Kołyski dla niemowląt
Kołyski dla niemowląt to specjalne, malutkie łóżeczka, których zadaniem jest nie tylko zapewnienie dziecku zdrowego snu, ale także uniemożliwienie mu wypadnięcia na podłogę. Wybór łóżeczka dla dziecka to dla młodych rodziców duży kłopot, ze względu na szeroki wybór na rynku. Po zakupieniu łóżeczka, potrzebny jest także materac i pościel dla dziecka.
1. Bezpieczeństwo kołysek dla niemowląt
Kołyski dla noworodków i niemowląt mają zwykle dwa standardowe rozmiary: 120x60 cm lub 140x70 cm. Dzięki temu łatwo jest później dobrać odpowiedni rozmiar materaca. Zwykle rodzice decydują się na nieco większy wariant łóżeczka, ze względu na to, że posłuży dziecku dłużej niż mniejsze łóżeczko.
Łóżka dla noworodków i niemowląt mają zazwyczaj wysokie pionowe szczebelki, które nie pozwalają dziecku ani wypaść, ani wspiąć się po nich. Szerokość przerw między szczebelkami musi być odpowiednia, aby zapobiec utknięciu między nimi główki lub rączki czy nóżki dziecka. Łóżeczko nie może mieć żadnych poziomych szczebli, które ułatwiłyby dziecku wspięcie się po nich.
Ścianka łóżeczka może być obniżana tak, aby wyjmowanie i wkładanie dziecka do kołyski było jak najmniej obciążające dla rodzica. Pomocna może okazać się także możliwość uniesienia materaca dość wysoko, tak aby nie trzeba było się schylać. To drugie rozwiązanie jest dobre tylko w przypadku, jeśli niemowlę jeszcze nie siada.
Łóżeczka dla dzieci mogą być „stacjonarne”, to znaczy ustawione w sypialni dziecka na stałe. Dostępne są także łóżeczka turystyczne dla dzieci. Można brać je ze sobą na wyjazdy, gdyż są składane.
2. Co jest potrzebne do kołyski noworodka?
Po zakupieniu kołyski dla niemowlaka właściwie niewiele więcej potrzeba mu do spania. Bardzo ważny jest odpowiednio dobrany materac do łóżeczka, który powinien być:
- odpowiadający rozmiarowi łóżeczka (musi ściśle przylegać do szczebelków),
- twardy (zbyt miękki spowoduje zapadanie się dziecka i może utrudnić mu oddychanie, a nawet doprowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej),
- wykonany z syntetycznych materiałów (naturalne mogą uczulić).
Materac może być zarówno piankowy, jak i sprężynowy.
Do kołyski przyda się także specjalny pokrowiec na materac wykonany z wodoodpornego materiału. Nawet jeśli z pieluszki wydostanie się mocz dziecka albo maluchowi się uleje, nic nie dostanie się do materaca, którego trudno później wysuszyć.
Jeśli chodzi o pościel dla noworodka, wielu lekarzy odradza ich użycie. Poduszeczki, kołderki i inne rzeczy wkładane do kołyski stwarzają zagrożenie, że dziecko wtuli się w miękką pościel i ograniczy sobie dopływ powietrza.
Dodatkowe ochraniacze na szczebelki mogą wydawać się korzystne dla dziecka, gdyż ograniczają ryzyko uderzenia się o twarde szczeble. Nie są one jednak zalecane, szczególnie u małych dzieci, ze względu na ryzyko wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej.
Rodzice często ozdabiają łóżeczko noworodka baldachimami. Trzeba jednak pamiętać, aby regularnie je trzepać i prać. Zwiększone osiadanie kurzu w pobliżu dziecka nie jest dla niego zdrowe. Nad kołyską mogą się także znajdować wiszące kolorowe, a nawet grające zabawki, pobudzające rozwój dziecka. Muszą być jednak lekkie i dobrze przymocowane.