Trwa ładowanie...

Rodzinne wakacje w ciepłych krajach - jak przygotować siebie i dzieci?

Avatar placeholder
29.06.2016 21:25
Rodzinne wakacje w ciepłych krajach - jak przygotować siebie i dzieci?
Rodzinne wakacje w ciepłych krajach - jak przygotować siebie i dzieci?

Jeżeli mowa o zagranicznych podróżach, to zakładamy, że niektórych rodzin w ogóle nie trzeba na nie namawiać. W jaki sposób przygotować się do rodzinnego urlopu, aby przebiegł on bezproblemowo i w dobrej atmosferze? Przede wszystkim należy zabezpieczyć się na wszystkie najtrudniejsze ewentualności, aby w razie konieczności móc od razu zareagować.

spis treści

1. Hotel i warunki pobytu na wakacjach

Rodzina na wakacjach
Rodzina na wakacjach

Zanim wyjedziemy wraz z rodziną na wakacje w ciepłych krajach, warto wcześniej dobrze przygotować się

zobacz galerię

Zacznijmy od początku. Wybierając na cel swoich wojaży ciepłe kraje, pierwsza rzecz, która nasuwa się na myśl, to gorący klimat i wysokie temperatury. Organizmy najmłodszych są bardzo delikatne, a niektóre układy dopiero podlegają kształtowaniu. Skóra nie spełnia jeszcze wszystkich swoich funkcji. Jest przy tym bardzo cienka i podatna na podrażnienia. Z tego względu najlepiej wybrać termin poza sezonem największych upałów. Dzięki temy wyjazd z dzieckiem za granicę będzie też z pewnością tańszy. Dodatkowo w podróż można udać się już z czteromiesięcznym dzieckiem, natomiast należy przygotować się na to, że potrzeb takiego malucha nie można zaniedbać, a poza domowymi warunkami może być to utrudnione. Niezwykle ważne, byśmy zawczasu zbadali i przeanalizowali warunki w hotelu, który ma być naszą „oazą” w owym czasie. Ważny jest dostęp do usług sanitarnych, służb medycznych, rodzaj wyżywienia oferowanego przez hotel oraz okoliczne lokale, a także jakość wody. Informacje takie można uzyskać ze strony internetowej hotelu oraz w kontakcie mailowym lub telefonicznym. Niekiedy warto zajrzeć również na fora internetowe, wpisując w wyszukiwarkę nazwę konkretnego miejsca.

2. W samolocie z dzieckiem

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Kiedy już wybierzemy ostateczny cel podróży, kolejną kwestią, którą należy rozważyć jest rodzaj transportu, którym dotrzemy na wakacje, a także jak będziemy przemieszczać się na miejscu. Najwygodniejszy jest oczywiście transport lotniczy. Na pokład samolotu w bagażu podręcznym można zabrać kilka zabawek, sprzęt do wyświetlania filmów DVD (choć w czasie dłuższych lotów często wyświetlane są kreskówki), a w przypadku niekarmiących już kobiet potrzebne jedzenie i picie. Obsługa nie powinna robić większych problemów w przypadku dzieci, jeśli pojemność opakowań przekracza 100 ml, ale są oryginalnie zapakowane. By uniknąć niespodzianek, należy każdorazowo się o tym upewnić. Personel ma obowiązek podgrzać butelkę. Można również zabrać ze sobą wózek spacerowy, który często nie wlicza się do bagażu podręcznego. Kłopotliwym momentem może być czas startu i lądowania. Aby zapobiec bólowi uszu, możemy dać dziecku do ssania pierś, butelkę lub w przypadku starszaków ‒ cukierka czy gumę do żucia. W tym czasie zostaniemy poproszeni o wzięcie pociechy na ręce i przypięcie specjalnym pasem. O to, czy na pokładzie dostępne są kołyski, foteliki i gondole, trzeba zapytać przy zakupie biletu. W toaletach jest zazwyczaj specjalna półka do przewijania. Dostępne powinny być także akcesoria, choć warto samemu się w nie zaopatrzyć. Jeśli chodzi o transport w ogóle, część lekarzy uważa, że dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat nie miewają choroby lokomocyjnej. By przekroczyć granicę, należy zaopatrzyć się w paszport tymczasowy. Procedura wydawania dokumentu trwa do 30 dni.

3. Na wakacjach z dzieckiem

Na czas pobytu należy zabrać ubranka oraz zapas jedzenia dla dzieci. Nawet jeśli na miejscu mamy zagwarantowane wyżywienie, będziemy zabezpieczeni, gdyby dzieci miały jakiś problem z przyjmowaniem miejscowej kuchni. W podręcznej apteczce powinny znajdować się lekarstwa przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na odwodnienie, na biegunkę, zatwardzenie oraz w przypadku starszaków – na chorobę lokomocyjną. Niezbędne jest także ubezpieczenie zdrowotne.

Trzeba również pamiętać, że nigdy nie da się przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji. Możemy się jednak przygotować do nich jak najlepiej. Jeśli takie się pojawią, postarajmy się zachować zimną krew i rozwiązać je krok po kroku. Wakacje to przede wszystkim wypoczynek, więc po tych wszystkich przygotowaniach, warto mu się oddać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze