Trwa ładowanie...

Dwukolorowe bliźnięta urodziły się w łódzkim szpitalu. To pierwsze takie dzieci urodzone w Polsce

 Dorota Mielcarek
08.11.2019 08:10
Bliźniaki o różnym kolorze skóry
Bliźniaki o różnym kolorze skóry (Facebook)

28 października 2019 r. w łódzkim szpitalu przy ul. Rydygiera przyszły na świat bliźniaki - Joanna i Jason. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że jedno dziecko jest albinosem, a drugie ciemnoskóre.

1. Bliźniaki z łódzkiego szpitala

Joanna i Jason to wyjątkowe rodzeństwo. Ona jest albinoską, jej brat odziedziczył ciemny kolor skóry po rodzicach: mamie Feumi Wanji Ornella Diana oraz tacie Minkoumou Noumi Alex Franck, którzy pochodzą z Kamerunu. Mama dzieci studiuje w Łodzi.

W związku z tym, że bliźnięta są dwujajowe, taka sytuacja jest możliwa i nie zdziwiła rodziców. Mama bliźniąt przyznała, że nawet się tego spodziewała, ponieważ jej dwóch braci i wujek również są albinosami, a w rodzinie ojca genem obciążony był pradziadek.

Ciemnoskórzy rodzice i ich bliźnięta-albinosy
Ciemnoskórzy rodzice i ich bliźnięta-albinosy [5 zdjęć]

Christin i Russel Lewis to małżeństwo mieszkające w miejscowości Newark w stanie New Jersey. O parze

zobacz galerię
Zobacz film: "Wzruszające zdjęcie bliźniaków"

Ojciec bliźniaków w rozmowie z mediami powiedział, że kolor skóry nie ma żadnego znaczenia i kocha swoje dzieci bez względu na ich wygląd. Rodzice planują wychować dzieci w Polsce.

Zobacz także: Tatiana jest albinoską. Podbija Instagram

2. Bliźnięta o różnym kolorze skóry

Albinizm nazywany jest również bielactwem i przejawia się brakiem pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oka. Albinosi są wrażliwi na działanie promieni słonecznych, dlatego lepszym środowiskiem do dorastania dla małej Joanny będzie Polska.

James i Joanna
James i Joanna (Facebook)

- Bycie albinosem w Afryce to straszne przeżycie. Mam nadzieję, że zostaną w Polsce, tu nikt nie będzie chciał ich zabić – mówi genetyk prof. Magdalena Fikus.

Kamerun jest jednym z 26 państw Afryki, w których poluje się na osoby z bielactwem. Ich poćwiartowane ciała sprzedawane są na targach, ponieważ wiele plemion wierzy, że mięso albinosa można stosować przy odprawianiu rytuałów.

Za albinizm odpowiada gen recesywny, co oznacza, że cecha staje się widoczna tylko wtedy, gdy dziecko dziedziczy gen po obojgu rodzicach.

Genetyk wyjaśnia, jak do tego dochodzi.

- Biorąc pod uwagę, że w rodzinie obojga rodziców były osoby z bielactwem, istniało aż 25 proc. szans, że któreś z bliźniąt będzie miało tę cechę – mówi genetyk. – To nie jest nic zaskakującego – dodaje.

Trzeba zaznaczyć, że nie można mówić o Joannie, że jest "biała". Jest to czarnoskóra dziewczynka z bielactwem. Jak będzie wyglądało jej potomstwo?

- Jeśli jej partner będzie miał dwie prawidłowe kopie genu, to dziecko nie będzie nosiło cech albinizmu. Jednak jeśli będzie je nosił, to 50 proc. ich potomstwa będzie albinosami – mówi genetyk prof. Maria Sąsiadek.

Zobacz także: chłopiec z bielactwem i jego pies

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze