Rozpulchnienie macicy

Rozpulchnienie macicy jest jednym z objawów ciąży. Na podstawie jednak samych objawów trudno jest z całą pewnością stwierdzić ciążę. Każdy z nich może mieć zupełnie inne podłoże, dlatego niemal stuprocentową pewność powinien dać wynik testu ciążowego, a całkowitą pewność – badanie ultrasonograficzne. Oprócz tego, macica staje się rozpulchniona i miękka, kiedy zaczynają się dni płodne, a twardnieje i się zamyka wraz z nadejściem dni niepłodnych.

1. Co może oznaczać rozpulchnienie macicy?

Rozpulchniona macicaoznacza, że narząd ten zaczyna mieć miękką, ciastowatą konsystencję. Podczas badania ginekologicznego lekarz może stwierdzić także zasinienie pochwy. A jak samodzielnie badać konsystencję szyjki macicy? Wkładając palce do pochwy tak głęboko, aż odczuwalny będzie opór. Pod palcami znajdzie się wtedy ujście szyjki macicy. W zależności od dnia cyklu, macica może być:

  • obniżona, zamknięta i twarda – po owulacji i na początku cyklu, czyli w dni niepłodne,
  • uniesiona, otwarta i miękka – w okolicach owulacji, czyli w dni płodne.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Czynnik szyjkowy, badany przy leczeniu niepłodności, przydaje się także w określeniu, czy kobieta może być w ciąży. Jeśli ujście szyjki macicy przez dłuższy niż normalnie czas jest uniesione, otwarte i miękkie, może to oznaczać zajście w ciążę. Jest to objaw ciąży pojawiający się około 2-8 tygodni po zapłodnieniu.

Kobiety, które próbują zajść w ciążę, stosują także badanie podstawowej temperatury ciała w czasie cyklu menstruacyjnego. Podczas owulacji temperatura lekko się podnosi, a jeśli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, nie powraca do normalnego poziomu, tylko pozostaje wyższa. Jeśli kobieta wykryje te dwa objawy – podniesioną podstawową temperaturę ciała oraz rozpulchnienie macicy – może być w ciąży. Trzeba upewnić się jednak, że podniesiona temperatura ciała nie wynika z infekcji. Dobrze jest wtedy wykonać test ciążowy, pamiętając, że leczenie niepłodności lekami zawierającymi gonadotropinę kosmówkową zafałszuje wynik, dając zawsze wynik dodatni.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Inne objawy ciąży

Ciało kobiet zmienia się pod wpływem hormonów ciążowych, które zaczynają być produkowane tuż po zapłodnieniu. Najważniejsze z nich to gonadotropina kosmówkowa (produkowana przez łożysko, wykrywana przez testy ciążowe), progesteron (produkowany przez ciałko żółte) i estrogeny (produkowane przez jajniki). Ich działanie na organizm matki powoduje pojawienie się typowych objawów ciążowych, takich jak:

7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział zobacz galerię
7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział 8 zdjęć

Powyższe objawy są możliwymi objawami ciąży. Nieco większe prawdopodobieństwo ciąży można wnioskować po kolejnej grupie dolegliwości ciążowych takich jak:

  • zatrzymanie miesiączki,
  • obolałe piersi,
  • zaciemnienie aureoli wokół sutka,
  • zaciemnienie linii biegnącej od pępka do wzgórka łonowego,
  • skurcze w dole brzucha,
  • powiększenie i rozpulchnienie macicy,
  • utrzymująca się nieco podwyższona temperatura.

Zobacz także

Ciążę można stwierdzić jednak z całą pewnością dopiero po badaniu ultrasonograficznym, wykryciu bicia serca płodu lub ruchów płodu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.