Trwa ładowanie...

Rozpulchnienie macicy

Avatar placeholder
09.07.2021 08:48
Rozpulchnienie macicy
Rozpulchnienie macicy

Rozpulchnienie macicy jest jednym z objawów ciąży. Na podstawie jednak samych objawów trudno jest z całą pewnością stwierdzić ciążę. Każdy z nich może mieć zupełnie inne podłoże, dlatego niemal stuprocentową pewność powinien dać wynik testu ciążowego, a całkowitą pewność – badanie ultrasonograficzne. Oprócz tego, macica staje się rozpulchniona i miękka, kiedy zaczynają się dni płodne, a twardnieje i się zamyka wraz z nadejściem dni niepłodnych.

spis treści

1. Co może oznaczać rozpulchnienie macicy?

Rozpulchniona macica oznacza, że narząd ten zaczyna mieć miękką, ciastowatą konsystencję. Podczas badania ginekologicznego lekarz może stwierdzić także zasinienie pochwy. A jak samodzielnie badać konsystencję szyjki macicy? Wkładając palce do pochwy tak głęboko, aż odczuwalny będzie opór. Pod palcami znajdzie się wtedy ujście szyjki macicy. W zależności od dnia cyklu, macica może być:

  • obniżona, zamknięta i twarda – po owulacji i na początku cyklu, czyli w dni niepłodne,
  • uniesiona, otwarta i miękka – w okolicach owulacji, czyli w dni płodne.
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Czynnik szyjkowy, badany przy leczeniu niepłodności, przydaje się także w określeniu, czy kobieta może być w ciąży. Jeśli ujście szyjki macicy przez dłuższy niż normalnie czas jest uniesione, otwarte i miękkie, może to oznaczać zajście w ciążę. Jest to objaw ciąży pojawiający się około 2-8 tygodni po zapłodnieniu.

Kobiety, które próbują zajść w ciążę, stosują także badanie podstawowej temperatury ciała w czasie cyklu menstruacyjnego. Podczas owulacji temperatura lekko się podnosi, a jeśli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, nie powraca do normalnego poziomu, tylko pozostaje wyższa.

Jeśli kobieta wykryje te dwa objawy – podniesioną podstawową temperaturę ciała oraz rozpulchnienie macicy – może być w ciąży. Trzeba upewnić się jednak, że podniesiona temperatura ciała nie wynika z infekcji.

Dobrze jest wtedy wykonać test ciążowy, pamiętając, że leczenie niepłodności lekami zawierającymi gonadotropinę kosmówkową zafałszuje wynik, dając zawsze wynik dodatni.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Inne objawy ciąży

Ciało kobiet zmienia się pod wpływem hormonów ciążowych, które zaczynają być produkowane tuż po zapłodnieniu. Najważniejsze z nich to gonadotropina kosmówkowa (produkowana przez łożysko, wykrywana przez testy ciążowe), progesteron (produkowany przez ciałko żółte) i estrogeny (produkowane przez jajniki). Ich działanie na organizm matki powoduje pojawienie się typowych objawów ciążowych, takich jak:

7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział
7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział [8 zdjęć]

Jeśli do tej pory myślałaś, że bycie mamą to prosta sprawa, bo przecież wystarczy dziecku dać jeść,

zobacz galerię

Powyższe objawy są możliwymi objawami ciąży. Nieco większe prawdopodobieństwo ciąży można wnioskować po kolejnej grupie dolegliwości ciążowych takich jak:

  • zatrzymanie miesiączki,
  • obolałe piersi,
  • zaciemnienie aureoli wokół sutka,
  • zaciemnienie linii biegnącej od pępka do wzgórka łonowego,
  • skurcze w dole brzucha,
  • powiększenie i rozpulchnienie macicy,
  • utrzymująca się nieco podwyższona temperatura.

Zobacz także

Ciążę można stwierdzić jednak z całą pewnością dopiero po badaniu ultrasonograficznym, wykryciu bicia serca płodu lub ruchów płodu.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Szyjka macicy przed okresem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze