Rozwód - jak wpływa na dziecko?
Gdy decyzja o rozwodzie jest już podjęta i małżonkowie uznali, że czas ich związku dobiegł końca, najwięcej uwagi poświęcają formalnym aspektom sytuacji sądowej. Podział majątku, alimenty oraz inne kwestie prawnicze często przysłaniają emocjonalną stronę sytuacji rozpadu rodziny.
1. Wpływ rozwodu na dzieci
Najbardziej jednak rozstanie rodziców przeżywają ich pociechy. Niestety wielu rodziców nie tylko nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wręcz wykorzystuje dziecko w walce ze współmałżonkiem. Zapominają, że w sytuacji rozpadu rodziny, dziecko czuje się bardzo pomieszane i nie potrafi racjonalnie spojrzeć na rozwód. Nierzadko to właśnie najmłodsi obwiniają się o to, że małżeństwo rodziców się skończyło.
Zdarza się to szczególnie w sytuacji kiedy to rodzice wciągają całą rodzinę w swój konflikt, obciążając emocjonalnie swoimi problemami. Niewielu dorosłych potrafi przeprowadzić rozwód zachowując odpowiedni dystans i oddzielić swoje pociechy od rozpadu związku.
2. Emocje dziecka podczas rozwodu
Cierpienie emocjonalne, towarzyszące dzieciom podczas rozwodu pozostawia trwałe ślady w ich psychice. Szczególnie małe pociechy nie potrafią zrozumieć dlaczego rodzina się rozpada, a rodzice, którzy jeszcze niedawno się kochali, teraz kłócą się i przepychają w sądzie. Konsekwencje emocjonalnego zaniedbania najmłodszych w trakcie rozwodu rodziców będą widoczne w ich późniejszym życiu. Brak poczucia bezpieczeństwa, depresja oraz niechęć do nawiązywania głębokich relacji mogą pojawić się jako skutek emocjonalnej deprywacji. Uraz po rozwodzie swoich rodziców może objawiać się jeszcze na wiele innych sposobów.
Najbardziej destrukcyjną sytuacją jest jednak eskalacja konfliktu i wciąganie dzieci w cały spór. Zmuszanie swojej pociechy do aktywnego uczestnictwa w rozprawie i opowiadanie się po jednej ze stron jest dla dziecka niezwykle destrukcyjne i obciążające. Już sam rozpad rodziny stanowi bardzo traumatyczną sytuację, a stawanie w roli oskarżyciela lub obrońcy swojego rodzica jest dla dziecka dodatkowym dramatem. Poczucie winy towarzyszące takiej sytuacji zostawi trwałe zmiany w jego psychice.
3. Relacje z dziećmi w trakcie rozwodu
Należy pamiętać, że rozwód jest wyborem rodziców. Wszystko co działo się w małżeństwie jest wynikiem działań osób dorosłych. Ich wyborów i świadomych decyzji. Wiadomym faktem jest, że w życiu bywają różne sytuacje i czasem nawet dorośli nie mogą przez długi czas wrócić do równowagi po rozwodzie.
Niekiedy rozpad rodziny jest wynikiem bardzo dramatycznych wydarzeń lub długotrwałych nadużyć, których sprawcą bywa jeden z małżonków. Jednak za te wszystkie wydarzenia odpowiedzialne są osoby dorosłe. Dziecko ma zupełnie odmienny obraz wydarzeń. Pomimo wszystko chce zachować dobre wspomnienia o chwilach spędzonych z mamą i tatą. Dobry i kochający rodzic powinien pamiętać o tym, że jeśli jego małżeństwo się rozpadło i nie ma on ochoty na kontakt z byłym partnerem, jego dziecko tej relacji bardzo potrzebuje.
Jeżeli sytuacja jest na tyle konfliktowa, że rodzice nie potrafią oddzielić swoich emocji od racjonalnych decyzji, niezbędna jest pomoc psychologa. Jedynie dzięki pomocy specjalisty będzie można spojrzeć na sytuację z odpowiedniego dystansu i podjąć odpowiednie decyzje aby nie narażać zdrowia psychicznego swoich pociech.