Trwa ładowanie...

Materac do łóżeczka - wybór, akcesoria

Avatar placeholder
30.03.2021 14:19
Materac do łóżeczka - wybór, akcesoria
Materac do łóżeczka - wybór, akcesoria

Łóżeczko dla noworodka to najważniejszy mebel w jego pokoiku. W końcu maluch przez dużą część doby po prostu śpi. Dobrze wybrany materac do łóżeczka umożliwy dziecku właściwy sen. Najlepsze materace do łóżeczka są wykonane z syntetycznych materiałów, są twarde i płaskie. Większość akcesoriów do łóżeczka noworodka jest zbędna, chociaż niektóre z nich, takie jak wodoodporne pokrowce, mogą ułatwić życie rodzicom.

spis treści

1. Materac do łóżeczka - wybór

Materac do łóżeczka powinien odpowiadać rozmiarowi łóżeczka - jest to zazwyczaj rozmiar 120x60 cm lub 140x70 cm. Ten większy posłuży maluszkowi nieco dłużej. Dopasowanie materaca do wielkości łóżeczka jest bardzo ważne - między szczebelki a materac nie powinny się zmieścić dwa palce opiekuna. Jeśli „luzu” będzie więcej, kończyny dziecka mogą tam utknąć i maluch może zrobić sobie krzywdę.

Dla noworodka zaleca się twarde materace. Są one zdrowsze dla kręgosłupa, a oprócz tego, według wielu pediatrów, zmniejszają ryzyko pojawienia się syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. Miękki materac do łóżeczka sprawia, że dziecko się w niego bardziej zapada, i kiedy odwróci główkę na bok, może ograniczyć sobie dopływ tlenu (oddychając wydychanym przez siebie powietrzem, podczas gdy świeże powietrze jest blokowane przez materac).

Zobacz film: "Wybierz zdrowy materac dla niemowlaka"

Niektórzy rodzice bardzo chwalą sobie wybór materaca dla dziecka z wodoodporną poszewką. Ułatwia to zachowanie higieny. Dostępne są także pokrowce antybakteryjne na materace, które częściowo chronią dziecko przed groźnymi mikroorganizmami. Ale nic nie zastąpi regularnego wietrzenia i trzepania materaca.

Z czego powinien być zrobiony materac do łóżeczka? Zalecane są sztuczne materiały, takie jak pianka poliuretanowa, które nie alergizują i przepuszczają powietrze. Kokos i trawa morska - naturalne materiały na wypełnienia materaców - mogą uczulić dziecko.

2. Materac do łóżeczka - akcesoria

Akcesoria do łóżeczka noworodka kuszą wielu rodziców. Materac do łóżeczka nie jest jedyną ważną do zakupu rzeczą. Można wybierać spośród ślicznych baldachimów, poduszeczek, kołderek, ochraniaczy na szczebelki. Tak naprawdę jednak im mniej znajduje się u dziecka w łóżeczku i nad nim - tym lepiej.

Poduszeczki i misie, do których maluch może się przytulić wyglądają słodko, ale niekoniecznie są bezpieczne. Dzieci do pierwszego roku życia są narażone na zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, a to ryzyko zwiększają różnego rodzaju miękkie dodatki wewnątrz łóżeczka. Maluch może wtulić się buzią w miękką poduszkę i ograniczyć sobie dopływ tlenu.

Musisz to wiedzieć

Niektórzy lekarze sugerują, aby zrezygnować też z kołderki. Malucha można przecież ubrać odpowiednio do spania. Dziecko, machając rączkami, może nasunąć sobie kołderkę na twarz, co również jest uznawane za potencjalną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej.

Jeśli chodzi o śliczne baldachimy nad łóżko, to nie są dla malucha żadnym zagrożeniem, ale na pewno zwiększają osiadanie kurzu w pobliże dziecka. A więc jeśli rodzice będą taki baldachim regularnie prać - jest jak najbardziej bezpieczny. Należy jednak pamiętać, że duży baldachim nad całym łóżeczkiem dziecka może ograniczyć dopływ do niego świeżego powietrza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze