Trwa ładowanie...

Fotelik dla noworodka

Kompletowanie wyprawki dla noworodka jest niezbędnym elementem przygotowań do narodzin dziecka. Oprócz ubranek i kosmetyków potrzebnych do pielęgnacji skóry dziecka rodzice muszą zaopatrzyć się w wiele innych przedmiotów. Niektóre z nich są dość kosztowne, dlatego decyzję o ich zakupie warto dobrze przemyśleć. Jednym z droższych zakupów jest fotelik dla noworodka. Fotelik do samochodu to obecnie konieczność, ale coraz większą popularnością cieszą się również specjalne wysokie meble, które można wykorzystać na przykład w czasie drzemki dziecka.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Foteliki domowe dla noworodka

Foteliki na podwyższeniu były do niedawna znane głównie z filmów i reklam. Rośnie jednak liczba rodzin, które korzystają z nich na co dzień. Domowy fotelik spełnia wiele różnych funkcji. Można przystawić go do stołu podczas posiłków, dzięki czemu noworodek może być blisko rodziców przez cały czas. Ponadto fotelik można wykorzystać jako wygodny mebel na drzemkę dziecka. Niektóre modele fotelików są wyposażone w kolorowe zabawki zwisające nad dzieckiem. Przyciągają one uwagę noworodka i pobudzają jego rozwój.

Jeśli rozważasz kupno fotelika na podwyższeniu, wybierz taki model, który ma zdejmowaną wierzchnią warstwę. Najbardziej praktyczny jest materiał, który można uprać w pralce. Zwróć również uwagę na budowę fotelika – powinien być wytrzymały i stabilny. Warto zainwestować w fotelik, który po odpowiedniej regulacji i zdjęciu miękkiego koszyka może służyć dziecku jako krzesełko w kolejnych latach życia. Niektóre modele mają kółka oraz specjalną blokadę, by fotelik nie przemieszczał się w wyniku ruchów dziecka.

2. Fotelik samochodowy dla noworodka

Pierwszy fotelik samochodowy dziecka powinien być dostosowany do wieku i wagi noworodka. Ogromnie ważne jest także prawidłowe umieszczenie go w samochodzie. Jeśli w czasie próby dopasowania fotelika do samochodu napotkasz trudności z zapięciem go lub stabilnym ustawieniem, nie kupuj tego modelu. Zawsze przed dokonaniem zakupu sprawdź, czy dany model pasuje do twojego samochodu – jest to stosunkowo kosztowny przedmiot, a od właściwego jego doboru zależy przecież bezpieczeństwo twojego dziecka.

Niektórzy rodzice decydują się na zakup tak zwanych nosidełek dla niemowląt. Wyglądem przypominają one foteliki, różnią się jednak od nich obecnością dużej rączki. Ich niemałą zaletą jest możliwość umieszczania dziecka w samochodzie i wyjmowania z auta bez przerywania snu dziecka. Nosidełka przypina się pasami bezpieczeństwa. Dzięki specjalnym poduszkom podtrzymującym głowę dziecka w czasie jazdy główka noworodka nie trzęsie się na boki. Nosidełka nie są jednak pozbawione wad. W miarę jak dziecko staje się coraz cięższe, wnoszenie go do samochodu i wyjmowanie z niego może być coraz trudniejsze. Ponadto mimo dość wysokiej ceny służą one dziecku nie dłużej niż przez pierwsze 12 miesięcy życia. Po upływie roku konieczne jest zwykle dokonanie kolejnego zakupu.

Mimo iż noworodki nie potrafią jeszcze siedzieć, zakup fotelika nie jest żadną fanaberią. Foteliki samochodowe pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem autem, a domowe wysokie krzesełka sprawdzają się na co dzień.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.