Trwa ładowanie...

8-latek z bielactwem spotkał psa z podobnym stanem skóry. Teraz są nierozłączni

 Anna Krzpiet
06.04.2017 10:29
Rowdy i Carter z bielactwem
Rowdy i Carter z bielactwem (Instagram)

Carter Blanchard ma 8 lat i pochodzi z Arkansas w USA. Na całym ciele chłopca występują białe plamy, które są szczególnie widoczne w okolicach oczu. Wszystko przez brak melaniny, barwnika skóry. Carter spotykał się z wieloma docinkami ze strony rówieśników, jednak od jakiegoś czasu wszystko się zmieniło.

1. Czym jest bielactwo?

Carter wstydził się swojego ciała, ponieważ mimo tego, że ma dopiero 8 lat usłyszał już bardzo dużo niemiłych komentarzy na temat swojego wyglądu. Białe plamy na ciele chłopca są spowodowane bielactwem, które nie jest co prawda chorobą, a raczej defektem wizualnym skóry. Polega to na braku pigmentu w skórze, tęczówkach oczu czy włosach.

Smutny   chłopiec / 123rf
Smutny chłopiec / 123rf

Przyczyną bielactwa jest brak melaniny pochodzącej z grupy pigmentów, odpowiedzialnej za koloryt skóry. Im więcej melaniny, tym włosy, skóra czy oczy są ciemniejsze. Bielactwo szczególnie rzuca się w oczy u osób o ciemniejszej, śniadej karnacji. Tak właśnie jest w przypadku Cartera.

Zobacz film: "Polska modelka z bielactwem przełamuje stereotypy"
Carter i Rowdy
Carter i Rowdy (Facebook)

2. Poczucie wyobcowania

8-latek czuł się wyobcowany i niechciany przez społeczeństwo. Jego życie zmieniło się w dniu, w którym jego mama Stephanie znalazła na Facebooku fanpage „white_eyed_rowdy”, na którym zboczyła zdjęcia czarnego labradora, posiadającego bardzo charakterystyczne znamiona. Labrador o imieniu Rowdy, stał się sławny właśnie dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi.

Obecnie na Facebooku śledzi go ponad 7 tysięcy osób. Kobiecie udało się skontaktować z właścicielką psa, który ma niemalże identyczne białe plamy wokół oczu jak Carter. Właścicielką psa jest Niki Umbenhower, która mieszka w Oregonie. Pies ma 14 lat i jak się okazało również cierpi na bielactwo.

Zobacz także:

3. Wystarczyło jedno spotkanie

Rodziny zaprzyjaźniły się, wymieniały liczny mailami i planowali spotkanie. Po roku intensywnych rozmów Carter w końcu spotkał się z labradorem Rowdym. Od razu między chłopcem a zwierzęciem nawiązała się wyjątkowa relacja. Co ciekawe, bielactwo u Rowdego zdiagnozowano dokładnie 3 lata temu (2014 rok), czyli w tym samym roku, w którym u Cartera.

Dzieci i ich najlepsi przyjaciele - koty
Dzieci i ich najlepsi przyjaciele - koty [7 zdjęć]

Od dawna wiadomo, że zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Niektóre dzieciaki tworzą idealne

zobacz galerię

Właśnie w tym czasie u chłopca zaczęły pojawiać się pierwsze plamki na ciele. Stephanie, mama 5-letniego wtedy Cartera mówi: „Usłyszałam od syna, że nienawidzi swojej twarzy i tego w jaki sposób wygląda”. Od tamtej pory wciąż miała nadzieję, że któregoś dnia jego postrzeganie swojego ciała zmieni się.

Labrador Rowdy z bielactwem
Labrador Rowdy z bielactwem (Facebook)

W końcu naszedł przełomowy czas w życiu Cartera, kiedy nareszcie odzyskał swoje beztroskie dzieciństwo. Wystarczyło kilka spotkań, aby chłopiec odzyskał wiarę w siebie. Dzięki tej znajomości przekonał się, że nie musi się ukrywać i wstydzić swojej choroby. Niki, właścicielką Rowdego mówi, że nie urwie kontaktu z 8-latkiem.

Zobacz także:

Chce spotykać się jak najczęściej, ponieważ widzi jak bardzo zmieniło się myślenie Cartera. Zaledwie kilka miesięcy temu chłopiec wstydził się wychodzić z domu. Teraz jego życie wygląda zupełnie inaczej. - Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by dalej pomagać Carterowi – obiecuje Niki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze