Trwa ładowanie...

Czy mogę się zaszczepić na COVID planując ciążę?

Wiele kobiet planujących ciążę zastanawia się, czy może się zaszczepić na koronawirusa. Oficjalne stanowisko producenta szczepionki mówi jasno o przeciwskazaniach dla ciężarnych, ale nikt nie mówi, co mają zrobić kobiety, które dopiero się przygotowują do zajścia w ciążę. Zapytaliśmy ekspertów, co sądzą na ten temat.

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

spis treści

1. Kobiety planujące ciążę mogą się zaszczepić na koronawirusa?

W rozmowie z WP Parenting dr Michał Domaszewski, specjalizujący się w medycynie rodzinnej, zalecił zapoznanie się z dokumentem opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Charakterystyka produktu leczniczego, jakim jest szczepionka na koronawirusa, mówi o wszystkich zaleceniach i przeciwwskazaniach, jakie do tej pory odnotowano. Czy dokument ten rozwiewa wątpliwości dotyczące szczepienia kobiet starających się o dziecko?

- W ciąży albo się jest, albo nie. W związku z tym kobieta, która dopiero planuje, to jeszcze nie jest w ciąży i nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia - mówi dr Domaszewski.

Czy kobiety planujące ciążę powinny się zaszczepić? Czy szczepionka na koronawirusa nie koliduje z terapią hormonalną?

- Charakterystyka produktu leczniczego, tej szczepionki, mówi jasno, że wiele interakcji z lekami po prostu nie zostało sprawdzonych. Jednak nie można się opowiedzieć po żadnej ze stron. Szczepionka jest potrzebna, a każdy przypadek jest analizowany indywidualnie – dodaje.

Dr Michał Sutkowski w Q&A dotyczącym szczepionki na koronawirusa zaznaczył, że kobiety w ciąży nie mogą się szczepić. Kobiety, które planują ciążę w najbliższym czasie, też powinny się wstrzymać z decyzją o szczepieniu.

- Powodem nie jest niebezpieczeństwo, tylko brak badań w tym kierunku, a jak nie prowadzono badań, to nie można tego rozwiązania rekomendować – zaznacza specjalista.

Co zatem zrobić powinna kobieta, która obawia się szczepionki? Eksperci są zgodni: przed zaszczepieniem wykonać badania i upewnić się, czy już nie spodziewa się dziecka.

2. Koronawirus a ciąża

Naukowcy z WHO i Centre for Global Women's Health przy Uniwersytecie w Birmingham przeanalizowali wyniki 77 różnych badań na temat wpływu koronawirusa na ciążę. Z ich analizy wynika, że u ciężarnych kobiet zarażonych SARS-CoV-2 ciężkie objawy zakażenia występują rzadziej niż w przypadku kobiet niebędących w ciąży.

Jak zaznacza prof. Shakila Thangaratinam, może to wynikać z tego, że ciężarne udające się na kontrolne badania są testowane pod kątem zakażenia, podczas gdy kobiety niebędące w ciąży mają przeprowadzany test dopiero gdy wystąpią pierwsze objawy.

Naukowcy z Pregnancy Research Ethics for Vaccines, Epidemics and New Technologies (PREVENT) współpracujący z Johns Hopkins Univeristy również przeprowadzili badania na ten temat oraz ewentualnej szczepionki dla ciężarnych.

"Do początku 2021 r. będziemy mieć więcej danych na temat wpływu koronawirusa na ciążę. Jeśli wirus stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży, możliwe jest, że ciężarnym zaproponowana zostanie wcześniejsza szczepionka" – powiedziała dr Ruth Faden.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.