Rozpulchnienie macicy
Rozpulchnienie macicy jest jednym z objawów ciąży. Na podstawie jednak samych objawów trudno jest z całą pewnością stwierdzić ciążę. Każdy z nich może mieć zupełnie inne podłoże, dlatego niemal stuprocentową pewność powinien dać wynik testu ciążowego, a całkowitą pewność – badanie ultrasonograficzne. Oprócz tego, macica staje się rozpulchniona i miękka, kiedy zaczynają się dni płodne, a twardnieje i się zamyka wraz z nadejściem dni niepłodnych.
1. Co może oznaczać rozpulchnienie macicy?
Rozpulchniona macica oznacza, że narząd ten zaczyna mieć miękką, ciastowatą konsystencję. Podczas badania ginekologicznego lekarz może stwierdzić także zasinienie pochwy. A jak samodzielnie badać konsystencję szyjki macicy? Wkładając palce do pochwy tak głęboko, aż odczuwalny będzie opór. Pod palcami znajdzie się wtedy ujście szyjki macicy. W zależności od dnia cyklu, macica może być:
- obniżona, zamknięta i twarda – po owulacji i na początku cyklu, czyli w dni niepłodne,
- uniesiona, otwarta i miękka – w okolicach owulacji, czyli w dni płodne.
Czynnik szyjkowy, badany przy leczeniu niepłodności, przydaje się także w określeniu, czy kobieta może być w ciąży. Jeśli ujście szyjki macicy przez dłuższy niż normalnie czas jest uniesione, otwarte i miękkie, może to oznaczać zajście w ciążę. Jest to objaw ciąży pojawiający się około 2-8 tygodni po zapłodnieniu.
Kobiety, które próbują zajść w ciążę, stosują także badanie podstawowej temperatury ciała w czasie cyklu menstruacyjnego. Podczas owulacji temperatura lekko się podnosi, a jeśli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, nie powraca do normalnego poziomu, tylko pozostaje wyższa.
Jeśli kobieta wykryje te dwa objawy – podniesioną podstawową temperaturę ciała oraz rozpulchnienie macicy – może być w ciąży. Trzeba upewnić się jednak, że podniesiona temperatura ciała nie wynika z infekcji.
Dobrze jest wtedy wykonać test ciążowy, pamiętając, że leczenie niepłodności lekami zawierającymi gonadotropinę kosmówkową zafałszuje wynik, dając zawsze wynik dodatni.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- O czym świadczy rozpulchnienie szyjki macicy? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Częste oddawanie moczu, wrażliwość na zapachy, rozpulchnienie macicy - odpowiada Dr n. med. Bogdan Ostrowski
- Wykrycie ciąży poprzez badanie ginekologiczne 6 tygodni po stosunku - odpowiada lek. Paweł Baljon
2. Inne objawy ciąży
Ciało kobiet zmienia się pod wpływem hormonów ciążowych, które zaczynają być produkowane tuż po zapłodnieniu. Najważniejsze z nich to gonadotropina kosmówkowa (produkowana przez łożysko, wykrywana przez testy ciążowe), progesteron (produkowany przez ciałko żółte) i estrogeny (produkowane przez jajniki). Ich działanie na organizm matki powoduje pojawienie się typowych objawów ciążowych, takich jak:
- poranne mdłości,
- wymioty,
- częste oddawanie moczu,
- zawroty głowy,
- zaparcia.
Powyższe objawy są możliwymi objawami ciąży. Nieco większe prawdopodobieństwo ciąży można wnioskować po kolejnej grupie dolegliwości ciążowych takich jak:
- zatrzymanie miesiączki,
- obolałe piersi,
- zaciemnienie aureoli wokół sutka,
- zaciemnienie linii biegnącej od pępka do wzgórka łonowego,
- skurcze w dole brzucha,
- powiększenie i rozpulchnienie macicy,
- utrzymująca się nieco podwyższona temperatura.
Ciążę można stwierdzić jednak z całą pewnością dopiero po badaniu ultrasonograficznym, wykryciu bicia serca płodu lub ruchów płodu.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Szyjka macicy przed okresem.