Moderny jest w 100 proc. skuteczna u dzieci. Nowe badania
Szczepionka Moderny jest w 100 proc. skuteczna u dzieci. Nowe badania (GettyImages)

Moderna poinformowała o wynikach badań nad szczepionką dla dzieci. Po dwóch dawkach preparat okazał się w 100 proc. skuteczny i bezpieczny. Koncern szykuje się do wypuszczenia szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci na rynek.

spis treści

1. Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci

Badania przeprowadzane przez firmę Pfizer wykazały, że szczepionka przeciw COVID-19 jest w 100 proc. skuteczna wśród młodzieży. FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) podjęła decyzję o dopuszczeniu dzieci od 12 roku życia do szczepień.

Teraz w ślad za Pfizerem poszła Moderna, która również produkuje szczepionkę opartą na technologii mRNA. W badaniach wzięło udział 3732 dzieci w wieku 12-17 lat. Żadne z nich nie zachorowało na COVID-19 po podaniu dwóch dawek, a już po pierwszym zastrzyku zakażenia spadły o 93 proc. Wyniki te sugerują, że szczepionka również jest wysoce skuteczna.

"Jesteśmy przekonani, że nasz preparat był bardzo skuteczny w zapobieganiu COVID-19 u nastolatków. Na początku czerwca przedstawimy te wyniki amerykańskiej agencji FDA i organom regulacyjnym na całym świecie z prośbą o autoryzację" – powiedział Stephane Bancel, szef koncernu.

2. Szczepionki mRNA bezpieczne dla młodych

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Jednak zanim szczepionka trafi na rynek, musi spełnić szereg wymagań i wykazać, że jest skuteczna i bezpieczna. Dopiero wtedy FDA i EMA (Europejska Agencja Leków) zdecydują, czy można nią szczepić nieletnich.

Prof. Russell Viner z Uniwersytetu Londyńskiego twierdzi, że wyniki badań Moderny są bardzo obiecujące, ponieważ wszystko wskazuje na to, że preparat ten jest równie skuteczny u nastolatków, jak i dorosłych.

"Szczepionki mRNA wydają się ogólnie bezpieczne dla nastolatków, a Moderna i Pfizer nie zgłaszają żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa – mówi. – Badania wykazują podobne skutki uboczne jak wśród dorosłych, w tym ból w miejscu wstrzyknięcia i ból głowy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze