Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Dziwne i nietypowe objawy COVID-19 mogą występować również u dzieci

Suchy kaszel, gorączka i duszności to najbardziej typowe objawy Covid-19. Większość chorych narzekała właśnie na te dolegliwości. Jednak poza tymi objawami, u części zakażonych mogą pojawić się również inne nietypowe symptomy choroby, które w pierwszej chwili trudno połączyć z zakażeniem koronawirusem. Przeczytaj, co jeszcze powinno wzbudzić naszą czujność.

Zobacz film: "Polacy stworzyli test na koronawirusa. Jest o połowę tańszy"

1. Nietypowe objawy koronawirusa: biegunka i wymioty

Im większa liczba chorych, którzy przeszli Covid-19, tym łatwiej lekarzom i badaczom mówić o dokładnym przebiegu choroby i towarzyszących jej objawach. Okazuje się, że poza powszechnie znanymi objawami, takimi jak kaszel czy gorączka, u wielu pacjentów występują również dolegliwości przypominające zatrucie pokarmowe albo jelitówkę.

Mdłości i wymioty to jedne z nietypowych objawów koronawirusa
Mdłości i wymioty to jedne z nietypowych objawów koronawirusa (East News)

Z badań opublikowanych w czasopiśmie "The Lancet" wynika, że w Chinach 3 proc. chorych na Covid-19 miało biegunkę, a 5 proc. wymiotowało. Nowe dane mówią, że nawet połowa zakażonych może odczuwać dolegliwości o podłożu gastrycznym, które pojawiają się obok kaszlu i duszności. Tylko 3 proc. zainfekowanych miało wyłącznie biegunkę lub duszności, bez innych objawów.

Zobacz także: Nawyki żywieniowe, które osłabiają naszą odporność

2. Wyczerpanie i bezsilność

Co ciekawe, część chorych opisywała swoje dolegliwości jako poczucie bezsilności albo mętliku w głowie. O takich symptomach opowiadali m.in. podopieczni domu opieki dla osób starszych w Waszyngtonie. Spadek energii i kompletne wyczerpanie to objawy, który nie są typowe dla przebiegu Covid-19, ale występują u części pacjentów.

Specjaliści uważają, że w niektórych przypadkach te dodatkowe objawy mogą nie wynikać bezpośrednio z choroby, ale mieć podłoże psychologiczne. Świadomość zagrożenia ciężką chorobą może wywoływać w ludziach ogromny stres, a nawet stany lękowe.

Do innych rzadziej spotykanych objawów zakażenia koronawirusem należą też dolegliwości przypominające przebieg grypy, takie jak bóle mięśni, dreszcze, "szczękanie zębami" z zimna. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), 11 proc. zakażonych miało dreszcze, a 14 proc. narzekało na bóle mięśni.

Z badań opublikowanych w The Lancet wynika też , że 8 proc. chorych narzekało na bóle i zawroty głowy.

Zobacz także: Koronawirus w Hiszpanii. 13-osobowa rodzina ma COVID-19

3. Utrata powonienia a koronawirus

U części chorych pacjentów poza innymi dolegliwościami pojawia się też bardzo nietypowe zjawisko, czyli utrata smaku i węchu. Dolegliwości są tylko czasowe. Jeżeli mamy teraz katar, to najprawdopodobniej przyczyną jest zwykłe przeziębienie lub alergia. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że katar występuję tylko u ok. 5 proc. chorych na Covid-19 i nie jest typowym objawem tej choroby.

Zobacz także: Poszła z niemowlakiem na zakupy. Zobacz, jak zabezpieczyła wózek z dzieckiem przed koronawirusem

Koronawirus w USA. Ojciec prezentera telewizyjnego zmarł. "Na łożu śmierci ktoś obcy trzymał go za rękę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.