Siostry albinoski podbijają media społecznościowe. Internauci nie wierzą, że są prawdziwe
Zdjęcia dwóch dziecięcych modelek z dalekiego Kazachstanu podbijają od niedawna internet. Sesja dziewczynek jest jedyna w swoim rodzaju. Są bowiem rodzeństwem, u którego wystąpiła ta sama przypadłość – albinizm. Ich zdjęcia obiegły media na całym świecie, a ludzie zastanawiają się, jak to jest możliwe?
1. Modelki z albinizmem
Kamila i Asel Kałaganowe mają odpowiednio dwa i czternaście lat. Nie przeszkadza im to w byciu najpopularniejszymi modelkami w ich rodzinnym Kazachstanie. Dziewczynki mają jeszcze ośmioletniego brata Aldiyara, u którego nie brakuje pigmentu w skórze.
Asel miała zaledwie dziesięć lat, kiedy za zgodą mamy zaczęła zajmować się modelingiem. Po narodzinach jej młodszej siostry zainteresowanie modelką znacząco wzrosło. Dziś jej konto na Instagramie obserwuje 47 tys. internautów.
Zobacz też Zespół Hermanskiego-Pudlaka. Historia dziewczynki z albinizmem
2. Siostry albinoski
Matka dziewczynek wspomina, że kiedy urodziła starszą córkę cała rodzina była w szoku. Dopiero później okazało się, że w rodzinie zdarzały się już wcześniej przypadki osób dotkniętych albinizmem. Kobieta zdradziła również, że jej syn nie zdawał sobie sprawy z odmienności siostry, dopóki nie urodziła się druga z nich.
"On ma ciemne włosy i taki sam kolor skóry jak niemal wszyscy ludzie w Kazachstanie. Kiedy urodziła się młodsza, zaczął zadawać pytania" – wspomina matka dzieci.
Zobacz też Ich życie warte jest 75 tys. dolarów. Albinosi każdego dnia walczą o życie
3. Albinizm czyli brak pigmentu w skórze
Ze względu na swój kolor skóry dziewczynki muszą uważać, by nie wystawiać zbyt intensywnie skóry na działanie promieni słonecznych. W słoneczny dzień muszą obowiązkowo mieć na sobie okulary przeciwsłoneczne, odzież zakrywającą całe ciało, parasolkę przeciwsłoneczną, a nawet rękawiczki.
Osoby dotknięte albinizmem są bowiem bardzo wrażliwe na działanie promieni UV. Ze względu na brak pigmentu w skórze, szybko powstają u nich stany zapalne, pęcherze i zrogowacenia.
Zobacz też Są bliźniętami, ale wyglądają zupełnie inaczej. Jedno z nich cierpi na albinizm
Albinizm pojawia się u ludzi zazwyczaj 1 na 15 tysięcy urodzeń, choć są na świecie kraje, w których ten współczynnik jest znacznie wyższy. W Tanzanii wynosi on zaledwie 1:1400.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl