Trwa ładowanie...

Pościel dla noworodka

Avatar placeholder
02.10.2020 18:01
Pościel dla noworodka
Pościel dla noworodka (Zdjęcie autorstwa Boudewijn Berends / CC BY-SA 2.0)

Przyjście na świat dziecka jest wspaniałym doświadczeniem, ale i powodem do wielu zmartwień dla świeżo upieczonego rodzica. Stara się on zapewnić maluszkowi jak najlepsze warunki do zdrowego rozwoju. Oprócz zaspakajania jego potrzeb podstawowych, dba również o stworzenie przyjaznego, bezpiecznego otoczenia. Tuż po narodzinach dziecko większość czasu spęcza w łóżeczku, więc wybór odpowiedniej pościeli jest dla wielu rodziców niezwykle istotny. Ważne, aby pościel taka była przede wszystkim ciepła, miękka, wygodna i, co najważniejsze, bezpieczna. Ideałem jest pościel antyalergiczna.

spis treści

1. Na co zwrócić uwagę przy kupnie pościeli dla noworodka?

Wybierając pościel dla dzieci, należy skupić się na materiale, z jakiego została wykonana. Wiadomo, że najlepiej sprawdzi się ta w 100% naturalna, czyli bawełniana. Oprócz materiału zewnętrznego należy zapoznać się także ze składem wypełnienia kołderki, które nie powinno być stworzone z tkanin sztucznych. Niestety w wielu modelach, jak np. w wypełnieniach poliestrowych, używa się pochodnych ropy naftowej. Najlepsze jest rozwiązanie naturalne, gdy kołderka i poduszka są wypełnione wysokiej jakości bawełną. W wyborze pościeli ważny jest też fakt, czy nie jest ona alergizująca, czy jest łatwa w użytkowaniu, łatwa do czyszczenia oraz, na koniec, czy odpowiada estetycznie gustom rodziców.

Zakup idealnej pościeli dla dziecka to nie lada wyzwanie. W sklepach dostępnych jest wiele modeli, wyróżniających się ciekawą kolorystyką i co ważne, różnymi typami wypełnienia. Najlepiej skupić się na wyborze pościeli praktycznej, czyli wykonanej z dobrego materiału. Warto zwrócić uwagę na komplet posiadający atest przydatności dla dzieci poniżej 3 roku życia. Poza tym ważne, aby pościel była lekka, puszysta i ciepła. Wskazany jest również zakup produktu o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych.

2. Jak dbać o pościel noworodka?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Niestety, dzieci, gdy dorastają, czasem jeszcze nie potrafią uszanować żadnej rzeczy, która zostanie w ich pokoju dłużej niż jeden dzień. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość i przeczekać te najgorsze lata kochanych pociech. W kwestii garderoby, a zwłaszcza pościeli bywa różnie. Wiadomo, że pościel dziecięca dla maluszka jest tylko zmieniana ze względów higienicznych, a w przypadku większego dziecka mogą pojawić się dodatkowo uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia. Koniecznie trzeba pamiętać, że najlepszym sposobem na dbanie o pościel dziecięcą jest częsta jej zmiana oraz solidna i wysoka jakość. Kupując pościel dobrej marki, można mieć większą pewność, że nie ulegnie, a przynajmniej nie powinna ulec, szybkiemu uszkodzeniu. Mimo wszystko i tak wiele zależy od temperamentu i ruchliwości dzieci.

Aby pościel dziecięca zachowała swoje najlepsze walory, powinno się dbać o nią tak, jak o pościel dla dorosłych. Wystarczy zwykłe pranie w pralce automatycznej w odpowiedniej temperaturze. W pierwszych tygodniach życia maluszka warto używać łagodnych, hipoalergicznych proszków i zmniejszyć nieco temperaturę. W przypadku pościeli dziecięcej dla alergików wskazane jest stosowanie odpowiednich detergentów, aby nie podrażnić skóry malutkiego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze